کد خبر: 29770 | زمان مخابره: ۱۲:۴۳:۵۶ - شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 218 بازدید | |

۸۱۷ میلیون دلار، تراز امسال بازرگانی خارجی خراسان رضوی

امید جهانخواه، جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان صادرات کالا از گمرک و بازارچه های مرزی استان در هفت ماهه امسال، یک میلیون و ۲۰۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبـل در وزن ۰٫۹ درصد کاهش و در ارزش ۱۳ درصد رشد داشته است. 
وی خاطرنشان کرد: در هفت ماه ابتدای سال ۹۵، وزن و ارزش صادرات کالاها از گمرک و بازارچه های مرزی استان به ترتیب یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن به ارزش ۸۹۴ میلیون دلار بود.
وی ادامه داد: از کل ارزش صادرات غیرنفتی در هفت ماهه امسال، ۹ میلیون و ۳۱ هزار دلار از محل تجارت چمدانی و ۴۷ میلیون و ۷۲ هزار دلار از محل بازارچه های مرزی استان صادر شد.
ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: عمده کالاهای صادراتی از خراسان رضوی در هفت ماهه امسال زعفران، کف پوش و هادی های برق بود که عمدتا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق و امارات متحده عربی صادر شد.
جهانخواه ادامه داد: در هفت ماهه امسال ۱۵۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار به گمرک استان وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن ۲۴ درصد و در ارزش چهار درصد رشد داشت.
وی افزود: میزان واردات کالا از گمرک استان در هفت ماه ابتدای سال گذشته ۲۰۶ هزار تن به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار بود.
وی اظهار کرد: عمده کالاهای وارداتی از گمرک خراسان رضوی در هفت ماهه امسال پنبه، برنج، واگن های روباز، اجزا و قطعات تلمبه های مایعات بود که بیشتر از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، پاکستان و ازبکستان وارد استان شد.
خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و ۲ بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد. کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی به ترتیب افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه هستند و مواد غذایی و زعفران عمده ترین کالاهای صادراتی این استان را تشکیل می دهد.ارسال نظر


آخرین خبرها