کد خبر: 30573 | زمان مخابره: ۱۱:۵۱:۲۰ - شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 63 بازدید | |

واردات بی رویه تهدیدی برای صنعت چرم

فعالان صنعت کیف و کفش و چرم اعتقاد دارند، مشکلاتی نظیر کمبود نقدینگی و قدیمی بودن تجهیزات واحدهای تولید سبب افزایش هزینه تمام شده تولیدات داخلی و واگذاری بخشی از بازار به تولیدات خارجی شده است.

ظریفیان- درحالی دهمین نمایشگاه صنعت کیف و کفش و چرم و سومین نمایشگاه یراق‌آلات و ماشین‌آلات مبلمان در مشهد گشایش یافت که فعالان این صنعت اعتقاد دارند،مشکلاتی نظیر کمبود نقدینگی و قدیمی بودن تجهیزات واحدهای تولید سبب افزایش هزینه تمام شده تولیدات داخلی و واگذاری بخشی از بازار به تولیدات خارجی شده است.
سایه رکود
حسین زاده،از تولیدکنندگانی که در این نمایشگاه شرکت کرده است،با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مواد اولیه تولید کفش وارداتی است،می‌گوید: یکی از مشکلات صنعت کفش واردات مواد اولیه است و به دلیل نبود کار کارشناسی در گمرک شاهد هستیم که بسیاری از موادی که ضرورتی
برای واردات آن نیست با کمترین تعرفه و برخی مواد مورد نیاز با تعرفه بالایی وارد می‌شود که خود باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می‌شود.وی می‌افزاید: تولید محصول باکیفیت نقش مؤثری در افزایش صادرات دارد و نمی‌توانیم با استفاده از کالاهای بی کیفیت صنعت کشور را با مشکل مواجه کنیم.
یزدانی، از دیگر فعالان حوزه تولید کیف و کفش نیز با اشاره به ضرورت حرکت در مسیر تجهیز کارگاه‌ها و واحدهای تولید کیف و کفش و بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و نوین می‌گوید: یکی از معضلات و مشکلات اساسی پیش‌روی فعالان تولید کیف و کفش به گرانی تجهیزات و دستگاه‌های تولید چرم ،کیف و کفش باز می‌گردد که در شرایطی که سایه رکود بر ابعاد گوناگون بازار سنگینی می‌کند و کمبود نقدینگی به معضل جدیِ بسیاری از واحدها و مراکز تولیدی و کارگاهی کیف و کفش مبدل شده است، امکان چنین هزینه کردهایی برای فعالان عرصه مذکور به سادگی میسر نمی‌شود.

واردات بی رویه
علی نمازی دیگر فعال صنعت کیف و کفش نیز با بیان اینکه واردات بی رویه کمر تولیدکنندگان را شکسته‌است،می‌گوید: واردات بی‌رویه مصنوعات چرمی از کشور چین باعث شد تا بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی فعالیت خود را تعطیل کنند.وی می‌افزاید:واردات به حدی بود که ٨٠ درصد از بازار به دست کالاهای خارجی افتاده بود.وی می‌گوید:هر چند واردات در سال‌های اخیر کمتر شده اما معضل قاچاق همچنان یکی از مشکلات تولیدکنندگان است به طوری که فروشگاه‌ها پر از کیف‌های قاچاق است و این مسئله سبب کاهش بازار کالاهای داخلی شده است.

کمبود نقدینگی مشکل تولیدکنندگان
همچنین دبیر اتاق اصناف مشهد نیز می‌گوید: بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان کیف و کفش کمبود نقدینگی است. عبدا… افشاری با اشاره به اینکه تولید کفش به دلیل تنوع سایز، بسیار هزینه‌بر است، می‌افزاید: پایین آوردن هزینه حامل‌های انرژی، بیمه و مالیات و همچنین افزایش مشوق‌های مالیاتی می‌تواند به تولیدکنندگان کیف و کفش کمک کند تا در بازارهای بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی برگزاری نمایشگاه صنعت چرم و کیف و کفش را درراستای معرفی توانمندی‌های این صنف مؤثر توصیف می‌کند و می‌گوید: کار روی چرم ظرافت‌هایی دارد و همچنین هر عملی را نمی‌توان روی چرم انجام داد. بر این اساس حضور و گرد هم آمدن متخصصان این رشته و استفاده از نظرات کارشناسی آن‌ها می‌تواند به رشد و توسعه این صنعت منجر شود.ارسال نظر


آخرین خبرها