کد خبر: 30748 | زمان مخابره: ۱۱:۳۷:۵۶ - دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 132 بازدید | |

بیکاری ۸۵ درصد کارگران ساختمانی در استان

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی خراسان رضوی گفت: مشکلات عمده این حوزه، رکود بازار و ساخت و ساز و بیکاری کارگران ساختمانی است و هم اکنون حدود ۸۵ درصد کارگران ما در کل استان به دلیل این رکود بیکار هستند و باید در این زمینه چاره‌اندیشی کرد. باید یک صندوق حمایتی در این زمینه ایجاد شود تا کارگرانی که توان حضور در کار را ندارند، حمایت شوند.محمدرضا داوری در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: ۱۴۵ هزار کارگر ساختمانی در خراسان رضوی فعال هستند که از این تعداد ۶۲ هزار کارگر بیمه شده‌اند؛ از ۱۴۵ هزار کارگر فعال در استان، ۶۰ هزار نفر در مشهد هستند که از این تعداد، ۳۴ هزار نفر بیمه شده‌اند و تعداد دیگری نیز از این کارگران در نوبت بیمه هستند و در مجموع ۴۵ هزار نفر هنوز بیمه نشده‌اند.

وی بیان کرد: آموزش کارگران ساختمانی و بهداشت و ایمنی متاسفانه کم است و ۵۶٫۵ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و اکنون نیز حمایت‌هایی شده است تا دوره آموزشی برای کارگران ساختمانی به صورت رایگان برگزار شود و ما در استان خود این فعالیت را آغاز کرده‌ایم و باید تمام کارگران آموزش‌ها را ببینند و پروانه دریافت کنند.

داوری با اشاره به کارگران تبعه خارجی غیرمجاز در استان خاطرنشان کرد: عمده کارهای ساختمانی به این اتباع واگذار می‌شود؛ عده‌ای گروهی و غیرمجاز وارد ایران می شوند و با نرخ کمی کار ساختمانی را انجام می‌دهند و هیچ نوع حمایتی صورت نمی‌گیرد تا از این فعالیت جلوگیری شود. در این زمینه طرحی به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌ایم.
وی درباره کارت مهارت بیان کرد: صدور کارت مهارت بر عهده فنی و حرفه‌ای است اما احراز مهارت شغلی با ماست، خیلی از کارگران کارت مهارت دریافت کرده‌اند و حتی بیمه شده‌اند اما در هنگام احراز اشتغال از سوی انجمن‌های صنفی رد شده‌اند، برای مثال حدود ۵۷۰۰ نفر که خود را کارگر ساختمانی معرفی کرده بودند به دلیل این که کارگر نبودند بیمه‌شان قطع شد  البته هم اکنون تعداد این کارگران غیرواقعی اندک است. بازرسی شش ماهه داریم که به صورت میدانی از محل کار و سکونت کارگر انجام می‌گیرد تا کارگر ساختمانی واقعی شناسایی شود.ارسال نظر


آخرین خبرها