کد خبر: 33235 | زمان مخابره: ۱۳:۰۶:۲۷ - شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 162 بازدید | |

تراز بازرگانی خراسان رضوی مثبت است

 ناظر گمرک خراسان رضوی گفت: با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات کالا ‘تراز بازرگانی خارجی’ گمرکات این استان طی هفت ماهه امسال مثبت و معادل یک میلیارد و ۱۱۲ میلیون دلار است.

امید جهانخواه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میزان صادرات گالا از گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان طی را در این مدت یک میلیون و ۶۲۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۱۳ میلیون دلار اعلام و بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال در وزن ۳۴٫۴ درصد و در ارزش ۲۹ درصد بیشتر شده است. 

وی افزود: پنج میلیون و ۵۶۰ هزار دلار از کل ارزش صادرات هفت ماهه امسال از محل تجارت چمدانی و ۳۷ میلیون و ۱۸ هزار دلار آن از محل بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون بود. 
ناظر گمرک خراسان رضوی عمده کالاهای صادراتی را در این مدت ‘زعفران، کفپوش و روغنهای سبک ذکر و بیان کرد: افغانستان، ترکمنستان، عراق و امارات کشورهای مقصد عمده کالاهای صادراتی خراسان رضوی در این مدت بوده اند. 

وی ادامه داد: در هفت ماهه امسال میزان واردات کالا به خراسان رضوی نیز ۱۵۵ هزار تن به ارزش ۲۰۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن یک درصد کاهش و از نظر ارزش دو درصد افزایش داشته است. 

جهانخواه میزان واردات کالا در مدت مشابه پارسال را به خراسان رضوی ۱۵۷ هزار تن به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار ذکر کرد. 
وی گفت: ‘پنبه، برنج، واگنهای روباز و لوبیا چیتی’ عمده کالاهای وارداتی به استان در هفت ماهه امسال بودند. همچنین عمده کالاهای وارداتی از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه، آلمان انجام شدند. 

ناظر گمرک خراسان رضوی افزود: همچنین در هفت ماهه امسال یک میلیون و ۶۹۵ هزار و ۳۸۰ نفر از طریق گمرکات استان و نیز فرودگاه مشهد تردد داشتند. از این تعداد ۸۴۵ هزار و ۲۷۵ نفر وارد کشور و ۸۴۱ هزار و ۱۰۵ نفر خارج شده اند. 

خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها