کد خبر: 12240 | زمان مخابره: ۱۲:۵۴:۲۴ - پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 504 بازدید | |

خراسان رضوی باید استان معین در روابط اقتصادی با آسیای میانه باشد

 مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی گفت: باید مسوولان، خراسان رضوی را به عنوان ˈاستان معین کشور در روابط اقتصادی با کشورهای آسیای میانهˈ به ویژه افغانستان معرفی کنند.

علی رسولیان‘  افزود: خراسان رضوی ۸۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای افغانستان و جمهوری ترکمنستان دارد. 

وی گفت: افغانستان نخستین هدف صادراتی کالاهای خراسان رضوی و ترکمنستان دومین هدف می باشد ضمن اینکه محدودیتها در زمینه صدور کالا از این استان به ترکمنستان به مراتب بیشتر از افغانستان است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود: صادرات به کشور ترکمنستان از طریق سه مرز مشترک سرخس، لطف آباد و باجگیران انجام می شود.

وی ادامه داد: هر مرز نقش متفاوتی را در مراودات کالا با آن کشور ایفا می کند بطوری که مراودات ریلی با کشورهای آسیای میانه و ترکمنستان در زمینه صدور کالاهای ترانزیتی و صادراتی از طریق سرخس انجام می شود.

رسولیان گفت: مرز لطف آباد بیشترین حجم کالاهای ترانزیتی و صادراتی عبوری از طریق کامیون را در استان خراسان رضوی به خود اختصاص داده و مرز باجگیران نیز به دلیل نزدیکی به عشق آباد پایتخت ترکمنستان) بیشتر نقش جا به جایی مسافر را ایفا می کند.

وی بیان کرد: بازارچه مرزی باجگیران که جزو بازارچه های مرزی فعال کشور است نیز عملکرد مطلوبی در حوزه جا به جایی کالا دارد بطوری که در چهار ماه نخست امسال نزدیک به هفت میلیون دلار کالا از طریق همین بازارچه صادر شده است.

او گفت: مشکلات و محدودیتهای موجود در بحث مراودات کالا با ترکمنستان به کمبود زیرساختها و عدم امکانات لازم برای پذیرش بیشتر کالا از طریق کامیون و واگن از سوی آن کشور در مرزهای مشترک بازمی گردد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود: ترکمنستان برای حل مشکل صادرات خراسان رضوی درحال ایجاد زیرساختها در مرز سرخس، درگز و باجگیران برای دریافت حجم بیشتر کالا است بطوری که در حال ساخت یک کنارگذر در حوالی عشق آباد می باشد تا زیرساخت حمل و نقل در عبور کالا از باجگیران به سمت عشق آباد فراهم شود.

وی بیان کرد: تلاش مسوولات ترکمنستان برای فراهم کردن زمینه بیشتر مبادلات کالا با ایران در نتیجه توسعه روابط ایران با آن کشور است بطوری که اخیرا برخی از استانداران جمهوری ترکمنستان به مشهد سفر کرده و سعی در رفع مشکلات برای تبادل بیشتر کالا بین دوطرف را داشته اند.

او ادامه داد: از پارسال با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تحولی در توسعه روابط اقتصادی خراسان با کشورهای همسایه، مراودات خارجی، تبادل و پذیرش هیاتهای خارجی و برپایی نمایشگاهها بوجود آمده است.

رسولیان گفت: اکنون علاقه زیادی از سوی کشورهای مختلف به ویژه همسایگان خراسان رضوی برای توسعه روابط اقتصادی نشان داده می شود بطوری که از ابتدای امسال تاکنون پنج دعوت به سفر از استاندار خراسان رضوی توسط مسوولان بخشهای مختلف آن کشورها انجام گرفته و از مسوول ارشد استان خواستار بازدید از توانمندیهای اقتصادی کشورهایشان شده اند.

وی دعوت رسمی معاون وزیر حوادث غیرمترقبه جمهوری آذرباجیان از استاندار خراسان رضوی به سبب مسائل گردشگری و انجام سرمایه گذاریهای مشترک، استاندار خجن از تاجیکستان و دو نفر از استانداران کشور قرقیزستان برای سفر به کشورشان را از جمله اقدامات کشورهای همجوار برای توسعه روابط اقتصادی با خراسان رضوی برشمرد.

او افزود: از آنجا که برپایی نمایشگاهها یکی از راهکارها برای بازاریابی کالاها است امسال هفت نمایشگاه عرضه کالای خراسان رضوی در کشورهای مختلف به تصویب سازمان توسعه تجارت ایران رسیده است.

رسولیان گفت: سعی کردیم از سازمان توسعه تجارت ایران مجوزهای بیشتری برای برپایی نمایشگاه کالا در کشورهای مختلف را برای صادرکنندگان خراسان بگیریم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری خراسان رضوی افزود:

از پارسال افزایش مبادلات مربوط به هیاتهای تجاری بین خراسان رضوی و کشورهای همسایه را توسعه داده ایم بطوری که امسال هیاتهای زیادی از این استان به آن کشورها اعزام شده اند.

خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با ترکمنستان است. همچنین از شرق به طول حدود ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان و ۵۰ درصد صادرات کشورمان به آسیای میانه مربوط به خراسان رضوی و عمده بازرگانان فعال در آن کشورها نیز خراسانی هستند.ارسال نظر


آخرین خبرها