کد خبر: 33316 | زمان مخابره: ۱۱:۴۷:۴۲ - پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 98 بازدید | |

کشف و ضبط کالاهای مظنون به احتکار ۶۰ انبار ثبت نشده در سامانه جامع انبارها

معاون بازرسی سازمان صمت استان از کشف و ضبط کالاهای مظنون به احتکار در ۶۰ انبار ثبت نشده در سامانه جامع انبارها طی یک ماه اخیر خبر داد . به گزارش خراسان رضوی ، طرح سامانه جامع انبارها از آن دسته طرح هایی بود که از زمان آغاز تا مرحله اجرای آن، مدت قابل توجهی به طول انجامید و بالاخره بعد از گذشت حدود دو سال از آغاز و چندین و چند مرتبه اعلام ضرب الاجل برای ثبت نام محل های نگهداری کالا و انبارها، از شهریور امسال به مرحله اجرا رسید.
خبرنگار خراسان رضوی حال پس از گذشت سه ماه از اجرای این طرح در گفت و گو با معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اقدامات انجام شده در این باره و عملکرد این طرح را جویا شده است.
 علی باخرد در این خصوص گفت: به منظور اجرای ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این سامانه در کنار دیگر سامانه های تجاری راه اندازی شده است و پس از اجرای نهایی آن و رفع ایرادات، به این سامانه ها نیز متصل می شود.وی افزود: زمان شروع فاز یک این طرح آبان سال ۹۵ بود و فراخوان ثبت کلیه مراکز نگهداری کالا و انبارها در این سامانه اعلام شد.
معاون بازرسی سازمان صمت استان با بیان این که سه نوع ثبت نام در این سامانه وجود داشت، در تشریح آن ها گفت: در نوع اول آن، افراد براساس خود اظهاری اقدام به ثبت نام می کردند، راه دیگر ثبت نام از طریق سامانه های دیگری مانند بهین یاب و دیگر سامانه هایی است که دولت به آن ها دسترسی دارد و به واسطه آن اطلاعات، برای ثبت انبارها در سامانه جامع انبارها اقدام می کند؛ سومین راه نیز  جمع آوری اطلاعات توسط بازرسان سازمان صمت استان ها بود، به طوری که با بازدید از انبارها، آن ها را در این سامانه ثبت می کردند. 
شهریور امسال، آغاز فاز دوم طرح
باخرد در تشریح فاز دوم این سامانه نیز گفت: فاز دوم این سامانه از شهریور امسال آغاز و در این مرحله به سامانه برخط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای متصل شد و سپس بارنامه هایی که توسط این سازمان صادر می شود، در این سامانه مشخص می شود. حال برخی از این بارنامه ها دارای کد انبار است و برخی دیگر نه، از این طریق انبارهای ثبت نام نشده مشخص می شوند و برای ما قابل دسترسی هستند. در این فاز، همچنین اهدافی از قبیل رهگیری مکانی و مالکیتی کالاها، رصد جریان مدیریت موجودی کالاهای اساسی، تکمیل زنجیره لجستیکی انتقال کالا و مبارزه با قاچاق کالا مد نظر دولت است.
وی افزود: این راهکار در این ایام که احتکار موضوعیت پیدا کرده بود، توانست کمک خوبی به معاونت بازرسی و نظارت سازمان صمت استان کند. 
ثبت ۲۶هزار حواله طی ۳ ماه
باخرد با تصریح بر این که همه انبارها و واحدهای نگهداری کالا باید محموله های ورودی و خروجی خود را در این سامانه ثبت کنند، افزود: در مدت سه ماه حدود ۲۶هزار حواله در سامانه ثبت شده است که مقام اول کشوری را در این زمینه داریم. 
معاون بازرسی سازمان صمت استان با بیان این که وجود ۵۵ هزار انبار و مرکز نگهداری کالا در استان، تنها آماری تخمینی است، افزود: تا کنون حدود ۳۳هزار و ۲۶۴ انبار و مرکز نگهداری کالا در استان در این سامانه ثبت نام کرده اند و نمی توان به صورت دقیق گفت که ۲۲ هزار انبار و مرکز نگهداری کالای دیگر در استان در این سامانه ثبت نام نکرده اند چرا که آمار مشخصی در این خصوص وجود ندارد.
وی با اشاره به رتبه چهارم استان در میزان ثبت نام در این سامانه، در تشریح واحدهایی که ثبت نام کرده اند، گفت: حدود ۲۲ هزار واحد صنفی اعم از خرده فروشی و عمده فروشی، ۲۳۳ واحد کشاورزی، ۳۱۶ واحد معدنی، حدود ۲۸۰۰ واحد صنعتی، ۶۶۰۰انبار متمرکز، ۱۸۹واحد بهداشتی و درمانی و ۵۳۰ واحد دامی، طیور و آبزی در این سامانه ثبت نام کرده اند. 
تمام نهادهای دولتی ثبت نام کرده اند
باخرد با بیان این که همه دستگاه های دولتی و عمومی در این سامانه ثبت نام کرده اند، در پاسخ به این سوال که با توجه به اجرایی شدن این طرح، چگونه انبارهای ثبت نام نکرده همچنان به فعالیت می پردازند، تصریح کرد: همه انبارهای اصلی یا همان انبارهای پرتردد استان در این سامانه ثبت نام کردند چرا که در غیر این صورت بارنامه ای برای آن ها صادر نمی شد و امکان فعالیت نداشتند و تنها واحدهای کوچک و جزئی باقی ماندند و خلاء واحدهای ثبت نام نشده را این واحدها پوشش دادند که در این زمینه هم پایش و بازرسی انجام می شود. 
پایش روزانه ۵۰ انبار در استان
وی در تشریح بازرسی های انجام شده گفت: همه انبارهای محتمل احتکار کالا را رصد می کنیم و در این بازه یک ماهه بیش از ۶۰ انبار ثبت نشده در این سامانه بازرسی شده است و کالاهای مظنون به احتکار را کشف و ضبط کردیم و پرونده آن ها در دست رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی استان است. 
وی گفت: به طور متوسط ۱۵۰۰ انبار در سه ماه اخیر در قالب این سامانه پایش و اطلاعات ناقص آن ها  اصلاح شده است و هم اکنون نیز روزانه ۵۰ انبار و محل نگهداری کالا در استان توسط بازرسان سازمان صمت پایش می شوند.ارسال نظر


آخرین خبرها