کد خبر: 33016 | زمان مخابره: ۱۶:۰۸:۰۱ - یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 102 بازدید | |

۴٧۴هزار چک در خراسان رضوی برگشت خورد؛ میزان ارزش چک‌های برگشتی استان ٣٧ هزار و ۶۶٨ میلیارد ریال بوده است

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی از معاملات چکی در کشور نشان می‌دهد، حدود ١/٩ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٨٣٣ هزار میلیارد ریال در مرداد ماه ١٣٩٧، در کل کشور مبادله شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ بـه ترتیب ۶/۴ درصد و ٩/٣ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر ٢/٣ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۴۶۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

﷯ تعداد چک‌های مبادله شده
١/۵٣ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در مرداد ١٣٩٧ در ٣ استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ٨/٣۵ درصد، ٣/٩ درصد و ٨ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. 
همچنین ٣/۶٧ درصد از ارزش چک‌های فوق در ٣ استان تهران (٨/۵۵ درصد)، خراسان رضوی (٨/۵ درصد) و اصفهان (٧/۵ درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. براساس اعلام بانک مرکزی سهم خراسان رضوی از تعداد چک‌های برگشتی ۶/٧ درصد بوده است. 
همچنین سهم این استان از مبلغ چک‌های برگشتی ۶/٢ درصد 
بوده است. خراسان رضوی جایگاه سوم چک‌های برگشتی را در کشور دارد. 
در مرداد سال گذشته خراسان رضوی با سهم ۶/٧ درصد در تعداد و سهم ٩/۵ درصد در مبلغ جایگاه سوم چک‌های برگشتی کشور را داشت. هرچند امسال سهم خراسان رضوی از نظر تعداد چک‌های برگشتی تغییری نکرده است اما ٣/٠ درصد از نظر مبلغ سهم این استان در چک‌های برگشتی افزایش داشته است.
در مرداد ٢/١ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ١٣ هزارمیلیارد ریال در مرداد ماه ١٣٩٧، در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶/٩ درصد و ۵/٨ درصد کاهش نشان می‌دهد. 
در این ماه ٩٢ هزار و٨٠٠ چک درخراسان رضوی به ارزش ٨ هزارو ٩٩ میلیارد ریال برگشت خورد. کسری یا نبود موجودی دلیل برگشت ٨٩ هزار و ۵٠٠ چک درخراسان رضوی بوده است. در این ماه ۶٣٠ هزار و ۶٠٠ چک درخراسان رضوی به ارزش ٣٩ هزار و ٩٩۶ میلیارد ریال وصول شد. ۶/١۵ درصد از کل چک‌های صادر شده درکشور در مرداد برگشت خورد. با توجه به اینکه این رقم در خراسان رضوی ٨/١۶ درصد است، این عدد نشان می‌دهد که میانگین چک‌های برگشتی در خراسان رضوی بیشتر از میانگین کشوری است. برای مقایسه باید اشاره کرد که در همین ماه فقط ٨/١٣ درصد از کل چک‌های صادر شده در تهران برگشت خورده بود.
از ابتدای امسال تا پایان مرداد ۴٧۴ هزار چک در خراسان رضوی برگشت خورد. این رقم برای مدت مشابه سال گذشته ۵۶۵ هزار و ٧٠٠ چک بوده است. همچنین در حالی در ۵ ماه امسال، میزان ارزش چک‌های برگشتی خراسان رضوی ٣٧ هزار و ۶۶٨ میلیارد ریال بوده است که این رقم برای مدت مشابه سال گذشته ٣۴ هزار و ٢٧۴ میلیارد ریال بوده است. مقایسه وضعیت چک‌های برگشتی امسال و سال گذشته نشان می‌دهد که هر چند تعداد چک برگشتی در سال ٩٧ کمتر شده است، اما رقم آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. 
در ۵ ماه امسال در خراسان رضوی ٣ میلیون و ۴٧٩ هزار و ٣٠٠ چک مبادله شد. این رقم برای مدت مشابه سال گذشته ٣ میلیون و٧٠٠ هزار چک بوده است.

﷯ حجم چک‌های برگشتی استان
مقایسه تعداد چک‌های برگشتی خراسان رضوی در مرداد با ماه‌های تیر و خرداد نشان می‌دهد که تعداد این چک‌ها کاهش یافته است. بر این اساس تعداد چک‌های برگشتی در این استان در خرداد، ٩۶ هزار و ٧٠٠ و در تیر ٩٩ هزار و ١٠٠ چک بوده است. البته کاهش تعداد چک‌های مبادله شده یکی از دلایل کاهش چک‌های برگشتی در مرداد است. بر این اساس در حالی که در تیر ٧٣٢ هزار و ٧٠٠ چک در خراسان رضوی مبادله شده بود، این رقم در مرداد به ٧٢٣ هزار و ۴٠٠ چک کاهش یافت. این موضوع نشان می‌دهد که در یک ماه اخیر بازار بیشتر به سوی معاملات نقدی تغییر جهت داده است. در مرداد ٩۶ نیز از ٧٩۵ هزار و ٧٠٠ چک مبادله شده در خراسان رضوی، ١١٧ هزار و ۵٠٠ چک برگشت خورد.

﷯ کاهش مبادلات
منوچهر سلطانی، کارشناس اقتصادی، درباره وضعیت مبادلات چک در استان گفت: نوسانات ارز و رشد تورم باعث کاهش مبادلات اقتصادی شده است، از‌این‌رو تعداد چک‌های برگشتی کاهش اما ارزش آن افزایش یافته است.
وی افزود: التهابات بازار و ایجاد جو بی‌اطمینانی باعث شده‌است تا فعالان اقتصادی معاملات خود را به تأخیر بیندازند. با توجه به تغییرات لحظه‌ای قیمت کالاها در عمل امکان پیش‌بینی وضعیت اقتصادی در ماه‌های آینده برای فعالان اقتصادی وجود ندارد. در چنین شرایطی استفاده از چک در معاملات کاهش می‌یابد. اما همین وضعیت ناپایدار اقتصادی رقم چک‌های برگشتی را افزایش داده است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: کاهش تمایل به استفاده از چک به زیان افرادی که سرمایه اندکی در بازار دارند تمام شده است. این افراد که به صورت متداول کالاهای واحد صنفی خود را با چک خریداری می‌کنند، به دلیل کمبود نقدینگی نمی‌توانند جای محصولات فروخته شده را پر کنند. اگر واحد صنفی این افراد اجاره‌ای باشد، امکان حذف آن‌ها از بازار نیز وجود دارد.
سلطانی با بیان اینکه سختگیری‌های جدید بانک‌ها در خصوص صدور چک نیز در کاهش چک‌های برگشتی تأثیر داشته است، گفت: اکنون بانک‌ها قبل از صدور دسته چک اعتبار افراد را با دقت بیشتری سنجیده و در صورتی که به این نتیجه برسند که فرد دارای سوابق مالی مناسبی نیست، به او دسته چک نمی‌دهند.ارسال نظر


آخرین خبرها