کد خبر: 12374 | زمان مخابره: ۲۲:۴۶:۳۷ - یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 386 بازدید | |

واردات خودرو با ارز حاصل از صادرات

آرمان خالقی عضو هیئت مدیره خانه صنعت ،معدن و تجارت ایران :در گذشته با محدودیت‌هایی که کشور درخصوص تامین منابع ارزی برای تامین دارو یا مواد غذایی مواجه بوده است، به نظر می‌رسد اختصاص این میزان ارز برای خرید تعداد محدودی خودرو درست نباشد.

با تصویب دولت دهم واردات تعدادی از خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی آزاد شد و بر این اساس شاهد ورود این خودروهای لوکس به بازار خودرو ایران بودیم.

این مصوبه با هدف حمایت و تقدیر از برخی جانبازان بالای ۷۰ درصد،‌ ورزشکاران و نام آوران و ساکنان جزیره ابوموسی صادر شده بود اما همین امر باعث شد تا در سال گذشته تاکنون شاهد حجم بالایی از این خودروها در خیابان‌های تهران باشیم.

حال در تازه‌ترین اقدام هیات دولت اقدام به تعیین شروطی برای واردات این خودروها کرده است، این در حالی است که باید در نظر داشت که تنها با نگاه نیاز به واردات خودروهای لوکس نباید از ورود این کالاها جلوگیری کنیم یا اینکه با نگاه جلوگیری از خروج ارز کشور برای واردات این دست خودروها حساسیت نشان دهیم. خودرویی که با کلاس بالا وارد کشور می‌شود باید کاربری بالایی هم داشته باشد که با توجه به همخوان نبودن جاده‌های کشور با این خودروها همچنین برخی فناوری‌هایی که در این خودروها به کار برده شده و به دلیل نبودن امکانات استفاده آن در ایران، بلا استفاده می‌ماند.
در گذشته با محدودیت‌هایی که کشور درخصوص تامین منابع ارزی برای تامین دارو یا مواد غذایی مواجه بوده است، به نظر می‌رسد اختصاص این میزان ارز برای خرید تعداد محدودی خودرو درست نباشد.

بنابراین این بهترین دلیل برای جلوگیری از ورود خودروهایی با حجم موتور بالاست که ارزبری بالایی داشته و تعداد محدودی از آن استفاده می‌کنند. این درحالی است که همگان مجاز هستند با توجه به معیارها و قوانین کشور کالاهای مورد نیاز را وارد کنند و اصول تجارت آزاد نیز بر همین مبنا است. اما در زمانی که تحریم‌ها موجب شد تا تامین برخی کالاها از جمله دارو با مشکل روبه‌رو شود به جای اختصاص ارز به واردات این کالاها، ارز تخصیصی به واردات خودروهای لوکس تعلق گرفت این در حالی است که این خودروهای لوکس تنها به دلیل اقبال در میادین ورزشی وارد و ایجاد رانت کرد که در این شرایط تکرار آن مورد قبول هیچ‌کس نیست.

باید توجه داشت که برای واردات این نوع کالاها تنها باید ارز حاصل از صادرات مورد استفاده قرار گیرد و منابع ارزی کشور یا بودجه یا منابع ارزی حاصل از صادرات نفت را صرف واردات خودروهای لوکس نکنیم. به طور مثال صادرکنندگان فرش می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به واردات این کالاها اختصاص دهند. در کنار این روند می‌توان افزایش تعرفه واردات نیز راه‌گشا باشد، اما هستند واردکنندگانی که به دلیل استقبال از این خودروها در داخل با افزایش تعرفه همواره اقدام به وارد کردن این نوع خودروها خواهند کرد.ارسال نظر


آخرین خبرها