کد خبر: 26062 | زمان مخابره: ۱۳:۳۴:۵۶ - شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ | ۲ نظر | دفعات مشاهده : 537 بازدید | |

دستور استاندار برای بررسی کم‌کاری‌ برخی بانک‌ها در همکاری با واحدهای تولیدی

استاندار خراسان رضوی برای بررسی کم‌کاری‌ برخی بانک‌ها در همکاری با واحدهای تولیدی در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان دستور ارسال نامه به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را صادر کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان امروز در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در شهرک صنعتی مشهد با اشاره به میزان تاثیرگذاری تسهیلات اعطایی بانک‌ها برای رونق تولید در استان اظهار کرد: مهم‌ترین مساله‌ای که باید آن را ارزیابی کرد، این است که این تامین و پرداخت تسهیلات به بخش‌های تولیدی تا چه حد موثر بوده است.
وی ادامه داد: امروز باید بررسی شود، تسهیلاتی که پرداخت شده چقدر در جهت اهداف اقتصاد مقاومتی بوده و چه تاثیری بر واحدهای تولیدی داشته است. در حال حاضر باید بررسی شود ما چقدر توانستیم از پرداخت این تسهیلات به اهدافی که دنبال آن بودیم، برسیم. برای این منظور تاکنون حدود ۸۰ درصد از واحدهایی که به آن تسهیلات ارائه شده بررسی شده است.
 
استاندار با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۹۹۰ واحد استان از پرداخت‌های آزاد و همچنین تسهیلات رونق تولید بهره‌مند شده‌اند، گفت: باید بررسی شود که این تسهیلات چقدر در محل خود هزینه شده است. این اقدام بدون همکاری دستگاه‌های مختلف و به خصوص بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست. ما در این موضوع دنبال مچگیری نیستیم بلکه هدف ما رفع اشکالاتی است که باعث شده به هدف نهایی نرسیم.
رشیدیان با اشاره به گشایش بازارهای جدید صادراتی برای استان بیان کرد: امروز ظرفیت‌هایی که مگابازار روسیه برای ما باز کرده حتی فراتر از ظرفیت‌های تولید ماست. شرط بهره‌مندی از این ظرفیت این است که ما بتوانیم تولیداتی در حد استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم.
وی با اشاره به کاهش اختیارات بانک ملت برای ارایه تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده تصریح کرد: منابع بانک‌های استان از وضع مطلوبی برخوردار است. همه کسانی که در کشور مشغول به کار هستند، دنبال افزایش سرعت و کاهش تمرکز هستند اما این اقدام بانک ملت هم به کار ما اضافه کرده و هم سرعت آن را کاهش می‌دهد. در واقع این امر یک پیچ دیگر به کار ما اضافه می‌کند. 
استاندار تاکید کرد: بهتر است با توجه به اینکه ما از منابع استانی خوبی برخوردار هستیم، در این خصوص یک نامه به آقای جهانگیری و آقای سیف ارسال و مراتب اعتراض ما به این موضوع اعلام شود. 
رشیدیان با بیان اینکه برخی تحولات در حوزه بانکی برای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی اشکال ایجاد می‌کند، عنوان کرد: باید در نظر داشت آنچه که ستاد تسهیل و اقتصاد مقاومتی استان تصویب کرده برای همه بانک‌ها یکسان است. بانک ملت هم مشمول مصوبات می‌شود. وقتی سایر بانک براساس همین مصوبات به واحدهای تولیدی تسهیلات ارائه می‌کنند، بانک ملت هم باید به آن عمل کند. 
وی اضافه کرد: اگر ‌هم‌اکنون بانک ملت توانایی پرداخت ندارد، واحدهای تولیدی مراجعه کننده به این بانک را به بانک‌های دیگر واگذار کنیم. در عین حال این عدم توانایی پرداخت تسهیلات توسط بانک ملت برای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و رئیس بانک مرکزی ارسال شود تا در ارزیابی عملکرد بانک ملت این عدم همکاری برای اجرای مصوبات ستاد تسهیل استان مدنظر قرار گیرد.
رشیدیان یادآور شد: آنچه در این ستاد مصوب می‌شود، مصوبه و لازم‌الاجراست. بانک‌ها هم باید سازوکارهای اجرایی این مصوبات را انجام دهند. این سازوکارها باید یکسان بوده و قرار نیست مرتبا تغییر کند و بین بانک‌ها متفاوت باشد زیرا ما این تسهیلات را بین بانک‌ها تقسیم کرده‌ایم تا از این ظرفیت برای رونق تولید استفاده شود.
استاندار همچنین در خصوص اختلافات بانک ملت با شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز دستور برگزاری جلسه‌ای با حضور دبیرخانه بانک‌ها، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و شرکت شهرک‌های صنعتی استان برای جمع‌بندی موضوع صادر کرد.
ارایه تسهیلات به ۱۵۴۹ واحد تولیدی استان از ابتدای سال تاکنون 
در ادامه راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، با بیان اینکه طبق مصوبات ستاد تسهیل سقف تسهیلات رونق تولید برای هر واحد ۳ میلیارد تومان اعلام شده بود، گفت: با وجود این بانک ملت بدون مطرح کردن موضوع در ستاد، مستقیما به ارباب رجوع اعلام کرده سقف پرداخت ما به واحدهای تولیدی به ۵۰۰ میلیون تومان تقلیل پیدا کرده و درخواست افزایش آن باید در تهران بررسی شود.
وی اضافه کرد: از ابتدای سال ما در قالب ستاد تسهیل استان پیگیر حل مشکلات واحدهایی که معوقه یا چک برگشتی و… نزد بانک‌ها داشتند، بودیم که در این مدت ۱۵۴۹ واحد به طور مستقیم و یا از طریق سامانه بهین‌یاب تسهیلات دریافت کرده‌اند که این تعداد در کشور ۱۹ هزار ۳۲۵ واحد بوده است.
علیرضایی در خصوص میزان تسهیلات ارایه شده به واحدهای تولیدی استان از محل تسهیلات رونق تولید اظهار کرد: تعداد واحدهایی که با مصوبه ستاد تسهیل استان تسهیلاتی از این محل دریافت کرده‌اند، ۴۸۲ واحد بوده که مبلغ پرداختی به آن‌ها ۴۱۳ میلیارد تومان است.
وی میزان ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی در استان را به شرح جدول زیر اعلام کرد:

تسهیلات.jpg
در ادامه صابر، نماینده بانک ملت در استان تصریح کرد: بانک ملت هفته گذشته ابلاغیه‌ای از مرکز برای ما فرستاد و اختیارات ما را در ارایه تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده به ۵۰۰ میلیون تومان محدود کرد. این اقدام به دلیل محدودیت‌هایی است که بانک مرکزی برای سودآوری بانک‌ها اعلام کرده است.
وی ادامه داد: به دلیل پایین آمدن سود سپرده‌ها منابع از بانک‌ها رفته و به دلیل کمبود نقدینگی در کل بانک، اختیارات و منابع ما را کاهش دادند ولی ما آمادگی ارسال مصوبات برای مرکز را داریم.
۲ ديدگاه مطلب براي " دستور استاندار برای بررسی کم‌کاری‌ برخی بانک‌ها در همکاری با واحدهای تولیدی " ارسال شده است.

  1. Assad گفت:

    با سلام و احترام خدمت استاندار محترم …خواهشمندم بفرمایید این ستادی که از ابتدای سال ما بصورت مداوم اسمش رو شنیدیم کجاست و وظیفه اش چیست.خود من از ابتدای سال تاکنون بصورت پیوسته پیگیری کردم جهت رفع مشکلات شرکت اما با اینکه تا استانداری هم راهنمایی شدم و پیگیری کردم بغیر از یک سری جواب سربالا از داخل خود مجموعه استانداری هیچ جواب دیگری دریافت نکردم .متاسفانه هم نگهبان ورودی استانداری تا من از روی گوشی سایت را نشانش ندادم در جریان نبود که این ستاد چیست و مشغول به فعالیت در کدام قسمت است .دیگر چه باید گفت …. فقط شعارش نصیب ما و شرکتمان شد تبلیغات زیبایی شده ممنون که مدت محدودی مارا دلگرم کردید

ارسال نظر


آخرین خبرها