کد خبر: 30770 | زمان مخابره: ۱۱:۲۰:۵۰ - چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 176 بازدید | |

نیمی از پروانه های استاندارد در خراسان رضوی مربوط به صنایع غذایی است

معاون ارزیابی انطباق اداره کل استاندارد خراسان رضوی گفت: ۵۰ درصد پروانه های صادره کاربرد علامت استاندارد اجباری در این استان مربوط به صنایع غذایی و کشاورزی است.

حامد محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خراسان رضوی را قطب صنایع غذایی و تولیدکننده عمده محصولات کشاورزی در کشور توصیف و بیان کرد: بر این اساس فعالیت صنایع تبدیلی و غذایی در این استان دارای رونق بوده و صدور پروانه های اجباری در این بخش رتبه نخست را دارد.

وی ادامه داد: از مجموع دو هزار و ۳۵۳ فقره پروانه استاندارد اجباری معتبر در خراسان رضوی صنایع غذایی ۵۰ درصد، صنایع ساختمانی ۱۷ درصد، مکانیک و فلزشناسی ۱۲ درصد و سایر خدمات و واحدهای تولیدی بقیه از پروانه های استاندارد اجباری را به خود اختصاص داده اند.

معاون اداره کل استاندارد خراسان رضوی گفت: این استان پس از تهران با صدور سه هزار و ۱۸۱ پروانه اجباری معتبر کاربرد علامت استاندارد رتبه دوم کشور را دارد. ظرف ۹ ماه گذشته امسال صدور پروانه استاندارد در این استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد بیشتر شده است.

وی در خصوص صدور پروانه استاندارد تشویقی(غیراجباری) نیز اظهار کرد: طی امسال با صدور ۳۲ پروانه استاندارد تشویقی در خراسان رضوی مجموع این نوع استاندارد به ۳۰۰ فقره پروانه رسید.
محمدی افزود: خراسان رضوی پس از تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی رتبه چهارم کشور را در صدور پروانه استاندارد تشویقی دارد. 
بر اساس قانون تولید حدود هزار قلم کالای داخلی به صورت اجباری منوط به رعایت ضوابط استاندارد در ساخت و دریافت نشان استاندارد است.

۸۵۵ پروانه بهره برداری در خراسان رضوی در زمینه صنایع غذایی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار و ۴۱۴ میلیارد ریال صادر شده که در مقایسه با کل صنایع غذایی کشور از نظر سرمایه گذاری ۹ درصد و اشتغال ۱۱ درصد را شامل می شود. صنایع غذایی خراسان رضوی در مقایسه با سایر بخشهای صنعتی استان از نظر سرمایه گذاری ۱۵٫۴ درصد را شامل می شود. همچنین ۲۰ درصد نیروی کار بخش صنعت این استان شامل ۳۵ هزار و ۴۹۶ نفر در صنایع غذایی مشغول کار هستند.

بطور میانگین ۱۹ درصد صادارت سالانه خراسان رضوی مربوط به صنایع غذایی و بازارهای اصلی هدف صادراتی آن نیز آسیای میانه، حوزه خلیج فارس و کشورهای همجوار هستند.ارسال نظر


آخرین خبرها