کد خبر: 31794 | زمان مخابره: ۱۳:۴۶:۰۴ - سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 161 بازدید | |

گشایش نخستین ال سی با پیمان پولی دو جانبه ایران و ترکیه

نخستین اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد پیمان پولی/ سوآپ ارزی ریال ایران و لیر ترکیه،  دیروز و برای تأمین مالی تجارت از کشور ترکیه گشایش یافت.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، باتوجه به امضای قرارداد سوآپ ارزی «ریال ایران» و «لیر ترکیه» بین بانک های مرکزی ایران و ترکیه، بانک ملی ایران اولین اعتبار اسنادی (LC) را در روز ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ برای تأمین مالی تجارت با کشور ترکیه گشایش کرد.

به موجب ترتیبات اجرایی این مدل، اعتبارات برای تجار ایرانی به لیر ترکیه بوده است و از منابع ناشی از قرارداد سوآپ ارزی تأمین خواهد شد.به طور کلی، پیمان پولی دوجانبه، روشی در پرداخت های بین المللی است که در آن به جای استفاده از یک ارز واحد بین المللی (همچون دلار و یورو) از دو ارز ملی کشورهای طرف معامله استفاده می شود.

در این روش، طرفین با حساب دقیق ارز ملی، بدون نیاز به دلار، و بدون تحمل خسارت ناشی از کاهش نرخ ارز، به مبادلات اقتصادی می پردازند. به واسطه این روش، امکان ردیابی پرداخت های بین المللی توسط سیستم مالی و امنیتی کشورهای دیگر (همچون آمریکا) امکان پذیر نبوده و بنابراین آمریکا به سادگی نمی تواند در این زمینه از حربه تحریم استفاده کند. همچنین با به کارگیری این روش، خرید، نقل و انتقالات و تبادلات مالی به دلیل هدایت عملیات ارزی به نظام بانکی منتقل شده است و ریسک عملیات تجار دو کشور به حداقل خواهد رسید.

با توجه به مزیت های این روش مبادلاتی در کاهش وابستگی به دلار، کارشناسان پیشتر ضرورت به کارگیری این نوع مبادلات در بخشی از نظام تجاری کشور را اعلام کرده بودند. در این زمینه سال گذشته و به دنبال سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران و و متعاقباً در سفر سیف رئیس کل بانک مرکزی کشورمان به ترکیه، پیش نویس تفاهم سوآپ دوجانبه ریال ایران- لیر ترکیه به توافق و تایید روسای کل بانک های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه رسیده بود. پیش بینی می شود باتوجه به حجم بالای تجارت با کشور ترکیه در حدود شش میلیارد دلار، استفاده از ارزهای ملی تحت ترتیبات اجرایی سواپ ارزی کمک قابل توجهی به تسهیل امور بانکی و تجاری بین دو کشور خواهد کرد.ارسال نظر


آخرین خبرها