کد خبر: 31693 | زمان مخابره: ۱۳:۵۹:۱۰ - دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 146 بازدید | |

سهل آبادی: اجرای قانون ، شرط کوچک سازی دولت است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: کوچک سازی دولت در سایه اجرای صحیح قانون در کشور تسریع می شود.
به گزارش بازنیوز،سید عبدالوهاب سهل آبادی در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد افزود: در برنامه پنج ساله دوم و سوم توسعه تکلیف شده بود به ازای هر دو نفر بازنشسته فقط یک نفر در دستگاه های دولتی استخدام شود.
وی همچنین اظهارداشت: اگر در طول ۲۰ تا ۲۵ سال گذشته قانون مزبور از سوی دولت های مختلف بصورت صحیح به مرحله اجرا در می آمد بطور قطع و یقین امروز جمعیت نیروی اجرایی بدنه دولت ۵۰ درصد کاهش یافته بود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: نه تنها این قانون به مرحله اجرا در نیامده بلکه بدنه دولت هر روز فربه و فربه تر شده است.
وی در ادامه افزود: هزینه بار افزایش حجم بدنه دولت بر دوش مردم بویژه تولیدکنندگان است.
سهل آبادی تصریح کرد: فربه تر شدن بخش دولتی هر روز تولیدکنندگان، صنعتگران و کارآفرینان بخش خصوصی را به ورطه نابودی می کشاند.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خصوصی سازی به معنای واقعی کلمه در جامعه نیازمند اعتقاد راسخ، تلاش جهادی، عزم و جزم همگانی است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: برای کاهش نیروهای اجرایی در بدنه دولت باید اقدامات اساسی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۹۰ درصد بودجه مملکت صرف هزینه های جاری دولت می شود، اظهارداشت: کشور امروز در اجرای پروژه های عمرانی به شدت دچار مشکل است.
سهل آبادی اضافه کرد: کاهش بودجه های عمرانی و به تبع کمی فعالیت های مرتبط در این زمینه از جمله عوامل رکود اقتصادی در مملکت است.
وی در این مصاحبه رادیویی ضمن اشاره به این جمله که در بحث خصوصی سازی موفقیتی تاکنون حاصل نشده است، گفت: تحقق این مهم نیازمند تلاش های همه جانبه است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: دولت سنگین و پر هزینه مهمترین مسئله کشور است که با کوچک سازی و تقویت بخش خصوصی می توان به اصلاح این مهم امیدوار بود.
وی تصریح کرد: کشور امروز بیمار مسائل اقتصادی است و عمده ترین مشکل اقتصادی این مملکت مربوط به بخش اجرایی بدنه دولت است.
سهل آبادی گفت: مهمترین بحث در ارتباط با کوچک سازی دولت استفاده از قوانین مصوب در کشور است.
وی در توضیح بیشتر این مطلب به رادیو اقتصاد افزود: ماده ۲۴ قانون خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶ تصریح دارد مبنی بر اینکه در راستای اجرای احکام این فصل (راهبردها و فناوری انجام وظایف دولت) تمامی دستگاه های اجرایی موظفند از تاریخ تصویب این قانون اقدامات ذیل را انجام دهند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهارداشت: حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون آن دسته از وظایفی که قابل واگذاری به بخش غیر دولتی است را احصا و با رعایت راهکارهای مطروحه در این فصل نسبت به واگذاری آنها اقدام کنند به نحوی که طی هر برنامه بیست درصد از میزان تصدی های دولت در امور قابل واگذاری کاهش پیدا کند.
وی گفت: تعداد مجوزهای استخدامی مزبور در ماده (۵۱) این قانون به نحوی تعیین شودکه تعداد کارمندان دستگاه های اجرایی که به هر نحو حقوق و مزایا دریافت می کنند و یا طرف قراداد هستند هر سال به میزان دو درصد در امور غیر حاکمیتی نسبت به سال قبل کاهش یابد.
سهل آبادی افزود: بند (ج) این ماده قانونی تصریح دارد حداکثر معادل یک سوم کارمندان که به روش های بازنشستگی، بازخریدی، استعفا و سایر موارد از خدمت دستگاه های اجرایی خارج می شوند مورد استخدام قرار گیرند.
وی یادآورشد: دولت که مجری مصوبات مجلس شورای اسلامی و قانون است اگر این قوانین بصورت دقیق و به معنی حقیقت کلمه به مرحله اجرا در می آمد بدون شک در ۱۰ ساله گذشته (۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶) ۴۰ درصد نیروی اجرایی بدنه دولت کاهش پیدا می کرد که متاسفانه تاکنون چنین نشده است.
گفتنی است برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت ۱۵ به مدت ۷۵ دقیقه به تهیه کنندگی «مطهره محرابی، الهام مصطفوی و حمیده رضا سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد.ارسال نظر


آخرین خبرها