کد خبر: 32002 | زمان مخابره: ۱۴:۵۶:۳۲ - دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 99 بازدید | |

برنامه‌ریزی برای ایجاد ۱۱۰ هزار شغل در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری استان خراسان رضوی در سال ۹۶ حدود ۱۱٫۴ بوده که در ردیف دهم نرخ بیکاری پایین در بین استان‌های کشور قرار گرفته و این نرخ نسبت به سال ۹۵ حدود ۱٫۸ درصد کاهش یافته است.

به نقل از ایسنا محمد سنجری در خصوص میزان نرخ بیکاری استان خراسان رضوی در سال گذشته اظهار کرد: نرخ بیکاری استان در سال ۹۶ به میزان ۱۱٫۴ بوده است، اما تعداد بیکاران و جزئیات آن برای سال ۹۶ توسط مرکز آمار هنوز منتشر نشده است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری استان در رتبه دهم در میان کمترین نرخ بیکاری‌ در بین استان‌های کشور قرار گرفته، عنوان کرد: نرخ بیکاری استان خراسان رضوی در سال  ۹۶ حدود ۱۱٫۴ بوده که در ردیف دهم نرخ بیکاری پایین در بین استان‌های کشور بوده و این نرخ نسبت به سال ۹۵  حدود ۱٫۸ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به کمترین و بیشترین نرخ بیکاری استان‌ها در کشور خاطرنشان کرد: کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان‌های مرکزی و سمنان با نرخ ۷٫۹ و همچنین بیشترین نرخ مربوط به استان کرمانشاه با نرخ ۲۱٫۶ است.

خوشاب و سرخس دارای کمترین نرخ بیکاری در استان

سنجری با اشاره به کمترین و بیشترین نرخ بیکاری در شهرستان‌های استان خراسان رضوی تصریح کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، کمترین نرخ بیکاری مربوط به شهرستان خوشاب با ۳٫۵ بوده و همچنین بیشترین مربوط به شهرستان سرخس ۱۹٫۱  درصد است.

وی در خصوص راه‌کارهایی برای کاهش نرخ بیکاری در خراسان رضوی اظهار کرد: این اقدامات و راهکارها شامل اجرای برنامه اشتغال فراگیر، پرداخت تسهیلات آن، اجرای قانون و آیین نامه ایجاد و توسعه اشتغال روستاییو  پرداخت تسهیلات آن، اشتغال حمایتی (اشتغال افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی) و اجرای طرح کارورزی بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: از سایر این اقدامات می‌توان به اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی، اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی و پرداخت تسهیلات مربوطه اجرای طرح روستا تعاون، تنظیم برنامه اشتغال استان و توزیع دستگاهی آن در سال ۹۶، پیگیری مستمر جهت تحقق هدف‌گذاری انجام شده و رصد مستمر برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در خصوص اشتغال و پیگری انجام آن اشاره کرد. 

سنجری در خصوص کاهش معضل بیکاری در استان عنوان کرد: از معضلات بیکاری موجود در استان، فقدان مهارت‌های لازم، عدم سنخیت مدرک تصحیلی فارغ‌التحصیلان با نیاز بازارکار، ضعف فرهنگ کار، ضعف فرهنگ کارآفرینی است.

وی در خصوص سوالی در رابطه با اینکه چشم انداز نرخ بیکاری در سال ۹۷ چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری برای کاهش نرخ بیکاری استان در سال ۹۷ به میزان ۱ درصد ( یک واحد ) پیش‌بینی شده و به عبارت دیگر نرخ بیکاری سال ۹۶ استان که ۱۱٫۴ درصد بوده، در پایان سال جاری با یک واحد کاهش بایستی به ۱۰٫۴ برسد که به همین منظور پیش بینی و برنامه ریزی شده که ۱۱۰هزار شغل در استان در سال جاری ایجاد شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اضافه کرد: این برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری به صورت دستگاهی و شهرستانی درحال توزیع است که دستگاه‌ها و شهرستان‌ها متناسب با وظیفه و حوزه عملکردی خود اقدامات لازم را انجام دهند و اقدامات هر دستگاه ماهانه توسط سامانه ها و بر اساس گزارش‌های ارائه شده از دستگاه‌های مورد نظر بررسی و رصد خواهد شد.

سنجری در خصوص هدف‌گذاری انجام شده در سه بخش عمده استان تصریح کرد: با توجه به فرا بخشی بودن موضوع اشتغال در هدف گذاری انجام شده به ظرفیت هر سه بخش عمده اقتصادی شامل صنعت، خدمات و کشاورزی و زیر بخش‌های آن توجه شده است. همچنین پیگیری لازم جهت تحقق اشتغال پیش بینی شده انجام خواهد شد، ضمن اینکه تعداد اشتغال ایجادی نیز (معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ درصد) به صورت غیر رسمی می‌باشد.ارسال نظر


آخرین خبرها