کد خبر: 30733 | زمان مخابره: ۱۱:۲۵:۰۵ - دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 173 بازدید | |

چرخش ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی به نفع پیمانکاران و بانک ها

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۷ از مصوبه این کمیسیون برای تهاتر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت با افراد در سال آینده خبر داد. به گزارش ایسنا، علی‌اصغر یوسف‌نژاد در نشست خبری ظهر روز یک شنبه اظهار کرد: بحث جدیدی که در کمیسیون تلفیق درباره بدهی دولت به اشخاص، بدهی اشخاص به بانک‌ها، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و همچنین بدهی افراد، بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی به بانک‌ها مطرح شد این بود که با توجه به این که پیمانکاران از دولت مطالبه دارند و از سویی ممکن است خودشان به اداره دارایی و یا تامین اجتماعی بابت بیمه بدهکار باشند، بنابراین کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت در حد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌های افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت به صورت عام تهاتر شود و با عنوان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل خاصی ثبت و درج شود و این کار بدون افزایش پایه پولی انجام می‌شود.

وی افزود: این مصوبه کمیسیون تلفیق اثرات روانی، اقتصادی و گردش پولی جدید در جامعه به وجود می‌آورد به ویژه این که بدهی‌ها عدد قابل توجهی است و در سال‌های گذشته هم انباشته شده است. همچنین برای دولت، بانک‌ها و وضع اقتصادی مناسب است.

البته عدد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است ولی اثرگذاری آن ممکن است بیش از این باشد در واقع هم کمک به بانک‌هاست یعنی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کمتر می‌شود و هم بدهی بخش خصوصی تعیین تکلیف می‌شود و در مجموع به وضع اقتصادی کمک می‌کند. چگونگی این تهاتر بدهی در نمودار فوق قابل مشاهده است. نکته قابل تامل این که براساس این مصوبه پایه پولی افزایش نمی یابد بلکه سرفصل بدهی دولت به بانک ها که جزو سرفصل های پایه پولی است افزایش یافته و در مقابل سرفصل بدهی بانک ها به بانک مرکزی که آن هم ذیل پایه پولی است کاهش می یابد.
بدهی های دولت چقدر است؟
گزارش مشرق از آمار و ارقام رسمی ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه، حاکی از آن است که بدهی های دولت تا پایان خرداد ماه امسال به حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، در پایان خرداد ۱۳۹۶ بدهی دولت به پیمانکاران حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان، بدهی به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان، بدهی به شبکه بانکی ۸۲ هزار میلیارد تومان و بقیه مربوط به دیگر بدهی‌های دولت بوده است.ارسال نظر


آخرین خبرها