کد خبر: 16878 | زمان مخابره: ۱۰:۳۰:۳۲ - شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 538 بازدید | |

اتاق باید مطالبه‌گر حقوق بخش‌خصوصی باشد

سیدحسن حسینی
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

اتاق تشکلی با بیش از ۱۰۰ سال قدمت بوده و تنها تشکلی است که مقبولیت خود را در تمام قوای سه‌گانه به عنوان یک مشاور امین داشته و این موضوع برکسی پوشیده نیست. اتاق بازرگانی پلی بین بخش‌خصوصی و دولت‌هاست و اگر بتواند وظایف خود را به خوبی ایفا کند؛ بسیاری از مشکلات بخش‌خصوصی حل و فصل می‌شود.

عملکرد هیچ دستگاهی بدون نقد نیست و هر تشکلی با توجه به موانع موجود بر سر راهش، ممکن است به‌طورکامل وظایف خود را انجام نداده باشد. یکی از وظایف اتاق خدمات‌رسانی به اعضایش است، اطلاعات اتاق از نظر آماری و نیز خدماتی که می‌تواند به اعضای خود در بخش تولید و دیگر بخش‌های اقتصادی بدهد، باید کامل و مطلوب باشد، این موضوع در سال‌های گذشته انجام شده، اما متاسفانه آنطورکه باید نبوده است.

البته نباید فراموش کنیم که در سال‌های اخیر تحرک خوبی در اتاق صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به تلاش برای تصویب قانون بهبود محیط کسب‌وکار اشاره کرد، قانونی که بخش‌خصوصی سال‌های زیادی به دنبال تصویب آن بود. علاوه بر این باتوجه به جایگاه مطلوب اتاق در شورای پول و اعتبار، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده، اما فعالان اقتصادی با توجه به توان و پتانسیل اتاق، توقع دارند که این تشکل فعال‌تر از این باشد. اتاق ظرفیت لازم برای فعالیت بیشتر را دارد، اما از این ظرفیت آنطور که باید استفاده نشده است.

کسانی‌که برای عضویت در هیات نمایندگان اتاق انتخاب می‌شوند باید بیش از آنکه به فکر منافع خود باشند، دغدغه حفظ منافع ملی را داشته و از اتفاقاتی که در اتاق می‌افتد، به نفع خود استفاده نکنند. اتاق می‌تواند علاوه بر مشورت دادن به دولت، مطالبه‌گر حقوق بخش‌خصوصی باشد و افرادی که به این تشکل ورود می‌کنند باید علاوه بر تعامل‌گرایی با دولت، مطالبه‌گری به حق را فراموش نکنند. وجود بخش‌خصوصی قدرتمند از نظر علمی و سرمایه‌ای به توانمندی و قدرت دولت کمک می‌کند و این نشان‌دهنده نقش تاثیرگذار یک اتاق بازرگانی توانمند است.ارسال نظر


آخرین خبرها