کد خبر: 22121 | زمان مخابره: ۱۴:۰۹:۰۳ - دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 480 بازدید | |

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مطرح کرد؛لزوم ارائه فرصت به دولت و نظام بانکی برای حل مسائل اقتصادی

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: دولت با رفع تحریم‌ها نشان داد که می‌تواند از پس مسائل اقتصادی بربیاید پس همه موظفیم به عملکرد آن خوش‌بین باشیم.
سیدحسن حسینی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه بزرگترین مشکل تولید در کشور مباحث پولی است، عنوان کرد: در زمان تحریم‌ها مبادلات بین‌المللی پول متوقف شده بود و با توجه به اینکه وام ماشین‌آلات و لوازم یدکی تنها از طریق نظام بانکی و LC ممکن بود، تجارت با کشورهای اروپایی دچار مشکل شد.
وی با بیان اینکه برداشته شدن تحریم‌ها محاسن زیادی برای اقتصاد خواهد داشت،‌ اظهار کرد: با این اتفاق قیمت‌ها و هزینه انتقال پول کاهش پیدا می‌کند درحالی که در گذشته باید حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد هزینه پول را به کشورها پرداخت کرده و اطمینانی نیز وجود نداشت که پول به دست خریداران برسد.
حسینی با اشاره به اینکه شک تاجران در مرغوبیت کالاهای سفارش شده نیز یک مساله اساسی در تجارت با کشورهای اروپایی بود، تصریح کرد: خوشبختانه با برطرف شدن تحریم‌ها مباحث مطرح شده در LC مشکلات مبادلاتی بین فروشنده و خریدار را حل کرده و دو بانک ایرانی و طرف حساب خارجی تضمین‌کننده سلامت مبادله هستند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان با تاکید بر اینکه دنیا در شرایط فعلی تبدیل به دهکده جهانی شده است، گفت: در این دهکده نمی‌شود با همه کشورها دعوا داشت و قطع رابطه کرد، خوشبختانه رفع تحریم‌ها موجب امنیت بیشتر مبادلات اقتصادی و تعاملات بین‌المللی شده است.
وی با بیان اینکه اختلافات بین‌المللی نیز پس از برداشته شدن تحریم‌ها رفع خواهد شد، خاطرنشان کرد: در بحث برجام دولت و بخش خصوصی آخرین فرصت را دارند که باید از آن استفاده بهینه کرده و نگذارند این فرصت طلایی از دست برود.حسینی در خصوص نرخ سودهای بانکی نیز، گفت: خانه صنعت، معدن و تجارت منتقد اصلی نرخ سرسام‌آور سود بانکی است که البته بانک‌ها نیز دلایل خود را برای این نرخ دارند، اما ما آن را قبول نداشته و در عین حال معتقدیم باید به دولت و نظام بانکی فرصت مناسب برای حل مسائل داده شود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه دولت با رفع تحریم‌ها نشان داد که می‌تواند از پس مسائل اقتصادی بربیاید، گفت: با رفع تحریم‌ها مسائل داخلی را نیز بهتر می‌توان حل کرد و همه موظفیم که به عملکرد دولت خوش‌بین باشیم. وی در خصوص این سوال که آیا نهایی شدن برجام تاثیری در بازار خواهد داشت، عنوان کرد: برجام تاثیر خود را حتی روی خواروبارفروشی‌ها نیز خواهد داشت چه برسد به صنایع کوچک.حسینی افزود: ورود هیات‌های خارجی به کشور و پیشنهادات اقتصادی آنان قطعا تکانه مثبتی به اقتصاد وارد خواهد کرد.ارسال نظر


آخرین خبرها