کد خبر: 17276 | زمان مخابره: ۹:۲۱:۵۹ - یکشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 471 بازدید | |

بانکها آماده سرمایه گذاری در بخش کشاورزی خراسان رضوی

دبیر شورای هماهنگی بانکها در خراسان رضوی گفت: نظام بانکی در استان امسال این آمادگی را دارد تا به هر میزانی که مصوب شود در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کند.

اصغر عدالتی  افزود: در سال ۹۳ نیز آنچه از نظر توزیع از سوی نظام بانکی به عنوان تکلیف برای بخش کشاورزی تعیین شده بود تخصیص یافت.

وی گفت: طی سالهای پیشین میزان تسهیلات عادی در این بخش ۲۰ درصد از کل تسهیلات بانکی در خراسان رضوی بود اما طی سه سال اخیر این رقم افت کرد و به حدود ۱۳ درصد رسید.

دبیر شورای هماهنگی بانکها در خراسان رضوی افزود: در سال ۹۳ این رقم به حدود ۱۷درصد کل تسهیلات اعطایی بانکی افزایش یافت.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت منابع آبی و ضرورت اصلاح سامانه های آبیاری بخش کشاورزی گفت: در صورتی که ۲۵ درصد تسهیلات پرداختی بانکها به حوزه آبیاری اختصاص یابد می توان تحول قابل توجهی را در بخش کشاورزی شاهد بود.

عدالتی افزود: بر اساس آمارها ۹۰ درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی مصرف می شود اما به دلیل نحوه آبیاری بازده لازم را ندارد لذا نظام بانکی با اعطای تسهیلات مناسب در بازه زمانی مشخص می تواند در این حوزه بسیار موثر باشد.

وی از جمله اقدامات مناسب مجلس شورای اسلامی را اعطای خط اعتباری ویژه به بخش کشاورزی دانست تا این بخش با حمایتهای لازم توسعه مناسب را یابد.

دبیر شورای هماهنگی بانکها در خراسان رضوی در ادامه همچنین اظهارداشت: این استان هم اکنون منابع بسیار مطلوبی دارد به ویژه رشد ۲۸ درصد سپرده های بانکی طی امسال نسبت به پایان سال ۹۲ عملا شرایط خوبی را برای خراسان رضوی در سطح کشور فراهم کرده است.

وی گفت: طی سال ۹۳ کل سپرده های بانکی حدود ۲۵۰ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به پایان سال ۹۲ به میزان ۲۸ درصد رشد داشته است.

عدالتی افزود: بر اساس آمارها پارسال کل تسهیلات اعطایی در پایان بهمن ماه ۲۱۷ هزار میلیارد ریال بود که از این میزان حدود ۱۷ درصد به بخش کشاورزی پرداخت شد.

وی گفت: علاوه بر این، منابع مازادی هم در نظام بانکی وجود دارد که می توان از این محل کمک ویژه ای به بخش کشاورزی کرد لذا نگرانی از نبود منابع در استان خراسان رضوی وجود ندارد.

تنها منبع تامین معیشت بیش از نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی کشاورزی است. ۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند.

حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می رود.

۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.ارسال نظر


آخرین خبرها