کد خبر: 31537 | زمان مخابره: ۱۴:۲۷:۳۵ - سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 194 بازدید | |

۱،۳ میلیون دلار تولیدات شرکتهای فناور خراسان رضوی صادر شد

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: از ابتدای امسال تاکنون کالاهای تولیدی شرکتهای فناور این استان به ارزش یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار صادر شده است.

دکتر حسن علم الهدایی عصر یکشنبه در نشست اعضای شبکه جامع دانشگاهها و مراکزعلمی و فناوری خراسان رضوی افزود: ۱۷۲ شرکت دانش بنیان در این استان فعالیت دارند و خراسان رضوی به لحاظ گردش مالی در این حوزه بعد از استانهای تهران و اصفهان قرار دارد.
وی ادامه داد: ۵۵۰ موسسه فناور نیز در خراسان رضوی فعالیت دارند. تعداد مراکز رشد فناوری استان هم ۱۶ مرکز است که هشت مرکز در پارک علم و فناوری و بقیه در دانشگاهها دایر هستند. فناوریهای موجود در سطح خراسان رضوی مربوط به حوزه های پزشکی، داروسازی، انرژی، آب، نفت، گاز، پتروشیمی و فناوری اطلاعات است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: گردش مالی شرکتهای فناور این استان از محل فروش محصولات شرکتها از ابتدای امسال تاکنون هزار میلیارد ریال بوده که رقم بسیار خوبی است.

وی افزود: از نکاتی که باید مورد توجه دانشگاهیان و فرهیختگان قرار گیرد نیازمندی به افزایش نرخ رشد تبدیل تولید علم به ثروت است به این معنا که هر چند ایران به لحاظ تولید علم جایگاه جهانی خوبی دارد اما این تولید علم برای اینکه فرایند تولید ثروت و رفاه عمومی را طی کند دچار مشکل و کشورمان از این نظر دچار فقر است لذا هر اندازه برای ارتقای فناوری کوشیده شود سطح توسعه همه جانبه افزایش می یابد.

دو هزار و ۵۰۰ نفر در پارک علم و فناوری خراسان به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال دارند. :طی ۱۰ سال اخیر ۶۰۰ موسسه فناور و دانش بنیان در این استان دوره های رشد را گذرانده اند. پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین و اولین پارکهای تاسیس شده در ایران است که در شهریور ۱۳۸۱ با تکیه بر تجارب ارزشمند به دست آمده طی ۲۲ سال فعالیت تحقیقاتی در زمینه ایجاد و گسترش فناوری ملی و فراهم شدن زیرساختهای مناسب، با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی فعالیت اجرایی خود را در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار در شهر مشهد و در جوار شهرک صنعتی توس آغاز کرد.

رسالت راهبردی پارک علم و فناوری خراسان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکتها و موسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می کنند. برای نیل به این هدف پارک علم و فناوری خراسان ماموریت دارد با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاهها، مراکز تحقیق و توسعه و بخش خصوصی، ایجاد و رشد شرکتهای نوآور را از طریق مراکز رشد(انکوباتورها) و نیز ایجاد موسسات نو از درون موسسات باسابقه تسهیل کند. همچنین این پارک انواع خدمات، فضاهای کاری و زیرساختهای مناسب را به موسسات مستقر در پارک ارائه می کند.ارسال نظر


آخرین خبرها