کد خبر: 32262 | زمان مخابره: ۱۴:۰۳:۰۷ - دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 189 بازدید | |

چرخ آساک دوچرخ دوباره چرخید

درشرایطی که حدود ۱۶ ماه ازاعلام  تعطیلی کارخانه دوچرخه سازی  قوچان می گذرد، روز گذشته  رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت قوچان از آغاز به کار مجدد خط مونتاژ دوچرخه مدل ۲۶ این کارخانه و اعطای پنج میلیارد تومان تسهیلات به این واحدصنعتی ورفع توقیف وترخیص قطعات خریداری شده از خارج کشورخبرداد.به گزارش خراسان رضوی، با پیگیری رسانه ها و همکاری  مسئولان شهرستان قوچان،همراهی دستگاه قضایی و پیگیری های نماینده مردم‌ قوچان‌در مجلس، برای از سر گیری فعالیت های دوباره کارخانه دوچرخه سازی قوچان به بار نشست و در نخستین مرحله ، خط مونتاژ یک مدل دوچرخه این مجتمع صنعتی راه اندازی شد.استارت خط مونتاژ بارقه امیدی در دل برای رسیدن این کارخانه به رونق دوباره و فعالیت کارگران روشن کرد .

رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت قوچان گفت: خوشبختانه با همکاری مسئولان و دستگاه ها و سازمان های مرتبط و پیگیری های نماینده مردم در مجلس ، از انبارهای کارخانه رفع پلمب شد و بحث فروش مزایده ای قطعات هم به نوعی منتفی شد تا خللی برای شروع دوباره فعالیت های کارخانه پیش نیاید.

حبیبی کیا افزود : با توجه به درخواست مدیر عامل کارخانه برای دریافت تسهیلات بانکی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان برای ترخیص قطعات خریداری شده از خارج کشور از گمرک شهید رجایی و همچنین پرداخت بخشی از بدهی ها و مطالبات معوق کارگری ، اعطای این وام با شرایطی به تصویب رسید به طوری که هم اکنون پنج میلیارد تومان از این تسهیلات اعطا و موجب شد قطعات توقیف شده در گمرک ترخیص شود و به کارخانه انتقال یابد. وی افزود:به دنبال آن حدود ۳۰ نفر از کارگران فراخوانده شدند و زمینه استارت یک خط مونتاژ برای تولید دوچرخه مدل ۲۶ فراهم شد. وی اظهار امیدواری کرد که با استارت این خط مونتاژ و پرداخت اقساط بعدی وام درخواستی ، شرایط تولید انواع دیگر محصولات فراهم‌شود و هرچه زودتر شاهد رونق این مجتمع بزرگ صنعتی باشیم.
با همراهی دادگستری قوچان از انبارهای کارخانه رفع پلمب شد
رئیس تامین اجتماعی قوچان نیز گفت: در حدود ۱۰ روز پیش با همراهی دادگستری قوچان از انبارهای کارخانه و قطعات موجود آن رفع پلمب شد که در نتیجه راه برای آزاد سازی محموله وارداتی توقیف شده در گمرک نیز باز شد واین محموله پس از ترخیص به کارخانه وارد شده است تا در مدار تولید قرار گیرد. ابوالحسن زاده  با اشاره به نگاه های مثبت مسئولان و سازمان های مربوط به از سر گیری فعالیت های تولیدی این کارخانه گفت: امید است با اعتماد سازی های لازم و فعالیت های تولیدی بیشتر در این کارخانه بار دیگر شاهد فعالیت خوب این کارخانه و کارگران آن باشیم.
 ماموریت و پیگیری های به بار نشسته
شایان ذکراست در جلسه ای که چندی پیش در جهت بررسی موانع و مشکلات کارخانه دوچرخه سازی قوچان با حضور مسئولان مربوط شهرستان و نماینده مردم در مجلس برگزار شد، از سوی مسئولان ارشد شهرستان به نماینده مردم‌ماموریت داده شد تا برای راه اندازی مجدد کارخانه و پرداخت مطالبات معوق کارگران ، پیگیری های لازم‌را انجام دهد. به دنبال این جلسه و تصمیم مسئولان ، نماینده مردم قوچان در مجلس روز گذشته به خراسان رضوی گفت: از همان آغاز هم همواره نگران این موضوع بودیم  و در جهت شروع مجدد فعالیت های کارخانه تلاش داشته ایم.وی افزود: هیچ یک از مسئولان شهرستان نیز موافق تعطیلی این واحد نبوده اند، به طوری که در نهایت در تهران با وزیران صنعت ،معدن و تجارت ، کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ، مدیر عامل بانک رفاه کارگران ، مدیر عامل بنیاد مستضعفان، رئیس سازمان تامین اجتماعی و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این زمینه نشست هایی داشتیم که در نتیجه در جلسه هیئت مدیره بانک رفاه کارگران ،اعطای ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات درخواستی کارخانه مصوب شد به طوری که در چهار قسط پنج میلیارد تومانی و طی مراحل مختلف تولید ، به دوچرخه سازی قوچان  پرداخت شود. هادی شوشتری افزود : بر اساس تفاهم نامه مسئولان ارشد شهرستان قرار شد ۳۰ درصد از وام دریافتی به مطالبات کارگری اختصاص یابد و بخشی از آن برای ترخیص قطعات از گمرک و همچنین برخی بدهی های مالی از جمله برق و گاز اختصاص پیدا کند. وی گفت : سر انجام با رفع پلمب‌از انبار های کارخانه و رفع مشکلات گمرکی ، محموله آزاد شده  به کارخانه انتقال یافته است.وی افزود: البته برای اعطای کامل وام در مراحل بعدی باید کارخانه به میزان تولید لازم برسد که تا کنون با توجه به قطعات وارداتی و قطعات مونتاژ شده موجود در کارخانه زمینه برای تولید در خط مونتاژ نخستین مرحله به خوبی فراهم شده که انتظار است به همت مدیر عامل کارخانه و تلاش کارگران دلسوز و باتجربه شرایط تولید در خطوط تولید محصولات جدید و به روز برای این‌واحد مهیا شود.
مشکل فروش و رقابت با دوچرخه های چینی
هرچند خبر اعطای تسهیلات و آغاز به کارمجدد خط مونتاژ دوچرخه سازی قوچان خبری مسرت بخش است اما مسئولان شهرستان قوچان و مدیران دوچرخه سازی قوچان باید به این نکته توجه داشته باشند که مشکل اصلی فروش دوچرخه های تولیدی ورقابت باسیل واردات دوچرخه های چینی با قیمت های نسبتا مناسب و طرح های فریبنده همچنان پابرجاست؛ بنابراین ضروری به نظر می رسد که مدیران ومسئولان شهرستان قوچان به دنبال طرح ها وتمهیداتی برای بازاریابی وفروش محصولات دوچرخه سازی قوچان باشند و محصولات تولیدی متناسب با خواست مشتری وشرایط رقابتی بازار طراحی شود.ارسال نظر


آخرین خبرها