کد خبر: 31983 | زمان مخابره: ۱۱:۲۴:۴۹ - شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 146 بازدید | |

رشد بیش از ۹۰۰۰ میلیارد ریالی مانده مطالبات شبکه بانکی استان

مدیر شعب بانک ملت خراسان رضوی گفت: مانده مطالبات شبکه بانکی خراسان رضوی تا پایان سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال ۹۵ بیش از ۹۰۰۰ میلیارد ریال رشد داشته است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا حمیدی ظهر امروز در همایش ملی مدیریت اقتصاد و اقتصاد مقاومتی با اشاره به شعارهای سال های اخیر مرتبط با اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: براساس گزارش وضعیت شبکه بانکی استان در سال گذشته، مانده تسهیلاتی که در پایان سال ۹۶ بانک‌های عضو شورای هماهنگی بانک‌ها به بخش‌های مختلف استان تزریق کردند، بیش از ۴۵۵ هزار میلیارد ریال است. این رقم نسبت به سال ۹۵ بیش از ۱۰۶ هزار میلیارد افزایش و رشد ۳۰٫۶۶ درصدی داشته است.
وی ادامه داد: مانده مطالبات شبکه بانکی خراسان رضوی تا پایان سال گذشته ۲۷ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال ۹۵ بیش از ۹۰۰۰ میلیارد ریال رشد داشته است.
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی افزود: همچنین مانده ضمانت نامه ها در استان در سال ۹۶ حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال است که نسبت به سال ۹۵ حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال افزایش داشته است.
حمیدی عنوان کرد: حجم تسهیلاتی که شبکه بانکی در سال گذشته بابت توسعه اقتصادی استان تزریق کرده، بیش از ۲۴۹ هزار میلیارد ریال است که از این تعداد بیش از ۵۹ هزار میلیارد ریال در بخش صنعت هزینه شده است. در بخش تسهیلات قرض‌الحسنه اعطایی نیز در بخش ازدواج ۱۰۳ هزار و ۵۷۱ فقره با مانده بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال است.
نسبت مصارف به منابع بانکی خراسان رضوی در سال ۹۶ معادل ۶۹٫۱۵ درصد بوده است
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی تصریح کرد: در بخش ایجاد اشتغال نیز ۱۸ هزار و ۴۰ فقره تسهیلات با بیش از ۲۶۴۲ میلیارد ریال توسط شبکه بانکی در این استان پرداخت شد.
حمیدی بیان کرد: همچنین میزان تسهیلات رونق تولید پرداخت شده در سال گذشته در استان توسط شبکه بانکی ۱۰۲۰ مورد تسهیلات با بیش از ۶۷۳۰ میلیارد ریال بوده است. علاوه بر این نسبت مصارف به منابع بانکی خراسان رضوی در سال ۹۶ معادل ۶۹٫۱۵ درصد بود که نسبت قابل قبولی را رقم زده است.
مدیر شعب بانک ملت خراسان رضوی اضافه کرد: نسبت منابع ارزان قیمت به کل منابع استان ۱۵٫۴۷ درصد بوده که در سال گذشته در بخش بافت‌های فرسوده شهری که یکی از مسائل مهم در بخش کلان شهر مشهد بشمار می‌آید، ۱۳۹۵ فقره با مانده ۶۸۶ میلیارد ریال ما توانستیم تسهیلات پرداخت کنیم.
حمیدی تصریح کرد: در بخش تسهیلات تاکسی‌های فرسوده ۹۳ فقره با مانده بیش از ۱۸ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده ایم که این موارد همه از وضعیت شبکه‌های بانکی در سال گذشته را خبر می دهد.
 
اقتصاد مقاومتی یعنی بهترین نوع رفتار در شرایطی که وضعیت اقتصاد در عرصه بین المللی عادی نیست
وی گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی بهترین نوع رفتار در شرایطی که وضعیت اقتصاد در عرصه بین المللی عادی نیست و کارکرد آن بهره‌وری حداکثری با تحمیل کمترین ظرفیت های موجود داخلی است.
مدیر شعب بانک ملت خراسان رضوی اظهار کرد: متاسفانه در شرایط بین المللی بانک ها باتوجه به محدودیت های اعمال شده توسط نظام سلطه بیشترین خسارت را متحمل می شوند. دلیل آن هم اهمیت نظام بانکی در فعالیت های اقتصادی کشور است. نظام سلطه می داند که برای کاهش کارایی در هر اقتصاد ملی، شبکه بانکی آسیب پذیرترین محل برای ضربه زدن است اما برای کاهش هزینه های اعمال تحریم ها باید به دو راهکار افزایش توان تسهیلات دهی بانک ها و یکپارچه کردن متوسل شویم.
وی خاطرنشان کرد: ابتدا توان تسهیلات دهی و وام دهی بانک ها را باید بالا ببریم تا بتوانیم عدم تامین منابع برای پروژه ها از خارج کشور را جبران کنیم تا حداقل پروژه های نیمه کاره داخل کشور معطل نماند.
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی با بیان اینکه برای افزایش توان تسهیلات دهی، بانک ها باید از بنگاه داری پرهیز کند تا منابعی که بانک ها از محل سپرده های مردمی جمع می کنند، ادامه داد: افزایش سرمایه بانک ها در سال های قبل که درآمد ارزی دولت سرشار و شعار دولت صرفا عدالت محوری بود، می توانست به سادگی محقق شود اما متاسفانه این امر محقق نشد و یا این سرمایه به میزان مناسبی افزایش پیدا نکرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر دولت و مجلس براساس قوانین برنامه پنجم و بودجه های سنواتی باید نسبت به افزایش سرمایه بانک های دولتی به میزان مناسب اقدام کنند.
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از مسیرهایی که می‌تواند افزایش توان تسهیلات دهی را کمک کند، وصول مطالبات بانک ها از بدهکاران نظام بانکی است، گفت: این مهم اهمیت بسزایی در تامین منابع غیردسترس نظام بانکی دارد. حدود ۱۵ درصد کل تسهیلات نظام بانکی در سرفصل مطالبات محقق قرار دارد. متاسفانه بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ما به صورت کنس شده در سرفصل مطالبات محقق است که اگر بتوانیم آن را به چرخه تولید بازگردانیم، کمک شایانی به بخش اقتصادی و صنعت کرده ایم.
حمیدی بیان کرد: بانکداری یکپارچه در نخستین گام خود فعالان واقعی اقتصادی و فعالان صوری را از یک دیگر تفکیک می‌کند و بهره مندی فعالان واقعی از منابع نظام بانکی را محاسبه می‌نماید.
وی تاکید کرد: شفافیت در عمکلرد فعالان اقتصادی در بخش پولی موجب می‌شود رقابت سالم بین فعالان دیگر بخش های اقتصادی صورت گیرد و در نهایت کل اقتصاد از این نعمت بهره مند شود.
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی عنوان کرد: با رویکرد بانکداری یکپارچه بخش تولید در اقتصاد مورد حمایت واقعی قرار می گیرد. همچنین اصلاح عمیق در اعطای تسهیلات به مشتریان واقعی و کاهش احتمال معوق شدن تسهیلات رخ می دهد که در نهایت موجب می شود توان تسهیلات دهی نظام بانکی به مرور زمان تقویت شود.
شفافیت و افزایش سرمایه در نظام پولی یاری بخش واقعی اقتصاد است
حمیدی گفت: دو عنصر شفافیت و افزایش سرمایه در نظام پولی به عنوان دو بال پرواز موجب می شود که بخش پولی کشور به یاری بخش واقعی اقتصاد آمده و محیط را برای تولید مساعد کند.
وی با اشاره به نقش بانک ها در توسعه صنعت تاکید کرد: باید با رویکرد کلان از جنبه منافع ملی که برآمده از قوانین مادر و سیاست های کلی نظام است و همچنین نگرش خرد بر جنبه های منافع نظام بانکی، نقش بانک ها در اقتصاد را تقویت کرد. 
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی ادامه داد: قطعا زمانی بانک ها در انجام وظیفه خود در توسعه اقتصادی و صنعت اثربخش خواهند بود که رویکرد خرد به طور کامل در مسیر رویکرد کلان کشور باشد.
مدیر شعب بانک ملت استان خراسان رضوی اظهار کرد: استفاده از تولیدات داخلی، افزایش تولید و صادرات، تحقق رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری، فراهم کردن زمینه های لازم برای تحقق رقابت پذیری کالا و خدمات کشور در بازارهای داخلی، تلاش برای دست یابی به اقتصاد متکی بر منابع دانش و آگاهی، سرمایه انسانی،  فناوری نوین، پشتیبانی از کارآفرینی و استعدادهای پژوهشی و… حوزه هایی است که بانک ها می‌توانند در زمینه هایی که دارای مزیت نسبی هستند، در توسعه بخش هایی از جمله صنعت، معدن، تجارت، مخابرات، حمل و نقل، گردشگری و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نقش ایفا کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها