کد خبر: 31731 | زمان مخابره: ۱۳:۱۶:۱۱ - پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 121 بازدید | |

رییس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران:بگذاریم تولیدکننده داخلی نفس بکشد

رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال هم همانند سال‌های گذشته در پیام نوروزی خود تأکید بر اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و حمایت از تولیدکننده ایرانی را مطرح و سال ٩٧ را به نام “حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری کردند. به گزارش بازنیوز از تسنیم، رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال هم همانند سال‌های گذشته در پیام نوروزی خود تأکید بر اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و حمایت از تولیدکننده ایرانی را مطرح و سال ٩٧ را به نام “حمایت از کالای ایرانی” نام‌گذاری کردند تا با همکاری دستگاه‌های مختلف، تولید کنندگان کشور که در طول چند سال اخیر رمقی ندارند تقویت شده و حضور پررنگی در بازارهای داخلی و خارجی داشته باشند. البته ایشان پیش از این نیز بارها بر ضرورت حمایت از تولید داخلی تأکید کرده‌اند، اما متأسفانه در عمل حمایت‌های لازم از تولید کنندگان انجام نشد و آنها با تکیه بر توانمندی خود به‌سختی با کالاهای وارداتی رقابت می‌کنند. در حال حاضر کمتر از یک ماه از اعلام این نام‌گذاری می‌گذرد و در طول این مدت وزارتخانه‌ها بر لزوم حمایت از تولید کننده داخلی و اعلام برنامه‌های خود برای تحقق این شعار پرداختند. جالب اینجاست تولیدکنندگان به این برنامه ها‌دلگرم نبوده و عملی شدن آنها را با توجه به تجربه سال‌های اخیر بعید می‌دانند. ٢٣ روز از ابلاغ شعار امسال گذشته و تولیدکنندگان نه‌تنها شاهد حمایت‌هایی نبوده‌اند بلکه با شوک بزرگ افزایش قیمت ارز هم روبه‌رو شده‌اند. با توجه به اینکه حجم زیادی از مواد اولیه تولیدکنندگان از محل واردات تأمین می‌شود افزایش قیمت دلار عاملی شده تا آنها امکان خرید مواد اولیه نداشته و در نهایت مجبور به کاهش تولید و حتی تعطیلی واحدهای تولیدی شوند. نکته قابل توجه آنکه در برخی از حوزه‌ها که تولیدکنندگان امکان افزایش قیمت محصولات خود را ندارند با عدم تولید منتظر تعیین تکلیف بازار بوده و خط تولید خود را خاموش کرده‌اند.

در این شرایط این سؤال مطرح است که؛ دولت در این شرایط چه‌حمایتی از تولیدکننده می‌کند و آیا با این بازار پرنوسان ارز امکان رقابت با کالاهای وارداتی وجود دارد یا خیر؟

سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید بر اینکه امروز تولیدکنندگان زیر آوار زلزله اقتصادی مانده‌اند، گفت: با یک بسیج عمومی باید تولید کنندگان را از این آوار نجات داد. وی اضافه کرد: برای حمایت از تولیدکننده داخلی باید با برنامه‌ریزی موج کارآفرینی را در کشور ایجاد کرد. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه امروز تولیدکنندگان نباید به منابع دولتی چشم داشته باشند، افزود: همیشه گفته‌ایم دولت فقط مساعدت لازم برای بازپرداخت دیون معوق تولیدکنندگان داشته باشد تا تولیدکننده بتواند نفس بکشد. محمدی یکی از تولیدکنندگان قطعات خودرو با ابراز اینکه “سرمایه در گردش کافی برای توسعه محصولات خود را نداریم” به خبرنگار تسنیم گفت: لازمه توسعه محصول داشتن منابع مالی کافی است اما ما حتی پول خود را به‌سختی از خودروسازان دریافت می‌کنیم، به‌دلیل معوقات بانکی امکان دریافت تسهیلات جدید را هم نداریم. وی با بیان اینکه “وام‌های بانکی بسیار گران و بازپرداخت آن برای ما سخت است”، افزود: لازمه حمایت از تولید ایرانی همکاری دولت با تولیدکنندگان است البته ما پول ارزان هم نمی‌خواهیم لااقل مساعدت‌هایی را در هزینه‌های بیمه و مالیات انجام دهد.

این تولیدکننده با اعلام اینکه امسال تصمیمات ضدتولید دولت یک‌به‌یک از راه می‌رسد، تصریح کرد: دلایل نوسانات ارز این روزهای اخیر برای همه تولیدکنندگان علامت سؤال دارد، واقعاً نمی‌دانیم بازار امسال به‌چه‌سمتی خواهد رفت، با این اوضاع هیچ سرمایه گذاری حاضر به فعالیت در بازار نیست.



ارسال نظر


آخرین خبرها