کد خبر: 30311 | زمان مخابره: ۱۲:۳۶:۱۶ - دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 255 بازدید | |

با حضور استاندار و رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت انجام شد ؛بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی در خراسان رضوی

بزرگترین نیروگاه خورشیدی متعلق به بخش خصوصی با ظرفیت تولید ۱۰۰ کیلووات عصر یکشنبه طی مراسمی با حضور استاندار و رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت در شرکت توس فیوز واقع در شهرک صنعتی توس مشهد مورد بهره برداری قرار گرفت.

استاندار خراسان رضوی در این مراسم گفت: امروز بزرگترین نیروگاه خورشیدی بخش خصوصی استان در شهرک صنعتی توس راه اندازی شده که اقدام مطلوبی در جهت توسعه بهره گیری از انرژیهای پاک از جمله انرژی خورشیدی و بادی در آینده است.

علیرضا رشیدیان افزود: دولت هم در زمینه بهره گیری از انرژیهای پاک، حمایتهای لازم از طریق پرداخت تسهیلات، صدور مجوزهای لازم و در اختیار گذاشتن زمین برای راه اندازی نیروگاه از سرمایه گذاران انجام می دهد.

وی ادامه داد: تاکنون در بخش نیروگاههای خورشیدی کوچک ۶۰۰ نیروگاه توسط مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی با هدف اشتغالزایی برای آنان در خراسان رضوی راه اندازی شده است. این تعداد تا هزار نیروگاه کوچک افزایش خواهد یافت.

استاندار خراسان رضوی گفت: بطور قطع نیروگاههای بزرگ خورشیدی به میزان ۱۰۰ کیلووات می توانند بازار جدید برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران در استان باشند که ما به شدت از این موضوع استقبال می کنیم.

وی افزود: افزایش بهره گیری از نیروهای پاک به ویژه انرژی خورشیدی و انرژی بادی که در این استان به فراوانی وجود دارد می تواند خودکفایی در تولید برق بدون نیاز به سوخت فسیلی و صدور این نوع انرژی به کشورهای همسایه را به همراه داشته باشد.

رشیدیان ادامه داد: امیدواریم راه اندازی نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ کیلوواتی و همکاری اداره برق در خرید برق تولیدی این نیروگاهها دیگر سرمایه گذاران را به راه اندازی این نوع نیروگاهها در بخش تولید راغب کند.

وی گفت: هم اینک مدیران برخی ادارات و دستگاههای اجرایی نسبت به راه اندازی نیروگاههای خورشیدی در محل نهادها اقدام کرده اند و امید است این مهم در سطح بخش تولید و نهادهای دیگر توسعه یابد زیرا هر چقدر بتوان از انرژی خورشید و باد استفاده بهتری کرد به نفع کشور، محیط زیست و هوای پاک است.

مدیرعامل شرکت توس فیوز نیز گفت: نیروگاه مولد برق خورشیدی با ظرفیت اسمی تولید ۲۰۰ هزار کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در سال و ۲۵ میلیارد ریال هزینه طی مدت چهار ماه راه اندازی شد.

  افزود: این نیروگاه در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع با اشتغالزایی برای هفت نفر راه اندازی شده و کشورهای سازنده پنلها و ماشین آلات این نیروگاه خورشیدی آلمان، ایران و چین هستند. فعالیت نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ کیلوواتی توس فیوز باعث کاهش تخلیه سالانه ۱۴۰ تن دی اکسید کربن در جو می شود.

ظرفیت ایران در حوزه انرژیهای نو شامل انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، باد و امواج در خور توجه است و منطقه خراسان رضوی نیز در این بخش از ظرفیتهای فوق العاده در حوزه آفتاب و باد برخوردار می باشد.

بطور متوسط سالانه ۳۵۰ روز آفتابی با حرارت متوسط در خراسان رضوی وجود دارد که تابش آفتاب آن مناسب مولدهای خورشیدی است. در حوزه انرژی باد نیز ۲ حوزه بادخیز در خواف و بینالود خراسان رضوی وجود دارد. کانال باد با وزش دائم و ظرفیت ۵۲ درصد در منطقه نشتیفان خواف در دنیا کم نظیر است زیرا میانگین ضریب ظرفیت این کانالها در دنیا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد می باشد. ارسال نظر


آخرین خبرها