کد خبر: 33295 | زمان مخابره: ۱۳:۵۲:۰۸ - یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 107 بازدید | |

انتقاد شدید دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران/ دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می‌زند

محمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه اتفاقات این روزهای اقتصاد کشور  و عدم تصمیم مناسب باعث شده مردم و به‌ویژه واحدهای تولیدی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شوند، اظهار داشت: دولت مدام از بسته‌های حمایتی خود برای جامعه صحبت می‌کند اما متأسفانه هیچ تدبیری برای حل مشکلات واحدهای تولیدی به‌کار نگرفته است.

وی با اعلام اینکه باید در این شرایط با حمایت از تولیدکننده داخلی سطح فروش کالا افزایش پیدا کرده و به‌نوعی اعتماد مردم به محصول ایرانی افزایش پیدا کند افزود: متأسفانه هیچ گشایشی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی از سوی دولت اتخاذ نشده و همین موضوع عاملی شده تا تولیدکنندگان امیدی به دولت نداشته و تمام تمرکز خود را به توانمندی خود قرار دهند.

دبیرکل خانه های صنعت، معدن و تجارت ایران اضافه کرد: به‌نظر من در حال حاضر امکانات دولت محدود است و به‌نوعی دولت در لاک دفاعی برای عبور از شرایط تحریم قرار گرفته است طبیعتاً نمی‌توانیم توقعی از او داشته باشیم البته دولت نیز نباید وعده‌های متعدد داده و مدام از حل مشکلات بخش تولید صحبت کند. مرتضوی با اشاره به اینکه البته ترخیص کالاها از گمرک و محاسبه مابه‌التفاوت نرخ ارز در برخی از کالاها بخشی از مشکلات را برطرف کرده است، تصریح کرد: امروز باید توجه زیادی به ارتقای کارآمدی سیستم‌ها در دولت انجام شود نباید وقتی تولیدکننده‌ای کالایی از بورس می‌خرد چند ماه معطل اسناد و ثبت اداری آنها باشد.

به‌جرأت می‌توانم بگویم بخشی از این سیستم‌ها فقط با معطل کردن کارها تولیدکنندگان را سرگردان کردند. جالب اینجاست در برخی از موارد رفع مشکلات اداری را موکول به دریافت پول می‌کنند. وی در ادامه صحبت‌های خود به محدودیتهای بانکی تولیدکنندگان نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه بخشی از تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی از کشور چین انجام می‌شود اما محدودیتهای بانکی باعث شده تا نتوانیم معاملات را انجام دهیم، به‌نحوی که پول در کشور چین و در تهران هست اما خط اعتباری بانکی برای نقل و انتقال وجود ندارد.

دبیرکل خانه های صنعت، معدن و تجارت ایران مهمترین سیاست دولت در شرایط فعلی را رفع محدودیتهای بانکی عنوان کرد و گفت: باید در این رابطه تصمیم جدی صورت گیرد. البته علاوه بر این تولیدکنندگان نیز باید به حفظ نیروی انسانی خود پرداخته و مانع از دست دادن آنها شوند.ارسال نظر


آخرین خبرها