کد خبر: 32327 | زمان مخابره: ۱۴:۲۳:۲۵ - شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 145 بازدید | |

۷۷ درصد بازار کار خراسان رضوی متعلق به نیروی کار ماهر و آموزش دیده است

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: ۷۷ درصد بازار کار در خراسان رضوی متعلق به نیروی کار ماهر و آموزش دیده بوده و مطالعات نشان می دهد بازار کار استان نیازمند نیروی کار ماهر و آموزش دیده است. 
شکوه میرشاهی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به مطالعات صورت گرفته با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اظهار کرد: این مطالعات نشان می دهد بازار کار استان نیازمند نیروی کار ماهر و آموزش دیده است. بر اساس این مطالعات ۸۵ درصد از زنان و ۷۶ درصد از مردان و در هردو گروه ۷۷ درصد از نیروی کار که دارای مهارت هستند، جذب بازار کار می‌شوند.
وی ادامه داد: یکی از چالش‌های پیش‌روی اشتغال به خصوص در حوزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، فقدان مهارت‌های مورد نیاز بازار کار است. در حال حاضر برآوردها نشان‌دهنده نرخ بالای بیکاری در بین دانش‌آموختگان دانشگاهی است و پیش‌بینی می‌شود که نرخ مشارکت اقتصادی نیروی کار تحصیل کرده در افق ۱۴۰۰ به ۵۲٫۵ درصد برسد که نیازمند برنامه‌ریزی برای آموزش مهارت‌های لازم به دانش‌آموختگان دانشگاهی است.
میرشاهی با بیان اینکه مراکز آموزش‌عالی می‌بایست از طریق دوره‌های کارآموزی و کارورزی به موضوع مهارت آموزی ورود جدی داشته باشد، عنوان کرد: دولت در این راستا به دو طرح کارورزی و مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی از سال گذشته ورود جدی داشته است. با این حال این طرح‌ها به دلیل برخی مشکلات مانند محدودیت‌های قانون کار و تامین اجتماعی با چالش‌هایی مواجه شد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: با دستور رئیس جمهور و تفویض اختیار به استانداران و با اصلاحات صورت گرفته این مشکلات مرتفع شده‌ است.
وی افزود: هدف از این دو طرح ورود دانش‌آموختگان به محیط کار واقعی و کسب مهارت‌های تجربی است که فرصت بسیار خوبی برای کسب مهارت برای جذب در بازار کار فراهم نموده است.
میرشاهی خاطرنشان کرد: با ابلاغیه دولت در آغاز سال جدید شورای مهارت استان نیز با دبیری اداره کل فنی و حرفه‌ای استان تشکیل شده که امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های موجود و همکاری بخش خصوصی شرایط مناسبی برای آموزش مهارت‌های شغلی به دانش‌آموختگان دانشگاهی فراهم شود. 
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی از متقاضیان ورود به بازار کار و بخش خصوصی خواست از ظرفیت‌هایی که دولت در حوزه مهارت آموزی فراهم نموده که نیاز جدی بازار کار است، استفاده نمایند.ارسال نظر


آخرین خبرها