کد خبر: 32484 | زمان مخابره: ۱۴:۰۶:۵۹ - دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 130 بازدید | |

توضیحات اژه ای درباره سلطان سکه و بدهکاران بانکی

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته با وقفه ای حدود یک ماهه درحالی برگزار شد که محسنی اژه ای توضیحات مبسوطی درباره دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه سکه و ارز، موبایل و خودرو داد. وی همچنین ازدستگیری ۵۰ بدهکار کلان بانکی در سال ۹۶ و بازداشت سلطان سکه و جزئیات جدید از این پرونده خبر داد و درباره پرونده ثامن الحجج نیز گفت: متهم ردیف سوم این پرونده از زمان تشکیل آن اصلا حضور نداشته است و نمی دانیم وی اکنون کجاست.
به گزارش خراسان حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان تهران برای رسیدگی به موضوعات مربوط به ارز، سکه ، واردات غیر قانونی خودرو و تلفن همراه و اختصاص چند شعبه ویژه با فعالیت بازپرسان ویژه اظهار کرد: مردم انتظار دارند در این شرایط با متخلفان و مفسدان اقتصادی به شدت برخورد شود و قوه قضاییه هم با دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان تهران و رئیس کل دادگستری بدون فوت وقت و با استفاده از قضات متخصص به مسائل ارزی و ثبت سفارش با سرعت و خارج از نوبت رسیدگی می کند.
اختصاص بازپرس ویژه برای پرونده های ارز و سکه
محسنی اژه‌ای افزود: دادسرای تهران در حوزه  ارز، سکه و خودرو ورود کرده و بازپرس ویژه اختصاص و پرونده خاص تشکیل داده است. همچنین از ادارات مختلف مانند وزارت دارایی، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌هایی که در این موارد نقش دارند خواسته شده است که هر چه سریع تر با موضوعات مشخص در جمع‌آوری اطلاعات کمک کنند. نیروی انتظامی هم در کنار ضابطین مشغول هستند، امیدواریم به زودی برخی پرونده‌ها برای صدور حکم به دادگاه ارسال شوند.وی درباره واردات غیرقانونی ماشین های لوکس توضیح داد: اولین نهادی که به این موضوع ورود کرد سازمان بازرسی کل کشور بود. در این مورد ابتدا برخی مسئولان منکر بودند اما بعد از ورود رئیس جمهور ، دولت اذعان کرد که از ناحیه مسئولان دولتی و غیردولتی در زمینه واردات خودروهای لوکس تخلف هایی صورت گرفته اما تا این لحظه از ناحیه وزارت صنعت و دیگر دستگاه‌ها چیزی به قوه قضاییه منعکس نشده است.سخنگوی دستگاه قضا افزود: در خصوص تلفن‌های همراه نیز اقدام شد و افرادی احضار و  بازداشت و برخی شرکت‌ها هم پلمب شدند . اسناد و مدارک به دست آمده نیز نشانگر چند تخلف بزرگ در این حوزه است.وی درباره گزارش اخیر رئیس جمهور توضیح داد: ما درخواست دادیم که نسخه ای از  گزارش رئیس جمهور را به ما بدهند و الان از نهاد ریاست جمهوری چیزی به قوه قضاییه واصل نشده  البته توصیه مان این است که وی به وزیر اطلاعات تذکر دهند زیرا ایشان گفتند نباید به شدت با مفسدان اقتصادی برخورد شود در حالی که انتظار است  وزارت اطلاعات در این زمینه  پیشتاز باشد.
دو شرکت که برای وارد کردن کاغذ روزنامه بیش از ۲۰ میلیون یورو دریافت کردند
سخنگوی قوه قضاییه همچنین با بیان این که در بحث سکه و ارز برخی ثبت سفارش و ارز دریافت کردند اما در خصوص موضوع ثبت سفارش خود هیچ گونه سابقه فعالیتی نداشتند، افزود: به عنوان مثال دو شرکت که دو برادر هستند، ۲۰ و چند میلیون یورو را برای وارد کردن کاغذ روزنامه گرفتند آن هم در حالی که فعالیت آن ها در این حوزه نبوده است.   در بازار خرید و فروش عمده ارز نیز افرادی فعالیت دارند که نه صراف هستند و نه کارشان این است، اما به صورت بسیار گسترده و عمده سکه خرید و فروش می کردند. بر اساس تحقیقات میدانی که اواخر سال گذشته شروع شد، به افرادی برخورد کردیم که اگر چه در بازار صرافی ندارند اما مبالغ سنگینی را در طول شبانه روز و هفته خرید و فروش می کنند و در ورود و خروج ارز و سکه نقش دارند. برخی از این افراد با حکم قضایی و توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.
سلطان سکه قبلا با بانک مرکزی مرتبط بوده است
وی گفت: متاسفانه در سال های ۹۱ و ۹۲ هم افرادی دستگیر شدند. از جمله کسی که در همین موضوع باز هم دستگیر شد و نیروی انتظامی گفته دو تن سکه داشته است. این فرد حمید مظلومین  و پسرش محمدرضا مظلومین نام دارد که آن موقع هم دستگیر شدند و حکم گرفتند اما بانک مرکزی به طور رسمی در دادسرا و دادگاه گفت که این دلارها با هماهنگی ما در اختیارشان قرار گرفته است. به همین دلیل ، دادگاه اعلام کرد که جرمی از این بابت مرتکب نشده اند. وی با بیان این که  یکی از بحث ها این است که آیا این مسئله مورد تایید بانک مرکزی هست یا خیر؟ اظهار کرد: درباره یکی از افرادی که تا روز دستگیری به گفته خودش ۳۶ مورد هر دفعه بین چهار تا هفت میلیون دلار گرفته، فردی در بانک مرکزی گفته که این امر با هماهنگی ما بوده است.   از این فرد دو تن سکه گرفته نشده اما اسناد و مدارکی که به دست آمده مشخص شده است، این فرد و پسرش بیش از دو تن سکه خرید و فروش کرده‌اند. در این پرونده پدر بازداشت و پسر آزاد است.
گزارش مستند بیراهه به قاضی ارائه نشده بود
سخنگوی دستگاه قضا همچنین درباره مستند بیراهه و حواشی آن اظهار کرد : بسیار مایه تاسف است که افراد یک جانبه به قضیه نگاه می‌کنند و احیانا منتقد هستند. سوال این است که چرا افرادی به ارزش‌های اسلامی و عقاید مردم شهید پرور معتقد نیستند. غیرتشان کجا رفته است؟ چرا خود را برهنه و نیمه برهنه می‌کنند تا خودشان را در معرض دید قرار دهند. من کسی را ندیدم که این طرف قضیه را محکوم کند. کسی ممکن است داخل پیج خود اطلاعاتی داشته باشد اما آن پیج بسته باشد و کسی به آن دسترسی نداشته باشد این فرد می‌تواند بگوید حریم خصوصی اما کسی که همه به صفحه‌اش دسترسی دارند و تصاویری را منتشر می‌کند چه فرقی با فضای حقیقی دارد؟  محسنی اژه‌ای افزود:‌ وقتی خود را در دیدهمگان قرار می دهد، خلاف شرع و قانون است و باید با آن برخورد شود. 
هر دستگاهی از قوه قضاییه تا دولت و دیگر دستگاه‌ها اگر در این زمینه  کوتاهی کرده‌اند باید در پیشگاه خدا و مردم عذرخواهی کنیم. از طرف دیگر با اشاعه دروغ سر و صدا راه انداختند که این فرد بازداشت و شکنجه شده و بسیاری از دروغ‌های دیگر در حالی که این شخص حتی یک شب هم بازداشت نشده است که این مورد نیز بی وجه نبوده است و شاید هم باید بازداشت می شده اما قضاوتی درباره آن ندارم.
وی با بیان این که مستندی را که از صدا و سیما پخش  شد، ندیده‌ام افزود: اما آن هایی که دیده‌اند گفتند اسمی از فرد برده نشده و چهره آن هم واضح نبوده است. البته کسانی که قبلا ایشان را می شناختند ممکن است او را شناخته باشند و اگر مستندی برای پیشگیری ساخته شده است تا جوانان مردم و خود افراد حواسشان جمع باشد کار بدی نیست. 
این افراد که حدود چهار نفر هستند به جز یک نفر، مد نظر دستگاه قضایی نبوده‌اند. وی افزود: اگر صدا و سیما برای انظار با نیروی انتظامی و برای جلوگیری از آسیب‌های آینده این اقدام را انجام داده و اسم نبرده و تصویری را نشان نداده است چه اشکالی دارد؟ آن هایی که می‌گویند اشاعه فحشا بوده است آیا آن فحشا نیست که  آن فرد خود را در معرض دید دیگران قرار می دهد؟ وی تصریح کرد: این که این فرد متهم است یا خیر یا پرونده قضایی دارد یا نه و این که آیا بدون اذن قاضی اجازه نشان دادن تصویر او (به فرضِ قابل شناسایی بودن برای مردم) وجود دارد یا خیر و این که آیا اقدام صورت گرفته در آن مستند با اجازه دستگاه قضایی بوده یا خیر، باید بگویم قاضی پرونده وقتی موضوع به دست اش می‌رسد از معاونت اجتماعی ناجا می‌خواهد تا با همکاری مرکز رسانه قوه قضاییه در این باره اقدامی برای آگاهی بخشی مردم انجام دهد که البته در این جا موضوع به مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمی‌شود و مرکز رسانه را در ساخت چنین مستندی دخالت نمی‌دهند و گزارش کار هم به قاضی پرونده ارائه نمی‌شود. وی تاکید کرد: اگر اسم و عکس را بیان کردند، صحیح نیست. 
ما بر اساس قانون چنین اجازه‌ای نداریم که تا پایان بررسی پرونده‌ها این اتفاق بیفتد. وی همچنین درباره پرونده معوقات بانکی خاطرنشان کرد: از حدود ۴۰ تا ۵۰ نفری که میزان معوقاتشان از هزار میلیارد تومان تا ۶۰۰ میلیارد تومان بود (البته با محاسبه جرایم شان) برخی مدتی در بازداشت بودند و پس از آن با بانک صحبت شده و ترتیبی داده شده تا بدهی‌خود را پرداخت کنند که بخشی را دادند وبخشی را وکالت برای فروش دادند اقدامات ثبت هم در این سال از همه سال های گذشته بیشتر بود. ۳۴۰۰ میلیارد تومان از معوقات از طریق اجراییات ثبت وصول شده است.
متهم ردیف سوم پرونده ثامن الحجج از زمان تشکیل این پرونده، نبوده است
محسنی اژه‌ای درباره ابهامات پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج و خبر فرار متهم ردیف سوم اظهار کرد: متهم ردیف سوم از زمان تشکیل این پرونده، نبوده است و هیچ وقت هم در دادسرا حضور نداشته ، کیفرخواست او نیز غیابی صادر شده است.
 وی افزود: از ابتدای ماجرا به این فرد دسترسی نداشتیم و نمی‌دانیم در داخل کشور است یا در خارج از کشور. اما در خصوص بانک مرکزی و ابهاماتی که وجود دارد بارها گفته‌ایم که این شرکت تعاونی‌ها در زمان وزارت تعاون که هنوز ادغام نشده بود در وزارت کار مجوز گرفتند و وزارتخانه‌های جایگزین به این مجوزهای صادر شده نظارت نکردند. بیش از هزار مورد مجوز در آن زمان صادر شده است اما همه فعالیت را شروع نکردند. تعدادی برخلاف مجوزی که داده شده بود که آن هم تاسیس شرکت تعاونی بود نه موسسه مالی و اعتباری، فعالیت خود را آغاز کردند و این موسسات حق سپرده گرفتن از مردم را نداشتند. 
وی افزود: در همین پرونده ثامن‌الحجج یک میلیون و ۲۶۷ هزار نفر حساب سپرده داشتند که بسیاری تسویه شده و حدود پنج هزار نفر باقی مانده و بانک مرکزی از دیروز قرار بود مبالغ یک میلیاردی را پرداخت کند. ارسال نظر


آخرین خبرها