کد خبر: 32061 | زمان مخابره: ۱۲:۴۳:۱۲ - شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 121 بازدید | |

جذب ۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان طی تفاهم‌نامه‌ وزارتخانه‌های کار و ارتباطات

استاندار خراسان رضوی گفت: سال گذشته تفاهم نامه ای در استان بین ۱۹ شرکت کشوری با وزارتخانه های کار و ارتباطات ایجاد شد که در حال حاضر ۹ مورد از این تفاهم نامه ها به طور کامل اجرا شد و ۷۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان ایجاد کرد و بیش از ۲۲ هزار شغل ایجاد در همین بستر ایجاد شده است.
به گزارش ایسنا-  علیرضا رشیدیان در همایش نظام اداری الکترونیک و دولت الکترونیک در برج سپهر اظهار کرد:  دولت الکترونیک موضوعی است که هم در گردش اطلاعات و دسترسی آن برای مردم و مخاطبان دستگاه های دولتی نقش داشته و هم تاثیر زیادی در کاهش فساد و جلوگیری از رانت خواری و کاهش هزینه ها و افزایش سرعت کارها دارد.
وی ادامه داد: استان ما طی سنوات گذشته در این حوزه جزو استان های پیشرو بوده و خراسان رضوی طی ۳ سال استان اول در حوزه ICT شناخته شده است. در میان همه مزیت هایی که دولت الکترونیک برای ما داشته، مساله کاهش هزینه ها فوق العاده مورد توجه قرار گرفت و یکی از مزایای آن برای ما در استان کاهش هزینه های دستگاه های اجرایی در حد چند میلیارد تومان بوده است.
رشیدیان با بیان اینکه به طور کلی آنچه دولت الکترونیک را یک ضرورت مهم قرار داده، گسترش و تنوع مسئولیت های دولت است، تصریح کرد: دولت بایستی فضای زیرساخت های خود را متناسب با نیاز دولت الکترونیک گسترش دهد. وزارت ارتباطات در این زمینه تلاش خوبی داشته و بیش از ۴۲۰۱ دستگاه اداری استان به شبکه دولت متصل شده است. همچنین ۷۵۲ دهیاری استان دارای اینترنت پرسرعت برای انجام خدمات بوده که امیدواریم تا خرداد ماه امسال ۴۳۰ دهیاری دیگر به این تعداد افزوده شود و تا انتهای سال مجموع کل روستاهای بهره مند از این مزیت در استان به ۲۸۰۰ مورد برسد.
استاندار خراسان رضوی گفت: با پیش کشیدن مساله اینترنت برخی تنها موارد منفی آن را مطرح می کنند اما یکی از مسایل مهم در این زمینه ایجاد زیرساخت اتصال بین روستا و شهر و دستگاه هاست. این ارتباطات بین ادارات نیز می تواند منجر به کاهش زمان پاسخگویی و شفافیت و سلامت کار شود.
وی اضافه کرد: امیدواریم تمام دستگاه های اجرایی استان بتوانند از این زیرساخت ها بهره مند شوند. باید در این زمینه فضایی ایجاد شود که همه قوا و دستگاه های اجرایی بتوانند خدمات خود را در این بستر به مردم ارایه کنند. توسعه زیرساخت های اینترنتی در ایجاد اشتغال نیز فوق العاده تاثیرگذار است. سال گذشته تفاهم نامه ای در استان بین ۱۹ شرکت کشوری با وزارتخانه های کار و ارتباطات ایجاد شد که آن زمان برخی آن را یک شو و کار نمایشی می دانستند.
رشیدیان خاطرنشان کرد: اما آن زمان شاید این تصور وجود نداشت که این تفاهم نامه بتواند در استان منجر به ایجاد اشتغال شود. در حال حاضر ۹ مورد از این تفاهم نامه ها به طور کامل اجرا شد و ۷۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان ایجاد کرد و بیش از ۲۲ هزار شغل ایجاد در همین بستر ایجاد شده است. این اشتغال در حوزه های مختلف مانند حمل و نقل، خدمات گردشگری، موضوعات مرتبط با تولیدکننده و مصرف کننده و کاهش فاصله ها و… بوده است.
وی افزود: در این راستا قرار است شهرک دوم ICT بعد از تهران در مشهد افتتاح شود که فرصت خوبی برای ایجاد اشتغال جوانان خواهد بود. بیشترین ظرفیت متقاضی برای کار در این حوزه به گروه جوانان اختصاص دارد. بعد از هجرت دستگاه های دولتی از تلگرام، مساله پیام رسان های داخلی به طور جدی تری مطرح شده و ما افتخار می کنیم که در این استان یکی از بهرتین پیام رسان های داخلی توسط جوانان ایجاد شده و در حال فعالیت است که امیدواریم با حمایتی که صورت می گیرد، این جوانان بتوانند در حوزه بازارهای بین المللی نیز بازارهای جدیدی برای خود ایجاد کنند.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: در این تحولات جدید شهرداری های استان نیز به این نتیجه رسیده اند که باید خدمات خود را در بستر هوشمند ارایه کنند و شهر هوشمند یکی از شعارهای شهرداری های استان شده است. در حال حاضر کارگروه های دولت الکترونیک در شهرستان های استان تشکیل شده و ظرفیت های خوبی در این زمینه در شهرستان های استان نیز وجود دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها