کد خبر: 32833 | زمان مخابره: ۱۰:۲۰:۲۶ - سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 133 بازدید | |

ارزش صادرات خراسان رضوی به یک میلیارد دلار رسید

ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: طی پنج ماه گذشته امسال ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی از این استان به حدود یک میلیارد ریال رسید که افزایش قابل توجهی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

امید جهانخواه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت یک میلیون و ۱۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۹۳۳ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال در وزن ۲۴ درصد و در ارزش ۳۱ درصد بیشتر است. 

وی ادامه داد: حجم صادرات کالاها از گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی در مدت مشابه پارسال ۹۰۲ هزار تن به ارزش ۷۱۰ میلیون دلار بود.
ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: از کل ارزش صادرات غیرنفتی در پنج ماهه گذشته امسال سه میلیون و ۴۶۵ هزار دلار از محل تجارت چمدانی و ۳۰ میلیون و ۹۵۶ هزار دلار از محل بازارچه های مرزی استان صادر شده است.
وی افزود: همچنین طی این مدت ۱۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۵۷ میلیون دلار از گمرکات وارد خراسان رضوی شد عمده آنها اقلام واسطه ای و سرمایه گذاری است.
جهانخواه ادامه داد: این میزان کالا در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار بود، از نظر وزن پنج درصد و از نظر ارزش ۹ درصد بیشتر است. 
وی گفت: با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی ظرف پنج ماهه امسال مثبت و معادل ۷۷۶ میلیون دلار است. 
خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد. کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی به ترتیب افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه هستند. مواد غذایی و زعفران عمده ترین کالاهای صادراتی خراسان رضوی را تشکیل می دهند.ارسال نظر


آخرین خبرها