کد خبر: 30892 | زمان مخابره: ۱۱:۴۲:۱۷ - پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 195 بازدید | |

خروج مسکن و سرمایه‌گذاری از رکود

بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه ابتدایی امسال، ۴٫۵ درصد بوده است که نسبت به گزارش مرکز آمار ۱٫۱ واحد درصد کمتر است. مرکز آمار رشد شش ماهه را ۵٫۶ درصد اعلام کرده بود. جدول زیر جزئیات رشد اقتصادی   بر اساس گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی را نشان می‌دهد.

بخش ساختمان که به عنوان یکی از زیربخش‌های صنعت دسته بندی می‌شود، در شش ماهه اول امسال ۰٫۶ درصد رشد داشته است. این در حالی است که رشد بخش مسکن در فصل بهار ۳٫۵- درصد و در فصل تابستان ۳٫۱ درصد بوده؛ یعنی مسکن در بهار امسال هم مثل سال‌های گذشته دچار کاهش تولید بوده و از تابستان روند معکوس شده است.

این در حالی است که طبق گزارش مرکز آمار، مسکن از زمستان سال گذشته در مدار صعودی قرار گرفته و این روند در بهار و تابستان امسال هم ادامه یافته است. طبق گزارش بانک مرکزی، سرمایه گذاری در اقتصاد هم از ابتدای امسال وارد فاز صعودی شده است.

منظور از سرمایه گذاری یا تشکیل سرمایه ثابت، افزایش مخارج دولت و بخش خصوصی در کالاهای سرمایه‌ای همچون ماشین آلات، تجهیزات و ساختمان است. طبق این گزارش، تشکیل سرمایه ثابت بعد از عقبگرد در بهار امسال، در تابستان صعودی شده و در مجموع طی شش ماه، ۰٫۱ درصد افزایش یافته است.

البته سرمایه گذاری در ماشین آلات همچنان منفی بوده اما سرمایه گذاری در ساختمان ۰٫۶ درصد رشد کرده است. موضوع مهم دیگر درباره مسکن که در گزارش بانک مرکزی مورد توجه است، سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش است.  بر این اساس سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های مناطق شهری در شش ماه اول امسال- به قیمت‌های جاری- ۱۲٫۶ درصد رشد کرده است.

 ارسال نظر


آخرین خبرها