کد خبر: 17931 | زمان مخابره: ۱۲:۰۲:۰۰ - پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 573 بازدید | |

واکنش بازار به افزایش وام خودرو؛ بازی دو سر سود بانک‌ها و خودروسازان

با تصویب شورای پول و اعتبار، وام خرید کالای تولید داخل و ودیعه مسکن ۸میلیون تومان، جعاله ۱۰میلیون و خرید خودرو ۱۵میلیون و جایگزینی خودروی فرسوده۲۰میلیون تومان شد. در مصوبه شورا بحثی در رابطه با نوع عقد تسهیلات جدید خودرو و تعیین سود آن مطرح نشده اما عموما تسهیلات خردی مانند وام کالا باید در قالب عقود مبادله‌ای به مشتریان پرداخت شود که درحال حاضر و با مصوبه اخیر شورا در رابطه با تغییر نرخ سود بانکی از ۲۲به ۲۱درصد کاهش یافته است.

بازار خودرو

وام خرید خودرو که بیش از چهارسال تغییری نکرده بود و در قالب تسهیلات ۷میلیون تومانی در بانک‌ها به متقاضیان پرداخت می‌شد با افزایش تورم در سال‌های اخیر و همچنین رشد چشمگیر قیمت خودرو از سال۱۳۹۲ مورد توجه بانک‌ها و بانک مرکزی قرار گرفت. این در حالی است که پیشنهاد افزایش وام خرید خودرو بعد از بررسی اداره اعتبارات بانک مرکزی و پیشنهاد به رئیس کل با توجه به ملاحظات مدنظر سیف، رئیس بانک مرکزی مجددا بازنگری شد و در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت. بنابر مصوبات شورا، تسهیلات خرید خودروی سواری تولید داخل معادل۶۰درصد بهای خودرو مصوب و حداکثر این وام ۱۵میلیون تومان تعیین شد.

دراین رابطه رئیس اتحادیه نمایشگاه‎داران خودروی مشهد  با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو در سال‌های اخیر باعث شد تا بازار راکد شود، گفت:پیش‌بینی می‌شود با افزایش وام خودرو بازار رونق بگیرد.

حیدری افزود: رکود بازار خودرو در دو سال اخیر موجب شده تا برخی از نمایشگاه‌داران از ادامه فعالیت منصرف شوند، چراکه در مقطع فعلی پولی در دستان مردم برای خرید خودرو نیست. وی تصریح کرد: بااین‌حال سود وامی که برای خودرو پرداخت می‌شود مهم است، درصورتی که وام پرداختی سود بالایی داشته باشد مردم استقبال نمی‌کنند، اما اگر با سود منطقی داده شود بازار خودرو رونق می‌گیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن لوازم خانگی خراسان رضوی افزایش وام خرید کالا را باعث تحریک تقاضا برای لوازم خانگی عنوان کرد و گفت: این مسئله می‌تواند بازار لوازم خانگی را رونق ببخشد.
محمد مظاهری افزود: بعد ازگرانی‌های اکثر کالاها در سه سال گذشته بازار لوازم خانگی با مشکل تقاضا روبه‌رو می‌باشد براین اساس امیداوریم که این اقدام بتواند باعث رونق بازار کالاهای داخلی شود.

وی منطقی‌بودن نرخ تسهیلات را مهم دانست و گفت: اگر با نرخ ۲۸تا ۳۰درصد بانک‌ها برای خرید کالا وام دهند این مسئله به هیچ عنوان نمی‌تواند تاثیری بر بازار داشته باشد چراکه مردم از این وام‌ها استقبال نمی‌کنند. رئیس هیئت مدیره انجمن لوازم خانگی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر سود بانکی وام خرید کالا زیاد باشد در این میان به جالی تولید ملی، این بانک‌ها هستند که با کسب درآمد بیشتر سود، از افزایش وام نفع می‌برند.

همچنین محمدی، عضو انجمن قطعه‌سازان از افزایش وام خودرو استقبال کرده و گفت: این مسئله موجب افزایش تقاضا برای خودروهای داخلی و در نتیجه افزایش تقاضا از سوی خودروسازان برای قطعات می‌شود. وی افزود: این مسئله می‌تواند صنعت قطعه‌سازی را فعال کند.

بانک‌ها و خودروسازان برنده اصلی هستند

بااین‌حال عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به افزایش تولید خودرو درسال جاری و از طرفی قدرت پایین خرید مردم، گفت: این مسئله ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای فروش خودرو توسط خودروسازان بزرگ شود، چراکه خودشان می‌دانند مردم قدرت خرید کمی دارند.

رجبی افزود: براین‌اساس با افزایش وام، بسترهای لازم را برای فروش محصولات خود فراهم کرده‌اند. وی تصریح کرد:‌دادن وام با بهره بالا موجب می‌شود تا برنده اصلی این مسئله خودروسازان و بانک‌ها باشند و فقط هزینه‌های بالای خودرودارشدن نصیب مردم شود. وی تصریح کرد: اگر قرار است وامی هم داده شود باید با نرخ منطقی و همراه با حفظ حقوق مصرف‌کننده باشد و این‌گونه نباشد که فقط منافع خودروسازان و بانک‌ها لحاظ شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات درباره مسائل افزایش دوبرابری وام خودرو گفت: اگر قرار باشد بعد از افزایش دو برابری وام خودرو، سود حدود ۲۵درصدی نیز از گیرنده تسهیلات خودرو اخذ شود، می‌توان عنوان کرد که در این موضوع تنها بانک و خودروسازان به منافع خود می‌رسند.

اسماعیل جلیلی افزود: باید پذیرفت در صورت تامین منابع مالی خریداران خودرو از راهکار اخذ وام خودرو با نرخ بهره بالا، قیمت تمام شده خودرو برای مردم بیشتر از نرخ گران کنونی خودرو می‌شود.

وام خرید کالا

وام کالا از جمله وام‌های خرد بانکی است که به‌ویژه در یکی دو سال گذشته نه تنها بانک‌ها تمایل زیادی برای پرداخت آن نداشتند، از اقبال چندانی هم نزد مردم برخوردار نبود. کاهش ارزش وام چهار میلیونی کالا با روند افزایشی تورم، سود بالای دریافتی بانک‌ها که گاهی تا ۲۸درصد هم می‌رسید و همچنین پرداخت نکردن آن در تمامی بانک‌ها در کمرنگ‌شدن این تسهیلات در شبکه بانکی و درخواست مردم برای دریافت آن بی‌تاثیر نبود. براین‌اساس مدتی بود که بانک مرکزی در کنار برنامه‌ریزی برای افزایش میزان برخی دیگر از اعتبارات بانکی رشد وام خرید کالا را نیز بررسی و در نهایت به شورای پول و اعتبار پیشنهاد کرده بود.

شرط تاثیر افزایش وام خرید کالا

با این حال عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی افزایش وام کالا را به شرطی موثر دانست که صرف خرید کالاهای داخلی شود.

مرادی افزود: بر این اساس اگر افزایش وام صرف خرید کالاهای خارجی شود در این میان فقط واردکنندگان و کارخانه‌های خارجی هستند که از افزایش وام سود برده‌اند و چیزی نصیب تولید‌کننده داخلی نمی‌شود. وی تصریح کرد: ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود طوری مدیریت شود که این افزایش وام صرف خرید تولید داخلی شود.ارسال نظر


آخرین خبرها