کد خبر: 33019 | زمان مخابره: ۱۶:۱۳:۰۷ - یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 77 بازدید | |

مهندس نبی زاده مطرح کرد ؛ عدم تخصیص ارز دولتی به مواد اولیه؛ عامل گرانی مواد بهداشتی

رییس انجمن مواد شوینده و بهداشتی خراسان رضوی گفت: مواد اولیه از مبدا گران شده، تامین کنندگان مواد اولیه مورد نیاز را از تهران وارد می‌کنند و این در حالیست که تمام این مواد بر اساس ارز آزاد تهیه شده است.

هادی نبی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص گرانی برخی از کالاهای بهداشتی اظهار کرد: گرانی ارز و عدم تخصیص ارز دولتی به مواد اولیه در این حوزه موجب گرانی در مواد بهداشتی شده است.
 
وی ادامه داد: در حقیقت مواد اولیه را از دو طریق می‌توان تهیه کرد، برخی از این مواد توسط پتروشیمی بدست می‌‌آید که خیلی شاهد افزایش قیمت در این بخش نیستیم، در بخش واردات به علت افزایش نرخ ارز، مواد اولیه مورد نیاز ما گران شده است. همچنین از طرفی دیگر پس از واردات این مواد و فرآوری بر روی آنها، ارز دولتی به آنها تعلق نگرفته که در نهایت باعث گرانی قیمت تمام شده کالا شده است.
 
رییس انجمن مواد شوینده و بهداشتی خراسان رضوی در خصوص وضعیت بازار عنوان کرد: تهیه مواد اولیه بر اساس واردات و یا پتروشیمی بوده است، در واقع از طرفی پتروشیمی نیز به طور مرتب و با قاعده زمانی دقیق محصولات خود که مورد نیاز تولید است را به بازار عرضه نمی کند. از سوی دیگر نیز تولیدکننده برای تهیه مواد اولیه به بازار سیاه مراجعه می‌کند که این مواد در آن بازار بسیار گران هستند. در نهایت تمام موارد مذکور در قیمت تمام شده کالا تاثیرگذار است.
 
نبی‌زاده تصریح کرد: بدین ترتیب بازار با یک رکود مواجه خواهد شد به طوری که توان خرید مردم نیز کاهش خواهد یافت،  قبل از آن که تحریمی اعمال شود، این گرانی در کشور صورت گرفت، به این علت که شاهد نوسانات نرخ ارز در این چندین ماه اخیر بودیم، از سوی دیگر نیز به مواد آرایشی و بهداشتی ارز دولتی اختصاص نیافت.
 
وی با بیان اینکه با توجه به توان مالی، مردم مصرف خود را به حداقل می‌رسانند، عنوان کرد: زمانی که مردم مصرف خود را در این دسته از کالاهای بهداشتی کاهش دهند، بهداشت جامعه به خطر می‌افتد که حتی ممکن است یک‌سری عواقب دیگر به همراه داشته باشد.
 
رییس انجمن مواد شوینده و بهداشتی خراسان رضوی  در پاسخ به این سوال که اعمال تحریم‌ها چقدر در قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود؟ بیان کرد: این امر بستگی به سیاست‌های ارزی دولت داشته  که چه میزان از ارز را تخصیص دهد، اگر ارزی که برای همه اختصاص می‌دهند، یکنواخت باشد، ممکن است که قیمت‌ها افزایش نیابد و حتی با کاهش قیمت در این حوزه شویم.
  
وی با تاکید بر اینکه اگر تولیدکنندگان بزرگ و کوچک، دولت و مردم دست به دست هم دهند، اثر منفی تحریم‌ها تعدیل خواهد شد و اثری بر اقتصاد کشور نخواهد گذاشت، افزود: اما لازمه آن این است که از بالاترین بخش و تولیدکننده مادر تا پایین‌ترین بخش همه دست به دست هم دهند و از مصرف‌کننده حمایت کنند، با این امر به نظر می‌رسد که بسیاری از مشکلات موجود رفع خواهد شد.ارسال نظر


آخرین خبرها