کد خبر: 31722 | زمان مخابره: ۱۳:۰۵:۳۰ - پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 90 بازدید | |

هدف گذاری ۱۱۰ هزار شغل جدید طی سال ۹۷

نخستین جلسه دیدار فرمانداران استان با استاندار خراسان رضوی در سال جدید برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری، علی رضا رشیدیان در این دیدار از هدف گذاری و برنامه ریزی ایجاد ۱۱۰ هزار اشتغال جدید طی امسال در استان خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ششم، امسال باید ۷۰ هزار اشتغال ایجاد شود اما با توجه به جمعیت جویندگان کار، برنامه ریزی گسترده تری صورت گرفته است.
وی افزود: در سال ۹۶ در حوزه اقتصاد مقاومتی، اقدامات شایسته و درخور توجهی صورت گرفت که منجر به ایجاد ۱۲۰ هزار اشتغال جدید در استان، افزایش تعداد واحدهای تولیدی و صنعتی ، کاهش نرخ بیکاری و غیره شد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به نرخ مشارکت اقتصادی بالا و رشد قابل توجه  متقاضیان اشتغال در استان در سال نخست برنامه ششم با وجود آن که سهم اشتغال تعیین شده برای استان ۱۲۳ هزار مورد بود ، برای ایجاد ۱۶۰ هزار اشتغال جدید برنامه ریزی شد که ۱۲۰ هزار مورد آن تحقق یافت.
۲ هزار اشتغال جدید توسط فنی و حرفه‌ای استان ایجاد شد 
 استاندارهمچنین با تقدیر از فعالیت های انجام شده توسط اداره کل فنی و حرفه ای استان، گفت: طی اقداماتی که   این مجموعه در سال قبل انجام داد، دو هزار اشتغال جدید ایجاد شد که اقدامی موثر بود. به گزارش خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در همایش تقدیر از مهارت آموختگان کارآفرین استان با اشاره به نام گذاری امسال با عنوان حمایت از کالای داخلی گفت: یکی از الزامات حمایت از تولید داخلی، افزایش مهارت در تولید و ارتقای کیفیت تولیدات است.
وی افزود: اگر می خواهیم تولیدات داخلی در کشور و بازارهای منطقه ای و بین المللی جایگاهی یابد، بی شک باید کیفیت آن ها را ارتقا بخشیم و به این منظور سازمان آموزش فنی و حرفه ای، رسالتی بسیار سنگین بر عهده دارد.
رشیدیان در ادامه با بیان این که در سال گذشته خراسان رضوی جهش خوبی در حوزه اشتغال داشته است، افزود: هر چند همچنان ۲۴۰ هزار جوان جویای کار در استان داریم اما پارسال ۱۲۰ هزار اشتغال جدید در استان ایجاد شد که تلاشی ماندگار و نتیجه برنامه ریزی ، همراهی و همدلی بخش های خصوصی ، دولتی ، بانک ها و فنی و حرفه ای و… بود.
استاندار خراسان رضوی در این میان با اشاره به تفاهم سه جانبه ۱۲ فروردین پارسال بین وزارتخانه های تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و  استانداری خراسان رضوی گفت  : این قرارداد  منجر به ایجاد ۲۰ هزار و ۵۰۰ اشتغال جدید در استان شد که بیشترین تعداد آن در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود.
 وی گفت:  به دلیل ظرفیت خوبی که جوانان استان در این حوزه دارند، شهرک فناوری اطلاعات  سجاد ۲ نیز امسال بعد از تهران، در مشهد راه اندازی می شود که ظرفیت بسیار مناسبی برای تحقق خلاقیت ها و توانمندی های جوانان است.
رشیدیان در ادامه با تقدیر از تلاش های خیران و ورود آنان به عرصه آموزش مهارت های شغلی گفت : دولت به تنهایی نمی تواند همه مشکلات و نیازمندی های حوزه اشتغال و اقتصاد کشور را تامین کند و در این میان بخش خصوصی و نیز  خیرانی که با نیت خیر به حوزه مهارت آموزی و نیز فناوری وارد می شوند، می توانند کمک شایانی به ما کنند. استاندار خراسان رضوی تاثیر این مهارت آموزی ها را در روستاهای استان بسیار قابل توجه دانست و گفت: در طرح روستاهای پاک که روستاهایی عاری از بیکاری و اعتیاد و آسیب و غیره است، اجرای طرح های مهارت آموزی موجب شده در این ۱۰۰ روستایی که طرح در آن ها اجرایی شده است، بیکار نداشته باشیم.
مشکل بیکاری افراد ماهر نسبت به افراد تحصیل کرده کمتراست
رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور نیز در این مراسم با بیان این که مهارت آموزی فقط محدود به مهارت های کسب و کار نیست، افزود: بیکاری افراد ماهر معضل کمتری نسبت به افرادی که مدارک تحصیلی دارند، محسوب می شود چون کسی که مهارت آموخته باشد بیکار نخواهد ماند و می تواند روی پای خودش بایستد چرا که مهارت آموزی یعنی مهارت یافتن راه حل.
 سلیمان پاک سرشت با تاکید بر این که در حوزه مهارت آموزی منابع دولتی محدود است و مجبوریم به این فکر کنیم که آیا می توانیم با این منابع محدود فعالیت کنیم یا این که باید از جامعه کمک بگیریم، ادامه داد: ما باید کار را به مردم واگذار کنیم چرا که خود جامعه، می تواند خودش را توانمند کند و در این زمینه، ما خیران مهارت را در نظر داریم، افرادی که آموختن مهارت به دیگران را به عنوان کاری خیر انجام دهند. 
گفتنی است در پایان این مراسم از دو طرح نوبنیاد در حوزه مهارت آموزی و اشتغال رونمایی شد و همچنین از برگزیدگان مهارت آموزی نیز تقدیر به عمل آمد. پس از این همایش کارگاه صنایع پوشاک ویژه زنان سرپرست خانوار توسط مسئولان حاضر در جلسه، به بهره برداری رسید.ارسال نظر


آخرین خبرها