کد خبر: 23545 | زمان مخابره: ۱۴:۲۲:۱۱ - چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 517 بازدید | |

سهم اندک صنایع بزرگ از سرمایه گذاری بخش صنعت خراسان رضوی

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم ۱۰ واحد صنعتی بزرگ از کل سرمایه گذاری حوزه صنعت استان ۱۸ درصد و از کل اشتغال در این حوزه ۶ درصد است که این میزان سهم اندک از کل سرمایه گذاری در این حوزه را شامل می شود.

 ابراهیم ناصری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عمده سرمایه گذاری در حوزه صنعت استان متعلق به صنایع کوچک و متوسط بخش خصوصی است که این مهم بخش صنعت استان را در برابر شرایط متغیر اقتصادی آسیب پذیر می کند.

وی بیان کرد: با این حال در شرایط رکود بازار و متضرر شدن برخی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، ۱۰ واحد بزرگ صنعتی استان همچنان تولید و اشتغال خود را حفظ کرده اند.
وی گفت: در چند سال گذشته، حدود ۱۰ درصد واحدهای صنعتی خراسان رضوی به دلایل مختلف از جمله کمبود نقدینگی، عدم تامین مواد اولیه، مشکل در ساختار مدیریتی، مشکل در چرخه تولید و عواملی از این دست تعطیل شدند که با همت دولت تلاش می شود این واحدها دوباره احیا شوند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی مجموع سرمایه گذاری صنعتی در این استان را ۱۱۰ هزار میلیارد ریال با اشتغالزایی برای ۱۸۷ هزار نفر ذکر و بیان کرد: ۱۰ واحد بزرگ صنعتی در این استان ۲۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در کل سرمایه گذاری و ۱۲ هزار و ۵۳۵ نفر در کل اشتغال ایجاد شده سهیم هستند.

وی افزود: شرکت ایران خودرو با سرمایه گذاری هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال و اشتغال هزار و ۸۳۰ نفر، پالایشگاه گاز هاشمی نژاد با با سرمایه گذاری شش هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای هزار و ۷۸۴ نفر، شرکت ملی فولاد طرح تجهیز معادن سنگ آهن سنگان با سرمایه گذاری سه هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۲۴ نفر از جمله ۱۰ واحد بزرگ صنعتی استان می باشند.

وی اظهار کرد: شرکت فولاد خراسان با سرمایه گذاری سه هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۵۱ نفر، شرکت الکترواستیل با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۸۰۰ نفر، شرکت خوشگوار با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۱۴۰ نفر از دیگر واحدهای صنعتی بزرگ استان هستند.

وی شرکت توس چینی با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و ۴۵۵ نفر، شرکت چینی تقدیس گناباد با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۹۰۰ نفر، شرکت نیسان شرق با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۵۵۱ نفر و شرکت سیمان شرق با سرمایه گذاری دو هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار نفر را از دیگر واحدهای صنعتی بزرگ استان برشمرد.

ناصری با اشاره به سرمایه گذاری ۹۵ درصدی بخش خصوصی در حوزه صنعت خراسان رضوی گفت: سه واحد ایران خودرو خراسان، پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد و واحد فولاد طرح تجهیز معادن سنگ آهن سنگان تنها واحدهای بزرگ صنعتی در استان هستند که با سرمایه گذاری دولتی راه اندازی شده اند.
وی با اشاره به اهتمام دولت بر رفع مشکلات واحدهای صنعتی در خراسان رضوی افزود: تاکنون ۷۲۴ واحد در سایت بهین یاب ثبت نام کرده اند که ۲۸۵ واحد مربوط به واحدهای دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و ۴۳۹ واحد دارای مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند.

وی اظهار کرد: عارضه یابی این واحدها توسط خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در حال انجام است تا نتیجه آن برای تصمیم گیری نهایی به کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اعلام شود.ارسال نظر


آخرین خبرها