کد خبر: 33194 | زمان مخابره: ۱۴:۲۷:۵۶ - چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 109 بازدید | |

جمع آوری رب های برند تقلبی افغانستانی از بازار

حدود ۲۰ روز پیش در فضای مجازی، خبری از عرضه رب گوجه فرنگی با برند افغانستانی در بازار مشهد منتشر شد که در ابتدا مسئولان استان وجود چنین محصولی را در بازار تکذیب کردند و پس از بررسی میدانی خبرنگار «خراسان رضوی» و یافتن این محصول در سطح عرضه، مهدی مقدسی، کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، وعده پیگیری و جمع آوری این محصول را داد.

حال پس از گذشت یک هفته از وعده پیگیری سرمنشاء عرضه این محصول در بازار، دوباره از کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صمت استان وعده ای را که داده بود، جویا شدیم. مقدسی در گفت وگو با «خراسان رضوی» اظهار کرد: پس از اعلام وجود این محصول در بازار توسط روزنامه خراسان رضوی، بازرسان سازمان صمت استان، برای یافتن این محصول به بازار رفتند و با یافتن سه کلی فروش که این محصول را در بازار عرضه می کردند، به عامل اصلی توزیع این رب های به ظاهر افغانستانی رسیدند و پس از یافتن این فرد، او اعتراف کرد این محصولات را از یک تبعه افغانستانی خریده است.

وی اضافه کرد: بنا به اعتراف های عامل توزیع، این تبعه افغانستانی در یکی از کارخانه های تولید رب گوجه استان فعالیت می کرده که هم اکنون بازرسان  به دنبال یافتن این کارخانه هستند. کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: این فرد، به اسم صادرات رب به افغانستان، اقدام به تولید این محصول بی کیفیت و غیر استاندارد کرده اما پس از تولید یا نتوانسته یا نمی خواسته آن را به افغانستان صادر کند و اقدام به توزیع آن در استان از طریق عامل های توزیع کرده است.

جمع آوری ۱۸۰۰ قوطی از ۲۶هزار و ۴۰۰ قوطی عرضه شده در بازار

مقدسی در تشریح عملیات جمع آوری این محصول از بازار نیز گفت: عامل توزیعی که توسط بازرسان شناسایی شد، در صحبت های خود گفته که ۲۶هزار و ۴۰۰ قوطی از این محصول را خریده است اما متاسفانه تا کنون حدود هزار و ۸۰۰ قوطی آن از بازار جمع آوری و احتمالا تعداد قابل توجهی از آن در بازار عرضه شده است. اکنون می توانیم بگوییم این محصول از سطح بازار عمده فروشی حذف شده و اگر هم باشد در سطح خرده فروشی هاست. وی با بیان این که این فرد خارجی هم اکنون در کشور افغانستان است، افزود: به عامل توزیع این محصول در بازار اعلام شده است به محض ورود این تبعه افغانستانی به ایران، او را به سازمان معرفی کند در غیر این صورت همان عامل توزیع، به عنوان مسئول این تخلفات شناخته می شود. کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صمت استان با بیان این که درخصوص محل تولید این محصول، حرف های متناقضی زده می شود، ادامه داد: ما مطمئنیم  در یکی از واحدهای صنایع تبدیلی داخل استان این محصول تولید شده است و بازرسان به دنبال یافتن این واحد هستند چرا که این واحد نیز در تولید این محصول تخلف کرده است و باید برابر قوانین با آن برخورد شود.

وی با اشاره به وجود تناقضات قابل توجه در درج اطلاعات روی قوطی های این محصول، افزود: به هیچ عنوان نمی توان سلامت این محصول را تضمین کرد چرا که نه نشان استاندارد، نه نشان سیب سلامت و نه حتی مجوز کالاهای وارداتی را دارد؛ از همین رو از شهروندان و هم استانی ها می خواهیم در صورت مشاهده این محصول در هر یک از واحدهای عرضه مواد خوراکی، علاوه بر نخریدن آن، موضوع را به بازرسی سازمان صمت استان اعلام کنند. مقدسی همچنین گفت: صبح سه شنبه، انباری را شناسایی کردیم که محتویات آن قوطی های خالی رب گوجه فرنگی بود که بنا به اظهارات اولیه به منظور صادرات به افغانستان در آن جا انبار شده بودند. با توجه به احتمال ارتباط این کشفیات با پرونده رب های برند افغانستانی، موضوع در اسرع وقت بررسی می شود.ارسال نظر


آخرین خبرها