کد خبر: 30743 | زمان مخابره: ۱۱:۳۲:۵۷ - دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 98 بازدید | |

معرفی خدمات «مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا»؛ مرکزی ملی برای توانمند‌سازی کسب وکارهای نوین

یکی از مواردی که با پیشرفت فناوری و هوشمند‌شدن شهرها دچار تغییرات شده است، نوع نگاه سنتی به مسئله کار و اشتغال است. امروزه در جوامع مدرن با مفاهیم نوینی مانند استارت‌آپ‌ها روبه‌رو هستیم که از ظرفیت خوبی برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال‌زایی برخوردارند.
تشکل «همفکر» یکی از فعال‌ترین تشکل‌های استارت‌آپی مشهد است که تلاش می‌کند با محوریت مشارکت اعضا در مسیر توسعه و گسترش مفهوم استارت‌آپ و کمک به کسب و کارهای ایرانی برای طراحی محصولات بهتر قدم بردارد. در هشتاد‌و‌یکمین نشست «همفکر مشهد» که به میزبانی پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد، خدمات مرکز توانمندسازی و تسهیلگری کسب و کارهای نوپا حوزه ICT خراسان رضوی معرفی شد و پس از آن، متخصصان در‌زمینه‌های مختلف به‌منظور شبکه‌سازی و ایجاد تیم برای همکاری در حوزه استارت‌آپی به تبادل نظر پرداختند.
 
مرکزی ملی برای توانمند‌سازی استارت‌آپ‌ها

در ابتدای جلسه رضا اکبری، برنامه‌نویس و از برگزارکنندگان این رویداد با معرفی مرکز ملی توانمند‌سازی و تسهیلگری کسب و کارهای نوپا حوزه ICT گفت: مأموریت اصلی مرکز این است که از کسب و کارهای حوزه فناوری ارتباطات حمایت کند و به حل مشکلات آن‌ها و ارائه آموزش‌های لازم به این کسب و کارها در‌راستای موفقیتشان بپردازد. این مرکز در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شده و در استان‌ها مأموریت انجام خدمات این مرکز به‌عهده پارک‌های علم و فناوری گذاشته شده است. در استان خراسان نیز ما به‌کمک پارک علم و فناوری خراسان، در‌حال ارائه خدمات این مرکز به استارت‌آپ‌های حوزه ICT هستیم.
وی در ادامه به تشریح خدمات این مرکز به استارت‌آپ‌ها پرداخت و اظهار کرد: در این مرکز، خدمات متنوعی به استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به معرفی افراد مختلف با تخصص‌های متنوع به یکدیگر به‌منظور ایجاد تیم کاری و استارت‌آپ اشاره کرد. در‌کنار این خدمت، استارت‌آپ‌هایی که نیاز به راهنما و مربی د‌رزمینه‌های مختلف تخصصی خود دارند، می‌توانند از‌طریق این مرکز به مربیان و مشاوران مناسب دسترسی پیدا کنند. همچنین یکی از مشکلات مهم استارت‌آپ‌ها، تأمین سرمایه اولیه برای شروع کار است. دراین‌راستا یکی دیگر از خدمات مرکز ملی توانمند‌سازی و تسهیلگری کسب و کارهای نوپا حوزه ICT معرفی این استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌گذارانی است که مایل به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های استارت‌آپی هستند. در‌واقع مهم‌ترین کاری که در این مرکز انجام می‌گیرد، کمک به اتصال بخش‌های مختلف اکوسیستم استارت‌آپی به یکدیگر است.
اکبری افزود: یکی دیگر از خدمت‌های این مرکز در راستای توانمند‌سازی استارت‌آپ‌ها، انتشار دوره‌های آنلاین آموزشی در محیط وب است؛ دوره‌های آنلاینی مانند «مهارت‌های فردی»، «طراحی استارتاپ» و دوره‌های متنوع دیگری که در سایت این مرکز به نشانی www.ictstartups.ir قابل دسترسی است. همچنین این مرکز به‌منظور انتقال دانش روز دنیا در‌زمینه استارت‌آپ‌ها، مقاله‌های روز دنیا در این زمینه را ترجمه کرده و در‌اختیار اعضا و مخاطبان خود قرار داده است.

ترسیم مسیر موفقیت برای کارآفرینان
اکبری با اشاره به فعالیت‌های مرکز توانمندسازی و تسهیلگری کسب و کارهای نوپا در استان خراسان، گفت: در استان خراسان از بهمن‌٩۵ برگزاری کارگاه‌های مختلف حوزه استارت‌آپی را آغاز کرده‌ایم. هدف اصلی ما در این کارگاه‌ها آشناکردن استارت‌آپ‌های استان با دلایل اصلی شکست و موفقیت کار استارت‌آپی و آگاه کردن آن‌ها در این حوزه به‌منظور توانمند‌سازی آن‌ها بوده است. از دیگر خدمات مرکز توانمندسازی به استارت‌آپ‌های استان، فراهم‌کردن امکان حضور آن‌ها در نمایشگاه‌هایی مانند ایران‌کام بود. حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه‌ها این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌سازد تا بتوانند توانمندی‌های خود را به بازار مشتریان عرضه کرده و اقدام به شناساندن خود به‌منظور جذب سرمایه و مشتری کنند.وی در پایان افزود: مرکز ملی توانمند‌سازی و تسهیلگری کسب و کارهای نوپا حوزه ICT در نظر دارد به‌زودی امکان مشاوره‌های رایگان را نیز برای استارت‌آپ‌ها فراهم کند و در‌تلاشیم در این مشاوره‌ها، بر مباحثی مانند بازاریابی، جذب سرمایه، و مباحثی از این دست بپردازیم.
خراسان، دومین استان پیشتاز در‌زمینه استارت‌آپی
در ادامه علی جاهدی، مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان درباره اقدامات انجام‌شده توسط پارک علم و فناوری خراسان در‌زمینه توانمندسازی استارت‌آپ‌ها به توضیحاتی پرداخت و گفت: اولین استانی که در کشور پس‌از تهران‌، مرکز توانمند‌سازی خود را فعال و اقدامات اجرایی‌اش را آغاز کرد، استان خراسان بود. این اتفاق در پارک علم و فناوری خراسان رخ داد و خوشبختانه اکنون در این حوزه پس‌از تهران، پیشروترین استان کشور هستیم، تا‌جایی‌که به‌خاطر تجربه موفق پارک علم و فناوری خراسان در این زمینه، در تمام استان‌ها هم موضوع توانمندسازی و تسهیلگری در حوزه فعالیت استارت‌آپ‌های ICT را به پارک‌های علم و فناوری محول کردند.
جاهدی با اشاره به پیشینه این اقدامات افزود: شروع تعامل ما با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه برمی‌گردد به بهمن سال‌٩۵. در ١٢‌فروردین‌٩۶ ما مجوز و پروانه فعالیت رسمی انجام این خدمات را با حضور استاندار و وزیر وقت وزارت ارتباطات و رئیس پارک علم و فناوری خراسان دریافت کردیم. از آن تاریخ به‌صورت جدی در این حوزه شروع به فعالیت و الان هم فضایی را به‌منظور برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره و اقدامات مربوط به این حوزه تجهیز کرده‌ایم.

توافق به‌منظور تسهیل ارائه امکانات
مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به دشواری‌هایی که تا قبل‌از گرفتن مجوز برای کمک به استارت‌آپ‌ها وجود داشت، افزود: واقعیت این است که ما در مجموعه پارک با این مشکل روبه‌رو بودیم که بر‌مبنای ضوابط، تنها به اعضا و شرکت‌های حاضر در پارک علم و فناوری خدمات ارائه می‌دادیم. وی ادامه داد: با توافقی که با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برقرار کردیم، این امکان برای ما فراهم شد که بتوانیم بخشی از سرویس‌های پارک را که منحصر به شرکت‌های دانش‌بنیان موجود در پارک علم و فناوری خراسان بود، به این استارت‌آپ‌ها هم ارائه کنیم. ما با هزینه خود برای این استارت‌آپ‌ها بهترین مشاوران حوزه‌های کاری‌شان را مهیا می‌کنیم، کارگاه‌های مرتبط با حوزه فعالیتشان را برگزار می‌کنیم و در برخی موارد مانند نیاز به مجوز، به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کنیم.وی در پایان با اشاره به لزوم توجه و حمایت بیشتر از فعالان حوزه استارتاپی، ابراز امیدواری کرد که جامعه کارآفرینان مشهدی با اتکا به توانمندی‌های خود بتوانند در گردش چرخ اقتصاد بیش از پیش نقش‌آفرینی کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها