کد خبر: 33042 | زمان مخابره: ۱۱:۵۶:۵۱ - چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 92 بازدید | |

وزیر بهداشت در بازدید از واحدهای تولیدی مشهد ؛مشکلی برای تولید و تامین شیر خشک وجود ندارد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر روز گذشته خود به مشهد از تنها شرکت تولیدکننده ماشین بیهوشی و سی.تی.اسکن کشور، شرکت گروه تولیدی وسایل پزشکی یک بار مصرف استریل و همچنین بزرگ ترین مرکز تولید ایمپلنت های ارتوپدی کشور در مشهد بازدید کرد. به گزارش ایرنا،  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از صنایع پودر شیر در مشهد به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده شیرخشک در خاورمیانه، در جمع خبرنگاران گفت: نیازی به انبار کردن شیر خشک نیست زیرا هیچ مشکلی از نظر تولید و تامین شیرخشک در کشور وجود ندارد.

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی افزود: با بازدیدی که از این کارخانه و انبار ذخیره آن داشتم با اطمینان می گویم که هیچ مشکلی در تامین مواد اولیه و تولید مواد شیر خشک نداریم.

وی تصریح کرد: مادران نگران نباشند، نیازی به انبار کردن شیر خشک در منازل نیست زیرا این محصول تاریخ نگهداری دارد. برای هشت ماه آینده تولید شیر خشک در کشور پیش بینی شده است. شرکت های تولید کننده شیر خشک نیز تمهیدات لازم را با مسئولیت پذیری انجام داده اند. وزیر بهداشت همچنین یادآور شد: در تولید شیر خشک رژیمی به دلیل بخش نامه های متناقض مشکلاتی ایجاد شد. این چالش ها به دنبال تدبیر سازمان غذا و دارو برای کنترل توزیع شیر خشک به وجود آمد که با هماهنگی انجام شده در همین هفته برطرف می شود. وی افزود: خوشبختانه تولید شیر خشک در دست شرکت های داخلی است و قاچاق شیر خشک برای کسی سودی نخواهد داشت. دکتر هاشمی تصریح کرد: مشکلات ارزی برای تامین تجهیزات و لوازم پزشکی، دارو و شیر خشک باید برطرف شود زیرا تولیدات شرکت های شیر خشک که در داخل به مصرف می رسد باید با ارز دولتی و تولیدات صادراتی از طریق ارز غیردولتی تامین شود.

وی افزود: باید بگذاریم بازار بر اساس قوانین و روال معمول خود با هزینه تمام شده و سود منطقی عمل کند. در این زمینه نباید از مسیرهای یارانه ای وارد شویم تا باعث فساد شود. به این منظور برای این که فشار به مصرف کننده وارد نشود باید مابه التفاوت نرخ ارز را به جای تولیدکننده، به مصرف کننده در قالب پوشش بیمه ای بدهیم. وی همچنین درباره مشکلات مربوط به ارائه نشدن خدمات پزشکی در بخش خصوصی گفت: درباره تعیین نرخ پنج درصد خدمات پزشکی، پیش از افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ خدمات تصمیم گیری شد. در حالی که پیش بینی این شرایط نمی شد و اکنون اگر بناست خدمات بی کم و کاست ادامه یابد، باید در این زمینه تجدید نظر شود. او ادامه داد: یکی از اشکالات امروز ما این است که دیر تصمیم می گیریم و برخی از این تصمیم ها نوشداروی بعد از مرگ سهراب می شود لذا انتظار من از سازمان برنامه و بودجه این است که هرچه سریع تر مانع تعطیلی برخی از خدمات پزشکی در بخش دولتی و خصوصی شود.

همچنین  احمد بهفر مقدم مدیرعامل شرکت تولیدکننده ماشین بیهوشی و سی.تی.اسکن   در جریان این بازدید گفت: سالانه سه هزار و ۵۰۰ دستگاه ونتیلاتور و سه هزار ماشین بیهوشی در این شرکت تولید می شود. همچنین سالانه ۶۵۰ دستگاه سی.تی.اسکن در این مرکز مونتاژ می شود و بناست در قالب برنامه ای پنج ساله صفر تا ۱۰۰ دستگاه های سی.تی.اسکن در داخل کشور تولید شود. همچنین مرتضی کرباسی مدیرعامل شرکت تولیدکننده وسایل یک بار مصرف پزشکی استریل در جریان بازدید وزیر بهداشت از این واحد گفت: حدود ۱۵ درصد سرنگ و وسایل یک بار مصرف استریل پزشکی کشور توسط این شرکت تولید می شود. مدیرعامل  یک شرکت ابزار پزشکی   نیز در جریان این بازدید گفت: ۵۰ درصد از ایمپلنت های ارتوپدی مورد نیاز داخل در این کارخانه تولید می شود.

محمود استیری افزود: سالانه سه میلیون قطعه ایمپلنت ارتوپدی شامل ایمپلنت های تروما، فک و صورت و ستون فقرات در این واحد که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در مشهد آغاز کرده است، تولید می شود.  شایان ذکر است وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان سفر به مشهد از کارخانه تولید شیر خشک نیز بازدید کرد.
 گفتنی است  برای پوشش بازدیدهای وزیر بهداشت در مشهد از برخی رسانه ها از جمله «خراسان » دعوت به عمل نیامده بود.ارسال نظر


آخرین خبرها