کد خبر: 13068 | زمان مخابره: ۱۱:۰۳:۴۱ - شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 546 بازدید | |

روزهای طلایی طلای سرخ صادرات زعفران افزایش یافت

عوارض صادرات زعفران یکی‌از قوانین دست‌و‌پا‌گیر در چند‌سال‌گذشته بود که صادرکنندگان بعد‌از فروش زعفران در هنگام صادرات باید برای بسته‌‌‌بندی‌های بالای ٣٠‌گرم عوارضی مازاد پرداخت می‌کردند. موضوعی که باعث کاهش صادرات زعفران و افزایش حضور رقبای خارجی مانند افغستان و چین در بازار صادرات و همین‌طور افزایش قیمت زعفران به‌صورت کاذب شده بود. با این‌حال حذف عوارض در چند‌ماه‌اخیر باعث افزایش صادرات این محصول شده است.

جلوی قاچاق زعفران گرفته شود

در این رابطه رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی می‌گوید: خوشبختانه هم‌اکنون بازار زعفران ایران در زمینه تولید و صادرات از موقعیت خوبی برخوردار است و نام‌های تجاری قدرتمندی داریم که در سطح جهان مطرح هستند.غلامرضا میری از رشد صادرات زعفران در ۶ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد و می افزاید: در گذشته موانع زیادی برای صادرکننده وجود داشت اما مسئولان استان در زمینه حمایت از صادرات زعفران، اقدام‌های خوبی را انجام داده‌اند که رشد صادرات را در پی داشته است و هم‌اکنون زعفران ایران به ۵٣‌کشور جهان صادر می‌شود.

وی لغو عوارض صادرات انواع زعفران فله‌ای در بسته‌بندی‌های بیش از ٣٠‌گرم و پیگیری دریافت نکردن کد ملی کشاورز از صادرکننده را از اقدام‌های حمایتی دولت از صادرات دانست و اظهار می دارد: در نتیجه، جلوی قاچاق زعفران گرفته شد.

این مقام مسئول درباره تولید زعفران در ١٨استان کشور گفت: این مسئله می‌تواند رفع نگرانی از بابت تولید را باعث شود اما باید توجه داشت که باید تولید متناسب با نیاز بازار انجام شود و اگر هدفمند نباشد برای کشاورز و تولیدکننده مشکل‌آفرین خواهد بود.
وی درباره افزایش تولید زعفران در افغانستان خاطرنشان می کند: همچنان بازار زعفران افغانستان فاصله زیادی با بازار زعفران ایران دارد و میزان صادرات زعفران از این کشور به سه تن نیز نرسیده است.

وی ادامه می دهد: هم‌اکنون افزایش تولید زعفران در افغانستان تنها می‌تواند برای مسئولان زنگ خطری باشد تا حمایت از تولید و صادرات زعفران را بیش از گذشته در نظر داشته باشند.

سهم یک درصد ی افغانستان از بازار صادرات زعفران

عضو هیئت‌رئیسه شورای ملی زعفران ایران نیز می گوید: هم‌اکنون افغانستان تنها یک‌درصد تولید زعفران جهان را می‌تواند به خود اختصاص دهد و نه‌تنها افغانستان، بلکه سایر کشورها نیز از نظر کیفی، ارزشی و سطح زیرکشت نمی‌توانند رقیبی جدی و تهدیدآمیز برای کشور ما محسوب شوند.

علی حسینی خاطرنشان کرد: پس از لغو دریافت عوارض، در ۶‌ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته شاهد ٢٣.۵‌درصد رشد ارزشی و ٢٢.٨‌درصد رشد وزنی در صادرات زعفران بودیم و حدود ۵٨‌تن زعفران نیز از دو استان خراسان رضوی و جنوبی صادر شد.

عوارض صادرات، عامل تشدید قاچاق است

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس نیز می گوید: در گذشته زعفران ایران به شیوه فله‌ای صادر و در سایر کشورها بسته‌بندی می‌شد و دولت وقت نیز به‌منظور حفظ ارزش نام ایران، صادرات بیش از ٣٠‌گرم را مشمول پرداخت عوارض دانست.

محمد اسماعیل‌نیا می افزاید: اقدام دولت موجب شد که برخی دلالان، زعفران را به‌شیوه قاچاق از کشور خارج و با قیمت کم‌تری به سایر کشورها بفروشند.وی تصریح می کند: این رفتار، افزون بر پایین آوردن ارزش زعفران در کشور، رونق دلالی در این بازار را منجر شد؛ بر این اساس تصمیم دولت یازدهم برای حذف عوارض صادرات موجب کاهش فعالیت دلالان و افزایش صادرات شد.

افزایش صادرات زعفران

ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز از افزایش صادرات زعفران خبر داده و می گوید: امسال ۴١‌هزار و ۵٢٠‌کیلوگرم زعفران از خراسان رضوی صادر شده که این میزان صادرات حدود ۶١‌‌میلیون دلار ارزآوری داشته است.

مسعود عاطفی می افزاید : صادرات زعفران شش‌ماه نخست امسال از خراسان رضوی در مـقایسه بـا مدت مشابه در سال گذشته از نظر ارزشی ٩‌درصد و از نظر وزنی هفت درصد افزایش داشته است.عاطفی تصریح می‌کند: بیشترین کشورهای هدف برای این صادرات افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان‌، امارات‌، عراق‌، قزاقستان‌، قرقیزستان‌، اسپانیا‌، ازبکستان و عربستان بوده‌اند.ارسال نظر


آخرین خبرها