کد خبر: 16657 | زمان مخابره: ۱۱:۳۳:۳۸ - پنج شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 530 بازدید | |

زیرساختهای صادراتی خراسان رضوی متناسب با ظرفیتهای تجاری آن نیست

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: زیرساخت های صادراتی این استان متناسب با موقعیت جغرافیایی و ظرفیتهای تجاری آن نیست.

راضیه علیرضاییافزود: استان خراسان رضوی در شرقی ترین نقطه کشور بوده و یک فلات بزرگ بین این استان و آبهای آزاد قرار دارد اما هیچ یک از مبادی ورودی آن آزادراه ندارد.

وی بیان کرد: دسترسی کشورهایی مانند افغانستان، ترکمنستان و کشورهای شرقی و شمال شرقی ایران به آبهای آزاد تنها از طریق استان خراسان رضوی میسر است اما هیچ یک از راه های مرزی این استان مناسب کامیون های ترانزیتی و صادراتی نیست.

وی گفت: مهمترین راه مرزی – ترانزیتی خراسان رضوی، محور مشهد – هرات است اما ۷۰ کیلومتر از این جاده، دو طرفه و باریک می باشد و رفت و آمد برای کامیون ها بسیار دشوار است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: مرز سرخس که راه ورود به کشورهای آسیای میانه می باشد، در برخی بخشها سخت گذر است و به محض بارش برف تردد خودروها در گردنه های این منطقه بسیار دشوار می شود.

علیرضایی اظهار کرد: راه های مرزی لطف آباد و باجگیران در خراسان رضوی نیز سخت گذر هستند و حتی در برخی موارد به کلی مسیر بسته می شوند، این در حالی است که کامیون های ترانزیتی و صادراتی بسیار تنها از این مسیر می توانند به کشورهای همجوار وارد شوند.

وی ادامه داد: در سرخس به دلیل محدودیت هایی که در مسیر راه از سوی کشور ترکمنستان ایجاد شده است و همچنین کمبود امکانات رفاهی و خدماتی در گمرک، اغلب صفوف طولانی از کامیون های ترانزیتی و صادراتی تشکیل می شود که بعد از گذشت ماه ها از این مشکل، هنوز راه حلی برای آن اجرایی نشده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: یک مسیر ریلی متصل به آسیای میانه در سرخس نیز وجود دارد که افزایش هشت درصدی ارزش صادرات غیرنفتی استان در سال جاری مرهون تامین واگن برای حمل کالاها در این مسیر بوده است.

علیرضایی اظهار کرد: کل صادرات خراسان رضوی غیرنفتی و وابسته به صنعت، معدن و تجارت است زیرا در این استان یک پالایشگاه خانگیران وجود دارد که مورد مصرف آن در بخش خانگی است.

وی بیان کرد: از سوی دیگر هم اکنون ارزش هر تن کالای صادراتی خراسان رضوی ۱،۸ درصد هر تن صادرات کشور است که رقم قابل ملاحظه ای می باشد لذا برای رونق صادرات باید مشکل کمبود امکانات زیربنایی صادراتی استان برطرف و فرآیند گمرکی بین این استان و کشورهای همجوار روان شود.

وی گفت: برای تسهیل صادرات استان به کشورهای آسیای میانه و همجوار نیازمند فعالیت دیپلماتیک و فعال شدن سفیرهای ایران در آن کشورها در زمینه مشارکت های اقتصادی هستیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: فرآیند دیپلماتیک ایران در زمینه ارتباط با کشورهای شرقی ضامن توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت استان است لذا مسوولان باید این بخش را مورد توجه ویژه قرار دهند.

علیرضایی با اشاره به اقدامات این سازمان در سال جاری برای تسهیل روند صادرات کالا گفت: اعزام هیات های تجاری به کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، عراق و افغانستان، برپایی نمایشگاه در برخی از آنها و کوتاه کردن فرآیندهای سرمایه گذاری برای بهبود فضای کسب و کار از جمله اقدامات اثرگذار در توسعه صادرات و بازاریابی استان بوده است.

وی افزود: معافیت گمرکی برای ورود شش قلم کالا از ترکمنستان در بازارچه مرزی باجگیران در سال جاری باعث متحول شدن این بازارچه و افزایش سهم آن در صادرات استان گردید.

وی همچنین خواستار توجه به توسعه زیربناهای صادراتی و روان شدن فرآیند صادرات توسط دستگاه های اجرایی ذیربط شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در ۱۰ ماه امسال یک میلیون و ۸۴۷ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار از این استان به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، امارات، عراق، قزاقستان، اسپانیا ، قرقیزستان، ازبکستان، عربستان و سایر کشور ها صادر شده است.

علیرضایی افزود: صادرات کالا از این استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن ۱۲ درصد و از نظر ارزش هشت درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: از کل ارزش صادرات غیرنفتی در این مدت، یک میلیارد و ۴۵۳ میلیون دلار به صورت صادرات تجاری، بیش از ۱۷ میلیون دلار از محل تجارت چمدانی و بیش از ۳۲ میلیون دلار از محل بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون بوده است.

وی افزود: صادرات کالا از بازارچه های مرزی استان نیز در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته از نظر وزن بیش از ۹ برابر و از نظر ارزش ۳۱ درصد افزایش داشته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: زعفران، سیب زمینی، رب گوجه فرنگی، شیرینی، انواع نان، سیمان، رنگ و ورنی، عمده ترین کالاهای صادر شده از این استان می باشند.

استان خراسان رضوی از شمال و شمال شرقی دارای ۵۳۱ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان و از شرق دارای ۳۰۲ کیلومترمرز مشترک با کشور افغانستان است.

این استان پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.

استان خراسان رضوی با وسعت ۱۱۶ هزار و ۳۴۹ کیلومتر مربع حدود شش میلیون نفر جمعیت دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها