کد خبر: 31718 | زمان مخابره: ۱۲:۵۹:۵۱ - پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 188 بازدید | |

تراز تجارت خارجی گمرک خراسان رضوی رشد کرد

ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: تراز تجارت خارجی گمرک این استان در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن بیش از ۲۲ درصد رشد کرد.

امید جهانخواه، سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با مقایسه میزان صادرات و واردات کالای استان در سال گذشته، تراز تجارت خارجی گمرک استان مثبت شده و به بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

وی اظهار کرد: براساس نتایج حاصل از آمار، میزان صادرات کالای غیرنفتی از گمرک و بازارچه های مرزی استان در سال گذشته به بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۵ در وزن سه درصد و در ارزش ۱۵ درصد رشد داشت.

وی خاطرنشان کرد: وزن و ارزش صادرات کالای غیرنفتی خراسان رضوی در سال ۹۵ به ترتیب سه میلیون و ۱۰۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۱۶ میلیون دلار بوده است.
ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: از کل ارزش صادرات غیرنفتی پارسال استان، ۱۵ میلیون و ۸۸۸ هزار دلار از محل تجارت چمدانی و ۸۲ میلیون و ۶۴۲ هزار دلار از محل بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون انجام گرفته است.

وی عمده کالاهای صادراتی از خراسان رضوی در سال گذشته را زعفران، کفپوش، سیب درختی و هادی برق ذکر و بیان کرد: عمده مقاصد صادراتی استان کشورهای افغانستان، عراق، هنگ کنگ، اسپانیا و قزاقستان بوده است.

جهانخواه اظهار کرد: پارسال میزان واردات کالا به گمرک و بازارچه های مرزی خراسان رضوی ۳۵۶ هزار تن به ارزش بیش از ۳۷۰ میلیون دلار بود که در مقایسه با پیرارسال از نظر وزن ۱۷ درصد و از نظر ارزش ۶ درصد کاهش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: میزان واردات کالای غیرنفتی به خراسان رضوی در سال گذشته به میزان ۴۳۰ هزار تن به ارزش ۳۹۶ میلیون دلار بوده است.

ناظر گمرک خراسان رضوی با بیان اینکه عمده کالاهای وارداتی به استان در سال گذشته پنبه، برنج، لوبیا چیتی، اجزا و قطعات تلمبه های مایعات، کنجاله و آخال های جامد بود، افزود: عمده کشورهایی که در این مدت به استان کالا وارد کردند ترکیه، امارات متحده عربی، سوئیس، پاکستان و تاجیکستان بودند.

خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و ۲ بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.
کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی به ترتیب افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه هستند و مواد غذایی و زعفران عمده ترین کالاهای صادراتی این استان را تشکیل می دهند.
۷۴۸۹/۵۱۳۲ارسال نظر


آخرین خبرها