کد خبر: 31805 | زمان مخابره: ۱۴:۰۲:۵۴ - سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 145 بازدید | |

با وجود بارندگی های اخیر مدیرعامل آب منطقه ای استان خبر داد : ذخیره سدها فقط ۲۳درصد

با وجود بارندگی های اخیر، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی آمار آب ذخیره شده پشت سدهای استان را فقط ۲۳ درصد کل ظرفیت اعلام کرد.
جعفری روز گذشته در گفت وگو با خراسان رضوی بابیان این مطلب افزود: هم اکنون ذخیره آب پشت ۲۷ سد استان که حدود یک میلیارد و ۵۱۷ میلیون مترمکعب ظرفیت دارند  فقط ۳۵۷ میلیون مترمکعب است یعنی معادل ۲۳ درصد کل ظرفیت موجود آب ذخیره شده است.
وی میزان ذخیره آبی سدهای استان را در سال گذشته حدود ۴۳ درصد اعلام کرد و افزود: میزان ذخایر آب پشت سدهای استان نسبت به سال گذشته به نصف کاهش یافته است.
جعفری به کاهش ۷۰ درصدی میزان روان آب‌ها در استان نیز اشاره و بیان کرد: در دوره آماری ۴۰ ساله حجم بارندگی در این استان ۱۳۱ میلی‌متر بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: در این شرایط مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تأمین آب در استان و حفظ منابع آبی پایدار است.
در خور ذکر است بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است. ظرف پنج دهه اخیر میانگین دمای سالانه هوا در کشور روند افزایشی داشته، مجموع بارش سالانه ۱٫۱ میلی متر کاهش یافته و مجموع تبخیر و تعرق آب با افزایش حدود ۴٫۵ میلی‌متر در هر سال مواجه بوده است.
پارسال ۲۹۰ شهر در ایران دچار تنش آبی بودند که ۱۰ درصد از این تعداد مربوط به خراسان رضوی است. این استان منطقه ای خشک و نیمه خشک است که ۷۵ درصد وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومترمربعی آن در اقلیم بیابانی قرار دارد. میانگین سالانه بارندگی در ایران ۲۵۰ میلی متر و در خراسان رضوی کمتر از ۲۱۰ میلی متر است.
خراسان رضوی در میزان کسری سالانه مخازن آب زیرزمینی با کسر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال نیز رتبه نخست را در کشور دارد. از ۳۷ دشت آبی استان ۳۴ دشت در حالت ممنوعه و بحرانی قرار دارند، ۵۰ درصد حجم سدهای آن خالی از آب است. بر این اساس نمی توان امید به بارش های بهاری داشت بلکه باید تاکید جدی بر حوزه های مدیریت تولید، مدیریت مصرف و مدیریت توزیع آب داشت.
همچنین به گزارش ایرنا، طباطبایی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: اقدامات خوبی تاکنون در زمینه اجرای پروژه های تامین، انتقال و توزیع آب نظیر پروژه مخزن ۶۰ هزار مترمکعبی و پروژه خطوط جمع آوری نبی اکرم(ص) انجام شده است اما در صورتی که شهروندان مشهدی مصرف بهینه آب را رعایت نکنند، در سال آینده با چالش جدی در زمینه تامین آب روبه‌رو خواهیم بود. وی افزود: روزانه حدود ۶۰۰ هزار مترمکعب آب از طریق سد دوستی انتقال می یابد و در شهر مشهد توزیع می شود. بر این اساس ۳۳ درصد آب مورد نیاز کلان شهر مشهد از سد دوستی و بقیه آن از سدهای طرق، ارداک و نیز چشمه اندرخ و چاه ها تامین می شود.ارسال نظر


آخرین خبرها