کد خبر: 20987 | زمان مخابره: ۱۴:۰۶:۰۶ - دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 466 بازدید | |

رشد تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی مثبت است

علی اشرفی  با اشاره به اینکه میزان صادرات  کالا از گمرکات خراسان رضوی طی ۶ ماهه نخست سال جاری معادل ۱۰۴۷ تن و به ارزش تقریبی ۸۱۷ میلیون دلار است، اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در وزن و ارزش دلاری به ترتیب ۱۱ و ۷ درصد با کاهش روبه‌رو شده است و همچنین میزان واردات کالا به استان در این مدت معادل  ۲۱۵ هزار تن و به ارزش دلاری ۱۷۷ میلیون دلار بوده است، که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در وزن و ارزش دلاری ۵۱ و ۲۹ درصد کاهش داشته اما تراز بازرگانی خارجی گمرکات مثبت و معادل ۶۴۰ میلیون دلار اعلام شده است.
 
وی صادرات چمدانی را تجارت خرد تلقی کرد و ادامه داد: از کل ارزش صادرات غیر نفتی در ابتدای ۶ ماهه سال جاری ۲۰ میلیون و ۸۳۳ هزار دلار  به صادرات چمدانی اختصاص دارد.
 
جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی بیان کرد: بنا به آمار منتشر شده اقلام عمده صادرات چمدانی در گمرکات خراسان رضوی اغلب موکت و فرش است، بیشتر نیازهای افراد در مناطق مرزی از طریق صادرات چمدانی تامین می‌شود.
 
اشرافی در خصوص بازارهای هدف صادراتی استان خاطرنشان کرد: صادرات استان به ترتیب بیشتر به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق، تاجیکستان، امارات متحده عربی، قزاقستان، اسپانیا و ازبکستان صورت می‌گیرد، صادرات به سایر کشورهای هدف  کمتر از ۱۱ میلیون دلار است.
 
وی یادآور شد: مبلغ ۲۰ هزار و ۶۷۹ هزار دلار از صادرات چمدانی استان به محل بازارچه‌های مرزی باجگیران و دوغارون اختصاص دارد.
 
جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی در خصوص اقلام عمده صادرات و ارزش دلاری آن‌ها، عنوان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال  صادرات زعفران در بسته‌بندی ۱۰ تا ۳۰ گرم آماده برای خرده‌فروشی به وزن ۲۷ هزار و ۸۶۳ کیلوگرم و ارزش ۴۰ میلیون ۹۲۸ هزار و ۶۳۶ دلار همچنین سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به وزن ۴۷ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۹۴ کیلوگرم به ارزش ۳۶ میلیون ۷۲۱ هزار ۱۳۲ دلار و کف‌پوش‌های غیر مخملی از مواد نساجی به وزن ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۵۳ کیلوگرم و ارزش ۳۲ میلیون ۲۱۴ هزار و ۴۶ دلار صورت گرفته است.
 
اشرفی با اشاره به اینکه برنج نیمه‌سفید شده و یا کامل سفید شده بیشترین میزان واردات را در ۶ ماهه نخست سال جاری به خود اختصاص داده است، یادآور شد: این قلم به وزن ۳۲ میلیون و ۷۷۹ هزار و ۶۸۱ کیلوگرم و ارزش ۴۱ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۵۱۶ دلار وارد کشور شده است همچنین پنبه حلاجی نشده به وزن ۷ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۷۳۶ کیلوگرم و ارزش ۱۶ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۱۰۰ دلار  و دانه گنجد نیز به وزن ۵ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۴۸۲ به ارزش ۹ میلیون و ۴۸۱هزار و ۴۸۹ دلار نیز به کشور وارد شده است.ارسال نظر


آخرین خبرها