کد خبر: 32918 | زمان مخابره: ۱۳:۳۳:۳۴ - دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 146 بازدید | |

پیشنهاد ارائه بن کالا به کارگران

در چند ماه اخیر افزایش قیمت ارز و به دنبال آن گرانی بسیاری از کالا و خدمات باعث کاهش قدرت خرید کارگران شده است از این رو تشکل های کارگری پیشنهاد کردند تا شورای عالی کار تشکیل جلسه دهد و افزایش حقوق کارگران را بررسی کند. با وجود این پیشنهاد با مخالفت تشکل های کارفرمایی مواجه شده است. کارفرمایان با استناد به رشد هزینه های تولید، افزایش دوباره حقوق کارگران را غیرممکن می دانند.

با این حال دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران از اجماع تشکل های کارگری و کارفرمایی درباره اختصاص بن کالا به کارگران خبر داد و گفت: درصورتی که دولت به خانوارهای کارگری بن کالا اختصاص دهد، ضمن حفظ قدرت خرید آن ها می تواند افزایش تقاضای کاذب کالاهای اساسی را مهار کند.

هادی ابوی با بیان اینکه به دولت پیشنهاد شد تا هر ماه سبدی از کالاهای اساسی مانند برنج، روغن، گوشت قرمز و مرغ به خانوارهای کارگری اختصاص دهد، گفت: در دهه۶٠ سیستم توزیع بن باعث شد تا احتکار کالاهای اساسی صرفه اقتصادی نداشته باشد چرا که در هر ماه بیشترین نیاز خانوارها از طریق کالابرگ تأمین می شد براین اساس اگر دولت دوباره توزیع کالا را شروع کند به طور حتم زمینه احتکار در بازار از بین می رود.

همچنین ابوی از برگزاری دومین نشست کارگروه مزد خبر داد و گفت: با وجود غیبت نمایندگان کارفرماها در جلسه اول، آن ها اعلام کردند که در این جلسه شرکت می کنند. وی گفت: بررسی راهکارهای اجرای بن کالا از مهم ترین مسائلی است که در این جلسه بررسی می شود.ارسال نظر


آخرین خبرها