کد خبر: 32717 | زمان مخابره: ۱۴:۵۰:۳۳ - یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 101 بازدید | |

ضرورت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در صنعت

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: صنعت ما بایستی به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کند.
 
فیروز ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، در خصوص ضرورت بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای صنعتی اظهار کرد: بهینه‌سازی مصرف انرژی تنها برای واحدهای صنعتی نبوده و برای همه آحاد جامعه است، در واقع ما کشوری هستیم که سه برابر میانگین مصرف جهانی انرژی مصرف می‌کنیم، مصرف انرژی ما با ۸۰ میلیون نفر با مصرف انرژی کشور چین با بیش از یک میلیارد نفر برابری می‌کند.

وی ادامه داد: همواره به دلیل ارزان بودن قیمت انرژی در کشور، مساله بهینه‌سازی انرژی مساله‌ای عقب مانده است، همچنین طرح هدفمندی یارانه‌ها را با دو رویکرد بهینه‌سازی مصرف انرژی و تامین سفره مردم کم درآمد و بی‌بضاعت اجرایی کردیم که تاکنون ۲ فاز از این طرح اجرا شده است، اما متاسفانه هر دو فاز این طرح نیز به اهداف خود دست نیافت.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: در سه تا چهار سال اخیر در واحدهای صنعتی بعد از سال ۸۹ که طرح هدفمندی یارانه ها اجرایی شد، یعنی سال ۹۰ به بعد، با توجه به چند برابری قیمت انرژی و حامل ‌های سوخت در بخش صنعت، واحدهای صنعتی روش و فرآیندهایی را در نظر گرفتند تا مصرف انرژی و سوخت خود را به شدت کاهش دهند. این به طوریست که اگر واحدی در حال حاضر ۱۰۰ کیلو وات برق مصرف می‌کند، قبل از سال ۹۰ بیش از ۱۵۰ کیلو وات برق مصرف می‌کرد.

ابراهیمی افزود: در نهایت واحدهای صنعتی از سال ۹۰ تاکنون و افزایش قیمت انرژی به دلایل اقتصادی به سمت بهینه‌سازی انرژی گام برداشتند و این مساله جدی گرفته شد، اما در کلیت کشور این مساله، مساله‌ای عقیم‌مانده است به طوریکه سه برابر میانگین جهانی انرژی مصرف می‌کنیم.

وی در خصوص میزان مصرف بهینه انرژی در واحدهای صنعتی خاطرنشان کرد: پس از سال ۹۰ تا کنون بسیاری از واحدهای صنعتی در این زمینه دست به اقداماتی زدند. در یک یا دو سال اول، واحدهای صنعتی بزرگ ، یعنی واحدهای متوسط به بالا، دست به اقداماتی در این خصوص زدند و ساختارهای مصرف انرژی خود را اصلاح کردند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با تاکید بر اینکه امروزه در واحدهای صنعتی ما کمتر پرت انرژی داریم، اضافه کرد: همچنین طی سه یا چهار سال اخیر واحدهای صنعتی کوچک نیز روند بهینه‌سازی انرژی را در واحدهای خود اعمال کرده‌اند. در واقع با توجه به اینکه هر ساله با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مواجه هستیم، همواره واحدهای صنعتی ما به سمت بهینه سازی انرژی حرکت می‌کنند.
 
ابراهیمی در خصوص نوع تکنولوژی استفاده شده در بهینه‌سازی واحدهای صنعتی تصریح کرد: در واقع ۸۰ درصد تکنولوژی و فرآیندهای مورد استفاده در واحدهای صنعتی برای بهینه‌سازی در داخل کشور توسط شرکت‌ها و مهندسین داخلی طراحی و ساخته می‌شود، در واقع در این حوزه عمدتا نیازمند خارج نبوده و توان ساخت ما در این حوزه توانی قابل اتکا و قابل قبولی است.

وی با تاکید بر اینکه هزینه این تکنولوژی برای واحدهای صنعتی سنگین نبوده، اظهار کرد: تکنولوژی ساخت داخل ممکن است که بهره‌وری ۱۰۰ درصدی تکنولوژی خارجی را نداشته باشد اما قابل توجه است که تکنولوژی داخلی ما در این زمینه حدود ۸۰ درصد بهره‌وری لازم را نسبت به نوع مشابه خارجی‌اش دارد، همچنین تکنولوژی داخلی در این زمینه یک سوم تکنولوژی خارجی مشابه است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص حمایت دولت برای بهینه سازی انرژی در واحدهای صنعتی عنوان کرد: در زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، مبنا براین بود که بخشی از طرح در تولید بازتوزیع شود، یعنی در واقع ۳۰ درصد درآمدهای این طرح در تولید میان تولیدکنندگان توزیع شود و هدف از این کار آن بود که در این درآمد در بهینه‌سازی فرایندهای مصرف انرژی واحدهای صنعتی بود اما دولت به آن عمل نکرد.

وی اضافه کرد: همچنین در بودجه سال ۹۰ این درصد به ۲۰ درصد کاهش یافت  و دولت روحانی نیز فاز ۲ طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کرد اما متاسفانه در این دولت نیز در زمینه بهینه‌سازی فرآیندهای مصرف انرژی واحدهای صنعتی  کمک صورت نگرفت. 

ابراهیمی خاطرنشان کرد: در نهایت آن چیزی که در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی صورت گرفته، توسط خود واحدهای صنعتی است و دولت در این زمینه هیچگونه کمکی نکرد.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: اخیرا استفاده از انرژی تجدید پذیر یا همان سی.اچ.پی‌ها در واحدهای صنعتی بیشتر و جدی‌تر شده است، در واقع طی دو و سه سال اخیر این مساله در واحدهای صنعتی در حال پیگیری است و آن استقبالی که مدنظر است را نداریم، اما خوشبختانه این مساله میان واحدها در حال پیشرفت بوده و در حال حاضر در برخی از واحدهای صنعتی استفاده از پنل‌های خورشیدی در حال اجراست.

وی ادامه داد: همچنین در استان نیز به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب، یکی از بهترین استان‌ها در کشور برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هستیم که بایستی استفاده از این دسته انرژی‌ها باید بیشتر جدی گرفته شود.

ابراهیمی بیان کرد: همچنین با اقدام خوب کمیته امداد، استفاده روستاها از انرژی‌های تجدیدپذیر و پنل‌های خورشیدی انجام شده که یک قرار خوبی در این خصوص به امضا رسیده است. در حوزه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مقداری جوان هستیم اما روندی که طی کردیم، روند خوبی به نظر می‌رسد و امیدوارکننده است. 

وی افزود: همچنین شرکت برق نیز آن را با قیمت های خوبی از این واحدهای صنعتی خریداری کرده که درنهایت به شبکه وصل می‌کند. همواره فرصتهای خوبی برای مردم و بخش صنعت در این زمینه ایجاد شده اما در این خصوص بایستی فرهنگ سازی لازم انجام شود.ارسال نظر


آخرین خبرها