کد خبر: 31626 | زمان مخابره: ۱۳:۱۱:۰۸ - چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 195 بازدید | |

دبیرکل خانه صنعت ، معدن و تجارت خراسان رضوی ؛ عملکرد بانکها تطابقی با شعار سال ندارد

 در اقتصاد برخی کشورها و به ویژه ایران، بیشتر موارد مربوط به تأمین مالی از سوی سیستم بانکی صورت می‌گیرد، به طور قطع حضور مؤثر بانک‌ها در عرصه تحقق شعار سال که همان حمایت از کالای ایرانی است می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.
بانک‌ها می‌‌توانند با اصلاح برخی از ساختارهای دست و پا گیر خود و ارائه تسهیلات مناسب به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هم توان رقابت کالای ایرانی را نسبت به کالای خارجی بالا ببرند و هم قدرت خرید مردم را افزایش دهند از همین روست که می‌توان گفت سیستم بانکی باید پیش قراول حمایت از کالای
ایرانی باشد.

عملکرد بانک‌ها تطابقی با شعار سال ندارد

در همین ارتباط دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه در کشور اتفاق بدی افتاده است و بالغ بر ٩٠ درصد عملیات تأمین مالی تولید کشور توسط سیستم بانکی صورت می‌گیرد، اظهار می‌کند: تأمین منابع مالی که از سوی سیستم بانکی صورت می‌گیرد، فشار مضاعفی را به آن‌ها وارد کرده‌است. این در حالی‌است که آن بانک‌ها به دنبال ورود به حوزه‌های پر سود و زود بازده هستند که بخش تولید شامل این موارد نمی‌شود.

فیروز ابراهیمی با تأکید بر اینکه عملکرد امروز بانک‌ها هیچ تطابق و همخوانی با شعار سال ندارد، ادامه می‌دهد: اگر قرار باشد همین رویه فعلی از سوی سیستم بانکی پیاده شود اتفاق خاصی در حوزه حمایت از کالای ایرانی رخ نخواهد داد زیرا تأمین مالی یکی از مؤثرترین پارامترها در قیمت تمام شده و کیفیت کالا محسوب می‌شود و طبیعتا وقتی تأمین مالی در کشور ۵ تا ۶ برابر رقبای منطقه‌ای است عملا دست تولید به لحاظ رقابت و تأمین مالی بسته می‌شود.
به عقیده ابراهیمی سیستم بانکی باید با ایجاد دگرگونی در رویه خود در راستای حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی فعالیت کند.

ارائه کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی 

وی افزایش قدرت خرید مردم به واسطه ارائه تسهیلات ارزان قیمت را نیز از دیگر موارد حمایت سیستم بانکی از کالای ایرانی می‌داند و در این رابطه می‌گوید: سیستم بانکی با کمک دولت می‌تواند برای اقشار آسیب‌پذیر، جامعه کارگری، اقشار تحت پوشش سازمان‌های حمایتی و دیگر آحاد جامعه تسهیلات ارزان قیمت با سود بسیار کمی را در نظر بگیرد تا از طریق کارت‌های اعتباری، مصرف کننده بتواند کالای ایرانی را خریداری کند.
دبیرخانه صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه اغلب تولیدی که در داخل کشور صورت می‌گیرد برای مصرف‌کننده داخلی است، می‌گوید: روش ارائه کارت اعتباری با سود کم یکی از روش‌های مرسوم در دنیا برای تشویق مردم برای خرید تولیدات داخلی است و این روش نیز در کشور ایران اگر به درستی اجرا شود می‌تواند اتفاقی مثبت را رقم بزند.

بانک ضلع اصلی حمایت از کالای ایرانی

وی با اشاره به اینکه سیستم بانکی به عنوان ضلع اصلی حمایت از تولید ایرانی باید خود را با تولید و درراستای افزایش قدرت خرید مردم تطبیق دهد، تأکید می‌کند: در دنیا پنج شاخص و پارامتر برای تشویق سرمایه‌گذاران در حوزه تولید وجود دارد که یکی از این شاخص‌ها نرخ تسهیلات 
بانکی است. امروز دنیا روی تأمین مالی تولید حساب جداگانه‌ای باز کرده‌است و در کشور ایران نیز همین وضعیت وجود دارد اما متأسفانه طی دهه‌های گذشته بخش زیادی از تسهیلات بانکی خارج از رویه‌های قانونی توزیع شد و این موضوع به دپو محصولات داخلی و افزایش معوقات بانکی منجر شده است، بنابراین اگر این رویه اصلاح نشود نمی‌توان به شعار سال که همان حمایت از کالای ایرانی است، جامه عمل پوشاند.

شورای بانک‌ها برای حمایت از تولید

همچنین دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی از جلسه قریب الوقوع این شورا برای ارائه برنامه‌های سیستم بانکی درراستای حمایت از کالای ایرانی در این استان خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سال ٩٧، سیستم بانکی استان در اولین جلسه شورای هماهنگی بانک‌ها برنامه‌های عملیاتی خود را برای تحقق این شعار در خراسان رضوی ارائه خواهد داد.

محمود منصوری با بیان اینکه اکنون در بانک متبوع خود اقداماتی برای حمایت از کالای ایرانی در حال انجام است، ادامه می‌دهد: به مسئولان اعتباری بانک متبوع خود اعلام کرده‌ام که تمام سعی همکاران برای ارائه تسهیلات خرید لوازم‌خانگی مربوط به لوازم خانگی ایرانی باشد. 
وی اضافه می‌کند:خدمت جدید دیگری با عنوان طرح «آسان خرید» تا سقف ٢ میلیارد ریال تسهیلات بانکی در دست اقدام است و سمت و سوی این طرح نیز مربوط به کالای ایرانی است.
وی همچنین درباره حمایت از تولیدکنندگان ایرانی می‌گوید: این موضوع نیز در دستور کار سیستم بانکی استان قرار خواهد گرفت تا بتوانیم به تولیدکننده ایرانی تسهیلات مناسبی پرداخت کنیم. در مجموع برنامه‌های مفصلی برای این موضوع از سوی سیستم بانکی تدبیر خواهد شد.

وثیقه بانکی، نرخ بالای بهره

در همین راستا، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن به تشریح دو مشکلی اصلی سیستم بانکی می‌پردازد و اظهار می‌کند: یکی از مشکلاتی که امروز سیستم بانکی به بدنه تولید وارد می‌کند، مربوط به وثیقه بانکی است که امیدواریم در سال حمایت از کالای ایرانی با ارائه مدل‌های مختلف تعیین وثیقه همچون محل اجرای طرح یا ماشین آلات این مشکل حل شود.

حمید گرمابی می‌افزاید: همچنین دیگر مشکلی که سیستم بانکی به وجود آورده، مربوط به نرخ بهره است، در حالی که بانک مرکزی نرخ بهره بانکی را ١٨ درصد مصوب کرده است اما متأسفانه بانک‌ها با دریافت بخشی از تسهیلات به عنوان سپرده، رقم سود تسهیلات را تا حدود ٢۴ درصد افزایش داده‌اند که این رقم نمی‌تواند برای تولید کشور مثمر‌ثمر باشد.
وی ادامه می‌دهد: نرخ تورم در ایران ١٠ درصد بیان شده است و فاصله ١۴درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی تا نرخ تورم قابل قبول نیست. امیدوار هستیم که سیستم بانکی با همکاری سایر دستگاه‌ها این اقدام بانک‌ها را کنترل کند.
گرمابی اظهار امیدواری می‌کند که اگر این دو مشکل از سوی سیستم بانکی حل شود، بسیاری از مشکلات تولید‌کنندگان تا حد قابل قبولی حل خواهد شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه به یکی از بندهای برنامه ششم توسعه اشاره‌ای دارد و می‌گوید: در یکی از بندهای برنامه ششم توسعه کشور آمده است که نرخ بهره‌بانکی باید به صورت پلکانی و به تدریج متناسب با نرخ تورم کاهش یابد و سیستم بانکی باید نسبت به این مصوبه قانونی هر چه زودتر 
اقدام کند.ارسال نظر


آخرین خبرها