کد خبر: 32921 | زمان مخابره: ۱۳:۳۷:۲۲ - دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 113 بازدید | |

دبیر شورای هماهنگی بانک ها از اصالت دلارهای وارداتی از مرز دوغارون خبر داد ؛ ورود روزانه ٢ میلیون دلار به استان

چندی پیش رویترز از رونق تجارت دلار از سوی دلالان افغان در بازار ایران خبر داد. «بهاءالدین رحیمی» رئیس فدراسیون مبادلات ارزی هرات نیز در گفت وگو با این رسانه ضمن تأیید خبر تجارت مرزی دلار بین شهروندان افغان و ایران گفت: از زمان اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و سقوط ریال، شاهد افزایش این نوع تجارت در طول مرز با ایران هستیم و روزانه رقمی بین ۲ تا ۳ میلیون دلار از افغانستان به ایران وارد می شود.

تا چند روز پیش این شایعه در بازار ایران مطرح بود و مسئولان استان نیز در این باره اظهار نظر مشخصی نکرده بودند اما روز پنجشنبه دبیر شورای هماهنگی بانک های استان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی از ورود روزانه ۵/١ تا ٢ میلیون دلار پول نقد از طریق مرز دوغارون به داخل استان خبر داد.در این جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز حضور داشت. محمدباقر نوبخت ضمن ابراز رضایت از خبر ورود روزانه ٢ میلیون دلار پول نقد به خراسان رضوی از مدیران استانی خواست که برای افزایش واردات و صادرات بیش از پیش تلاش کنند.

قوانین پول شویی کاملا رعایت می شود
در همین باره دبیر شورای هماهنگی بانک های خراسان رضوی جزئیات بیشتری از این ماجرا بازگو کرد.
حسن مونسان گفت: این وجوه یعنی همان ۵/١ تا ٢ میلیون دلار از مجاری کاملا قانونی وارد استان می شود و تمامی افرادی که به ورود دلار از طریق مرز دوغارون اقدام می کنند، برای این کار اظهارنامه گمرکی الکترونیکی دارند.

وی افزود: قوانین پول شویی در این فرایند اجرا و منشأ پول ها مشخص می شود. همچنین بعد از اینکه این دلار ها وارد کشور شد ابتدا وارد بانک ملی شده و اصالت پول بررسی می شود و بعد در اختیار وارد کننده قرار می گیرد.

دبیر شورای هماهنگی بانک های خراسان رضوی ضمن بیان اینکه قبلا ارز به این شکل وارد کشور نمی شد و شرایط بسیار سختی در این باره اعمال می شد، گفت: اکنون با تسهیل شرایط و با تأیید بانک مرکزی از مرز های دوغارون، لطف آباد و سرخس ارز وارد استان می شود اما ارقام عمده از مرز دوغارون وارد کشور می شود. این وجوه پس از انجام مراحل قانونی زیر نظر گمرک و بانک وارد می شود و وجوه غیرقانونی ضبط می شود و اجازه عرضه آن در بازار صادر نمی شود و در بانک می ماند و به مراجع قانونی داده می شود.
دنباله ورود ارز را نمی دانیم!
مونسان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ارز وارداتی در بازار ایران صرف چه کاری می شود، گفت: ما دنباله این مسئله را نمی دانیم که این ارز در کجا مصرف می شود. ممکن است از سایر نقاط مرزی کشور خارج شود، در بازار آزاد فروخته شود، سرمایه گذاری شود یا به صرافی ها داده شود. البته صرافی ها ضوابط خاص دارند و نمی توانند در پالت های بزرگ ارز خریداری کنند.

وی می افزاید: با وجود این نظر شورای برنامه ریزی استان این بود که سازوکاری برای این مسئله طراحی شود تا ارزهایی که وارد کشور می شود با برنامه ریزی بهتر در خدمت اقتصاد استان قرار گیرد.

رئیس امور شعب بانک ملی در خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال که «آیا بانک ها پس از بررسی اصالت این پول ها می توانند آن را به صورت سپرده، نگهداری کنند یا خیر؟» گفت: مکلف هستیم در چارچوب بانک مرکزی اقدام کنیم و نمی توانیم افراد را به سپرده گذاری در بانک الزام کنیم، مگر اینکه خودشان سپرده گذاری کنند. البته تبعه های خارجی برای این کار باید شرایط لازم مانند اسناد و مدارک اقامت را داشته باشند تا بتوانیم از آن ها سپرده ریالی یا ارزی دریافت کنیم. چنین برنامه ای وجود ندارد.

١٢ مبدا برای ورود ارز مونسان درباره این مسئله که عمده 

وارد کنندگان ارز از مرز دوغارون چه تابعیتی دارند، گفت: نکته مهم این است که این دلارها منشأ قانونی دارد، ممکن است این ارز متعلق به اتباع خارجی یا صادرکنندگان باشد اما منشأ این پول مشخص است و طبق قوانین پول شویی وارد کشور می شود.

وی با بیان اینکه این ارز خارج از سامانه نیما وارد می شود، تصریح کرد: ارز صادرکنندگان باید از طریق سامانه نیما وارد شود، اما ممکن است این اتفاق انجام نشود، کما اینکه رئیس جمهور نیز در جشنواره شهید رجایی از این مسئله انتقاد کردند.

رئیس اداره امور شعب بانک ملی در خراسان رضوی با بیان اینکه ورود این ارز به کشور به اخلال در بازار ایران منجر نمی شود،گفت: با توجه به قوانینی که در این باره وجود دارد. ورود این ارز به کشور می تواند به ذخایر ارزی کشور کمک کند و شاید خیلی از نیازها از این محل تأمین شود. اما برای این مسئله باید سازوکاری تعریف شود. اکنون ١٢ مبدا برای ورود ارز به کشور توسط بانک مرکزی ابلاغ شده است که چهار مبدأ ورودی در خراسان رضــــوی است..ارسال نظر


آخرین خبرها