کد خبر: 32337 | زمان مخابره: ۱۴:۴۲:۱۲ - شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 157 بازدید | |

استفاده از سرمایه در گردش برای بازسازی صنایع، عامل شکل‌گیری معوقات بانکی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به یکی از انحاء شکل گیری معوقات واحدهای اقتصادی تصریح کرد: اکثر معوقات فعالان اقتصادی ناشی از این است که صنایع برای بازسازی خود اجبارا تسهیلات سرمایه در گردش را مصرف می کنند که مدت زمان بازپرداخت آن کمتر از تسهیلات نوسازی و بازسازی است و همین مساله موجب شکل گیری معوقات شده است. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان راضیه علیرضایی امروز در پنجاه و دومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه ۲۶ درصد مشکلات فعالان اقتصادی استان در حوزه بانکی مطرح می شود، گفت: این مشکلات نیز بیشتر در حوزه تقسیط بدهی ها و تامین مالی است. مساله ای که اکنون باید مورد توجه شورا باشد این است که سال گذشته به میزان ۲۴۴۴ میلیارد تومان تقاضای سرمایه در گردش در استان وجود داشت و ۱۲۰۰ میلیارد تومان نیز تقاضای بازسازی و نوسازی صنایع از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد.
وی ادامه داد: باید توجه داشت برای حل مشکل بازسازی و نوسازی که یکی از مسایل اساسی صنایع استان است، نمی توان با تسهیلات سرمایه در گردش این مشکل را حل کرد و این مساله این نیازمند تسهیلات بلندمدت تری است. با این همه بانک ها ۶۰ درصد تقاضای تسهیلات سرمایه در گردش صنایع استان را پرداخت کرده اند ولی این موضوع در پرداخت تسهیلات بازسازی و نوسازی به ۱۰ درصد هم نمی رسد. 
علیرضایی تصریح کرد: اکثر معوقات فعالان اقتصادی نیز به همین مساله باز می گردد که صنایع برای بازسازی و نوسازی خود اجبارا تسهیلات سرمایه در گردش خویش را مصرف می کنند که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات کمتر از تسهیلات نوسازی و بازسازی است و همین مساله موجب شکل گیری معوقات شده است. در حال حاضر ۴۱۹ مورد برای دریافت تسهیلات بازسازی و نوسازی درخواست داشته ایم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص سقف تعیین شده برای بانک های استان برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش گفت: این سقف برای بانک های استان ۵ میلیراد تومان است و همین سقف موجب می شود بسیاری از واحدها از تهران برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.
وی اضافه کرد: با توجه به سقف منابع استان باید سقف اختیارات بانک های استان برای پرداخت تسهیلات افزایش یابد و این تغییرات باید به صورت ملی پیگیری شود. باید خود را با موانع قانونی سرمایه در گردش نباید درگیر کرد و بهتر است از همان روز اول بازسازی و نوسازی و تقسیط ۵ ساله را تقاضا کرده و به تناسب منابع استان، سقف اختیارات بیشتری را برای پرداخت تسهیلات بانکی تقاضا کنیم. 
 ارسال نظر


آخرین خبرها