کد خبر: 20318 | زمان مخابره: ۱۴:۲۷:۵۷ - سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 515 بازدید | |

تولیدات داخلی از استانداردهای عرضه جهانی پیروی نمی‌کند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی از عدم پیروی تولیدات داخلی از استانداردهای نظام عرضه جهانی خبر داد. غلامحسین شافعی ۱۹ مهرماه در همایش روز جهانی استاندارد که در تالار همدم موسسه توانبخشی فتح‌المبین برگزار شد، با اشاره به اینکه در دنیای امروز الگوی تقاضا مردم از استانداردهای تقاضای جهانی پیروی کرده است، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل وجود تحریم‌ها و دیگر محدودیت‌ها نظام عرضه داخلی نتوانسته است همگام با استانداردهای نظام عرضه جهانی حرکت کند که نیاز است تا این شکاف عمیق هر چه سریع‌تر پر شود.

وی با بیان اینکه نظام‌های اقتصادی دنیا هیچ‌وقت به اندازه امروز در هم پیچیده و مرتبط به یکدیگر نبوده‌اند، ادامه داد: در حال حاضر هیچ‌ کالایی مخصوص یک بازار مشخص تولید نمی‌شود بلکه بازار تولیدات امروز بازار بزرگ جهانی است و این مساله مهمی است که بخش تولید باید به آن توجه کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی فرهنگ‌سازی عمومی را در حوزه رعایت کیفیت و استانداردها توسط تولید‌کننده‌ها ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در دنیای امروز این امر که توسعه در بخش‌های اقتصادی بدون توسعه فرهنگی امکان‌پذیر نیست برای همگان روشن است و در این میان می‌توان گفت که اشاعه فرهنگ استاندارد از اهمیت بیش‌تری برخوردار است.

شافعی با تاکید بر اینکه در جوامع‌ توسعه‌یافته مصرف‌کنندگان استاندارد را کنترل می‌کنند، تصریح کرد: مصرف‌کننده حق دارد در ازای بهایی که برای تهیه یک کالا و یا دریافت خدمتی می‌پردازد انتظاراتش برآورده شود و در دنیای پیشرفته امروز تولیدکننده می‌داند اگر تولیداتش توسط مصرف‌کننده انتخاب نشود تولید آن‌ها محکوم به نابودی است بنابراین روش‌های خود کنترلی بسیار مهم هستند.

وی با بیان اینکه اجرای قوانین استاندارد سبب می‌شود تا تولیدکننده به اهداف خود دست یابد، افزود: اگر تولیدکننده و سازمان استاندارد نگاه دوطرفه‌ای به اجرای قوانین داشته باشند در نهایت هر دو به توفیق خواهند رسید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی  یادآور شد: اگر تولیدکننده متخصصان و ماموران در حوزه استاندارد را مشاوران خود و نه مچ‌بگیران و ناظران بر عملکردشان تلقی کنند قطعا به تعالی خواهند رسید و در نهایت به نتایج مطلوبی دست پیدا خواهند کرد.

شافعی ضمن تقدیر از سیاست و درایت دولت یازدهم برای تغییر دیدگاه جهانی به کشور، نکاتی را قابل تامل دانست و عنوان کرد: با رفع تحریم‌ها و باز شدن بازار جهانی مشکلات اقتصادی کشور رفع نخواهد شد و زمانی می‌توان امید داشت که تولیدات داخلی در جهان جایگاه خود را بیابند که استانداردهای ما منطبق بر استانداردهای جهانی و بازار هدف باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک صادرکننده برای صادرات محصول خود با مشکلات بسیاری در گمرکات کشور روبه‌رو می‌شود، اضافه کرد: متاسفانه هماهنگی برای سازمان‌های مختلف برای صادرات کالا وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی گفت: در زمان پساتحریم تسهیل صادرات می‌تواند یک عامل مهم در بیرون آمدن از شرایط رکود اقتصادی باشد که توجه بیش‌تری به این موضوع شود.ارسال نظر


آخرین خبرها