کد خبر: 22990 | زمان مخابره: ۱۴:۴۲:۴۲ - چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 533 بازدید | |

تنها دو شهرک صنعتی در خراسان رضوی دارای گمرک هستند

جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: تاکنون تنها دو دفتر گمرکی ویژه رسیدگی به امور ورود و خروج کالاهای واحدهای تولیدی در دو شهرک از کل شهرکهای صنعتی این استان فعالیت دارد.

 سید مجید مظلومی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد دفاتر گمرکی در شهرکهای صنعتی از جمله سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که منجر به کاهش هزینه های تولید و امکان رقابت بیشتر با رقبای خارجی می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که در عمده شهرک و نواحی صنعتی خراسان رضوی گمرک مستقر نیست و خدمات گمرکی مربوط به امور واحدهای تولیدی آنها در محل پنج گمرک لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد انجام می شود.
جانشین ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: استقرار گمرک و انجام تشریفات گمرکی برای کالا در شهرک صنعتی با درخواست مدیریت آن شهرک و در صورت حجم قابل توجه فعالیتهای تجاری واحدهای تولیدی مستقر در آن انجام پذیر است.
وی افزود: هم اکنون دو دفتر گمرکی در شهرک صنعتی توس و شهرک صنعتی خیام نیشابور مستقر شده که نقش موثری در توسعه و استقرار سیاستهای اقتصاد مقاومتی دارد.
مظلومی ادامه داد: از سوی دیگر صادرکنندگان و صاحبان انبار کالا در هر نقطه ای از استان که بخواهند تشریفات ارزیابی صادرات کالا یا واردات مواد اولیه خط تولید را انجام دهند می توانند درخواست استقرار نیروی گمرکی بدهند.
وی اظهار امیدواری کرد در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در سال ‘اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل’ گمرک در همه شهرکهای صنعتی خراسان رضوی راه اندازی شود.
خراسان رضوی هم اکنون دارای ۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی دارای زمین است که در ۳۸ شهرک و ناحیه صنعتی آن زمین صنعتی واگذار می شود.
مساحت زمینهای در اختیار این شرکت در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی هشت هزار و ۲۵۵ هکتار است که تاکنون چهار هزار و ۸۸۴ هکتار آن به مرحله عملیاتی رسیده و سه هزار و ۱۹۳ هکتار زمین صنعتی فراهم شده است.
خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.
۷۴۸۹/۱۸۵۸ارسال نظر


آخرین خبرها