کد خبر: 16568 | زمان مخابره: ۱۲:۴۷:۱۴ - یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 619 بازدید | |

تراز بازرگانی ایران با ترکیه ۹۳ میلیون دلار منفی‌تر شد/ سرعت رشد صادرات بیش از واردات

تراز بازرگانی ایران با ترکیه با کاهش ۹۳ میلیون دلاری ‌به منفی یک میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار رسید.

در ۹ ماهه سال جاری یک میلیون و ۶۳۴ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۲۹ میلیون دلار به ترکیه صادر شده است که بیش از پنج درصد از ارزش کل صادرات ایران را شامل می‌شود.

از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات از ترکیه دو میلیون و ۵۷۷ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۳۴ میلیون دلار بوده است که به این ترتیب تراز بازرگانی ایران با ترکیه در این مدت حدود منفی یک میلیارد و ۴۰۴ میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که بر اساس جدیدترین آمار گمرک از تجارت ایران، صادرات به کشور ترکیه در ۱۰ ماهه سال جاری یک میلیون و ۸۴۸ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار بوده است.

در همین راستا واردات از این کشور در همین مدت به دو میلیون و ۹۲۶ هزار تن و به ارزش سه میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسیده است.

مقایسه آمار صادرات و واردات در ۱۰ ماهه سال جاری نیز حاکی از تراز بازرگانی منفی یک میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلاری ایران با ترکیه است.

به این ترتیب آمار نشان می‌دهد که تراز بازرگانی ایران با ترکیه در ۱۰ ماهه سال جاری نسبت به آمار ۹ ماهه حدود ۹۳ میلیون دلار منفی تر شده است.

از سوی دیگر تراز بازرگانی ایران با این کشور در آذر ماه سال امسال منفی ۱۰۰ میلیون دلار و در دی ماه منفی ۱۶۹ میلیون دلار بوده است و این موضوع نشان می‌دهد که تراز بازرگانی در دی ماه منفی تر از آذر بوده است.

البته نکته مثبت در روند تجارت میان ایران و ترکیه سرعت بیشتر رشد صادرات به این کشور نسبت به واردات است. به گونه‌ای که در ۱۰ ماهه سال جاری میزان صادرات ایران به ترکیه با رشد ۲۶ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته همراه بوده است، در حالی که واردات از ترکیه در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها حدود ۹٫۵ درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر صادرات به ترکیه در دی ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش و واردات از این کشور در این مدت نسبت به دی ماه ۱۳۹۲ حدود دو درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، قرارداد تجارت ترجیحی از ۱۱ دی ماه بین ایران و ترکیه به مرحله اجرا درآمده است که بر اساس آن دو کشور موظف شده‌اند که تعرفه ورودی برخی از کالاهای مورد توافق در این قراداد را برای کشور مقابل کاهش دهند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که افزایش تعاملات میان این دو کشور به افزایش سطح تجارت منجر شده است.ارسال نظر


آخرین خبرها