کد خبر: 30839 | زمان مخابره: ۱۴:۱۴:۱۴ - یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 199 بازدید | |

تحقق٨١هزار شغل جدید در۶ماه؛ استاندار : برای ایجاد اشتغال باید بسیج همه جانبه شکل گیرد

هدف‌گذاری برای ایجاد ١۶٠ هزار شغل تا پایان سال و رسیدن به آمار ٨١١٣٠ دفترچه اولی طی ۶ ماه ابتدای سال ٩۶ مهم‌ترین آماری بود که در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مطرح شد. در این جلسه موارد مربوط به طرح‌های کارورزی، روستا تعاون، آموزش در محیط کار واقعی، مشوق‌های بیمه‌ای، تسهیلات ٢٠ هزار میلیاردی مربوط به بندهای الف و ب تبصره ١٨، تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر، برنامه‌های اشتغال حمایتی کمیته امداد و بهزیستی و مشاغل خانگی بررسی شد و سازمان‌هایی که در هر کدام از این طرح‌ها ذی‌نفع بودند با ارائه آماری از روند ایجاد اشتغال طی سال ٩۶ ایراداتی به طرح‌های مختلف گرفتند.

مهم‌ترین بندی که برخی از سازمان‌ها روی آن اعتراض داشتند نحوه پرداخت تسهیلات مربوط به تبصره ١٨ بود. بر اساس این طرح به ازای ایجاد هر شغل ۵٠ میلیون تومان تسهیلات از سوی دستگاه بانکی پرداخت می‌شود، اما برخی سازمان‌ها معترض بودند که بهتراست برای در نظر گرفتن ۵٠ میلیون برای هر شغل، با ارائه تعدادی سهمیه به هر دستگاه، این رقم به صورت میانگین محاسبه شود.
استاندار خراسان رضوی هم به عنوان رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان دستور داد تا ایرادات سازمان‌ها چه در سطح استان و چه در سطح ملی پیگیری شود.

٢۴هزار بیکار
علیرضا رشیدیان در این جلسه با اشاره به ایجاد اشتغال ١٠٠ هزار نفری در سال گذشته گفت: در ابتدای سال تعداد بیکاران استان ٢۴٠ هزار نفر برآورد شد و با توجه به تجربه خوب سال گذشته در ایجاد اشتغال، هدف‌گذاری ما برای امسال ١۶٠ هزار شغل در بخش‌های مختلف است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به انجام برش‌های سازمانی، رسته‌ای و شهرستانی برای ایجاد مشاغل هدف‌گذاری شده در سال ٩۶ بیان کرد: خوشبختانه عملکرد ما در ایجاد شغل با ارائه آمار صدور ٨١ هزار و ١٣٠ دفترچه بیمه‌ای جدید در استان طی ۶ماهه ابتدایی خوب بوده است و امیدواریم با افتتاح طرح‌های مختلف در پاییز امسال و طرح‌های دیگری که در بهمن افتتاح خواهد شد، به هدف‌گذاری مورد نظر دست یابیم.
وی گفت: متاسفانه اگر به هدف‌گذاری ١۶٠ هزار فرصت شغلی طی امسال هم برسیم تا رسیدن به ایجاد اشتغال برای ٢۴٠ هزار نفر فاصله معناداری وجود دارد و لازمه رسیدن به نمره قبولی در ایجاد اشتغال استفاده از ظرفیت‌های علمی و تخصصی و پرداخت اعتبارات و تسهیلات مناسب است.
استاندار با تاکید بر همکاری تمامی دستگاه‌ها در انجام بهتر طرح‌های اشتغال‌زایی دولت افزود: فاصله کمی تا پایان سال وجود دارد و تمامی دستگاه‌ها به ویژه سیستم بانکی باید برای رسیدن به اشتغال مطلوب در استان تلاش لازم را داشته باشند و در این‌باره باید بسیج همه جانبه شکل گیرد.
 
واقعیت‌های اشتغال دیده شود
همچنین جلیل رحیمی،ناظر مجمع نمایندگان استان در کارگروه اشتغال و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایجاد ١۶٠ هزار شغل در استان را طی یک سال نشان دهنده زیر و رو کردن اقتصاد خانواده‌ها دانست و افزود: اگر این اتفاق بیفتد به طور قطع اقتصاد خانواده‌ها زیر و رو خواهد شد اما اگر مسئولان کاری میدانی انجام دهند، خواهند دید که ما هنوز در حوزه اشتغال با مشکلات جدی مواجه هستیم.
 
نرخ بیکاری استان پایین تر از میانگین کشور
همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با ارائه آماری درباره آخرین وضعیت اشتغال استان گفت: در تابستان سال ٩۶ نرخ بیکاری استان ١٠.١ درصد بود که از میانگین کشوری با نرخ بیکاری ١١.٧ درصد پایین تر و در رتبه هفتم کمترین نرخ بیکاری در کشور قرار داریم.
محمود احمدی با بیان اینکه طی ۶ ماه ابتدایی امسال تعداد ٨١ هزار و ١٣٠ دفترچه اولی بیمه‌ای به تعداد بیمه شدگان استان اضافه شده‌اند، تاکید کرد: در سال ٩۶ طرح‌های مختلف اشتغال از سوی دولت در استان اجرا شد.

احمدی با بیان اینکه در طرح مشوق‌های بیمه سهم کارفرما که در طرح کارورزی شرکت‌ کرده‌اند، هنوز دستورالعمل ابلاغ نشده است، افزود: همچنین در طرح روستا تعاون، ١٣۶ تعاونی سهم استان است که برای ایجاد ١٩ تعاونی موافقت‌نامه‌ها صادر و تاکنون ۴ تعاونی شکل گرفته است. در طرح آموزش در محیط واقعی کار نیز سهمیه استان ٣٨٠٠ نفر است که تاکنون ۶٨١ کارگاه برای این طرح تایید شده اند و ١٩٨۶ مهارت آموز مشغول به کار شده‌اند.
وی ادامه داد: در طرح کارورزی نیز که برای دانش‌ آموختگان دانشگاهی است، ۵٢۶۵ نفر سهمیه استان است که تاکنون ١۵ هزار و ٣۴٢ نفر ثبت نام کرده‌اند اما تنها ١٣٨ کارورز به واحدهای مربوط معرفی شده‌اند.ارسال نظر


آخرین خبرها