کد خبر: 31678 | زمان مخابره: ۱۵:۰۷:۳۰ - یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 192 بازدید | |

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی: لازمه ایجاد شغل محقق شدن پیش‌نیازهای آن است

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اگر بخواهیم به معنای واقعی شغل ایجاد کنیم، تنها در صورتی محقق می‌شود که پیش‌نیازهای آن نیز انجام شود.

فیروز ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا (منطقه خراسان) اظهار کرد: ایجاد شغل باید همراه با سایر اقدامات مانند منطقی کردن نرخ سود، رفتار مهربانانه دستگاه‌های پول‌ستان، بهبود فضای کسب‌وکار و -از همه مهم‌تر- افزایش معیشت و قدرت خرید مردم صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به وقایع مهم و خوبی که در سال گذشته رخ داده است گفت: نرخ بیکاری استان بعد از چندین سال از دورقمی به تک‌رقمی رسیده است. همچنین افزایش شانزده‌درصدی صادرات استان از وقایع بسیار مهم و خوبی بوده که در سال گذشته رخ داده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سیاست‌گذاری‌های اشتغال استان خراسان رضوی ١۶۵ هزار شغل از ابتدای سال گذشته برنامه‌ریزی شده که درصد تحقق این آمار درصد قابل‌قبولی برای استان بوده به طوری که در چهار سال گذشته نرخ بیکاری استان دورقمی بوده است اما در سال گذشته شاهد تک‌رقمی شدن آن بود‌یم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه با نرخ بالای سود بانکی نمی‌توان گرهی از مشکلات صنعت ما باز کرد ادامه داد: از دیگر وقایعی که در سال ٩۶ اتفاق افتاد رسیدن به مرز ١۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صنعت و معدن بود. تمام این رویدادها به رغم همکاری نکردن بانک‌ها رخ داده است. لذا اعتقاد ما این است که تسهیلات موجود گره‌گشای مشکلات کنونی صنعت ما نیست زیرا نرخ سود بانکی هجده‌درصدی پاسخ‌گوی صنعت ما نخواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های اصلی نرخ بالای بیکاری در برخی استان‌ها معضلات بانکی است افزود: گاهی بانک‌ها با شیوه‌های متفاوت این ١٨ درصد نرخ سود بانکی را به ٢٣ تا ٢۴ درصد می‌رسانند. در نتیجه، این دسته تسهیلات دردی از صنعت ما دوا نخواهد کرد. نرخ زیاد بیکاری در سایر استان‌ها ناشی از همین معضلات بانکی است.

ابراهیمی با اشاره به علت ایجاد این رویکردها در استان افزود: نظام مالیاتی ما یک نظام ممیزمحور است اما مدیرانی که عرق استانی دارند و به فکر جوانان بیکار هستند و در واقع رشد اقتصادی استان و رفاه عمومی مدنظر این مدیران است، تغییرات رویکردی را ایجاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه استفاده کردن صنعت از نرخ بالای تسهیلات بانکی توجیه اقتصادی ندارد خاطرنشان کرد: بخشی از صنعت که به بازسازی و نوسازی نیاز دارد از این تسهیلات بهره نمی‌برد. همچنین اگر آن بخش صنعت که نیازمند سرمایه در گردش است به نظام بانکی بدهکار نباشد و ناچار نباشد تسهیلات جدیدی برای پرداخت تسهیلات قبلی دریافت کند، صنعت ما و فعالان اقتصادی ما هیچ‌گاه از این تسهیلات استفاده نخواهند کرد.ارسال نظر


آخرین خبرها